Elżbieta II nie weźmie udziału w mszy dziękczynnej. Ma problemy ze zdrowiem

Elżbieta II ma problemy ze zdrowiem
Elżbieta II ma problemy ze zdrowiem
Źródło: Ben Stansall - WPA Pool/Getty Images
Elżbieta II świętuje swój platynowy jubileusz. Obchody wielkiego święta trwają już od czwartku, a zakończą się wielką fiestą w niedzielę. W piątek najstarsza monarchini na świecie miała wziąć udział w dziękczynnej mszy świętej, która była jednym z najważniejszych punktów programu. Niestety okazuje się, że nie pojawi się na niej.

Elżbieta II wstąpiła na tron Wielkiej Brytanii na początku lutego 1952 roku, zaledwie dzień po śmierci jej ojca. 25-letnia wówczas królowa obiecała swoim poddanym, że będzie pełnić swoją posługę aż do śmierci i tak też się dzieje. Najstarsza i jednocześnie najdłużej panująca monarchini na świecie w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia swojego panowania i wszystko wygląda na to, że nie zamierza w najbliższym czasie ustąpić z tronu. Opinia publiczna martwi się jednak o nie najlepsze w ostatnim czasie zdrowie królowej. Teraz 96-latka właśnie z powodu problemów zdrowotnych nie może wziąć udziału w niektórych punktach swojego wielkiego święta.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB

Elżbieta II ma problemy ze zdrowiem. Pałac wydał oświadczenie

Jubileusz 70-lecia Elżbiety II rozpoczął się uroczystą paradą w czwartek 2 czerwca, a zakończy się wielka uliczną fiestą w niedzielę 5 czerwca. W piątek królowa miała wziąć udział w mszy dziękczynnej na jej cześć, przygotowanej specjalnie w katedrze św. Pawła. Po zakończeniu nabożeństwa dla monarchini pierwszy raz w jej życiu miał zabić największy w Wielkiej Brytanii dzwon. Wydarzenie odbędzie się jednak bez obecności samej jubilatki.

Wieści o złym stanie zdrowia Elżbiety II przekazał w czwartek wieczorem Pałac Buckingham. Królowa tego samego dnia pojawiła się na balkonie pałacu i tradycyjnie pozdrowiła poddanych. To, co jednak zwróciło wówczas największą uwagę, o laską, którą dzierżyła w dłoni. Tym samym potwierdziły się plotki o jej problemach z poruszaniem się. Monarchini pokazała się tylko na chwilę i wbrew dotychczasowej tradycji nie oglądała na żywo parady Trooping The Colour oraz przelotu samolotów RAF-u.

"Królowa znajdowała wielką przyjemność w dzisiejszej Paradzie Urodzinowej i przelocie, ale odczuwała pewien dyskomfort. Biorąc pod uwagę podróż i aktywność wymaganą w celu uczestnictwa w jutrzejszym narodowym nabożeństwie dziękczynnym w katedrze św. Pawła, Jej Wysokość bardzo niechętnie doszła do wniosku, że nie weźmie udziału. Królowa cieszy się na udział w wieczornym zapaleniu świateł na zamku Windsor i chciałaby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiejszy dzień był tak pamiętnym wydarzeniem" - czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

Karolina Gruszka choruje na stwardnienie rozsiane. "Próbuję to odczarować"
Karolina Gruszka to polska aktorka, która niedawno przyznała, że choruje na stwardnienie rozsiane. Gwiazda wzięła udział w kampanii społecznej i stara się edukować społeczeństwo. Jak sama przyznaje, jej przypadłość nie jest tak straszna, jak ją malują.

Elżbieta II pojawiła się na świetlnej ceremonii w zamku Windsor

Elżbieta II mimo problemów ze zdrowiem stara się "odhaczyć" tyle punktów ze swojego platynowego jubileuszu, ile może. Chociaż monarchii nie obserwowała na żywo parady i nie weźmie udziału w mszy świętej, przewodniczyła ceremonii zapalenia sygnałów świetlnych na zamku w Windsorze. Po rozpoczęciu przez królową bardzo widowiskowego wydarzenia, w 2000 innych miejsc w Wielkiej Brytanii na jej cześć rozświetliły się place i drzewa.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Ben Stansall - WPA Pool/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości