Gwiazdy na premierze Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter. "Narodził się pomysł nawiązania do znaków zodiaku"

Gwiazdy na premierze Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter

W warszawskich Arkadach Kubickiego odbył się uroczysty wernisaż Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter Polska 2023. To już 12. edycja wyjątkowego projektu, łączącego niebanalne prace znanych i obiecujących artystów z tym, co ezoteryczne, nieznane i fascynujące. W tym roku motywem przewodnim były gwiezdne konstelacje. Ta decyzja, choć wydawała się przewrotna, zachwyciła odbiorców. W kalendarzu zobrazowano emocje oraz cechy przypisywane poszczególnym znakom zodiaku. 

Nad projektem Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter od początku jego istnienia czuwa Andrzej Pągowski. Dyrektor artystyczny projektu to jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców. 

- Dawno nie było kalendarza, który był wieloartystyczny. To będzie rok, w którym spróbujemy dać ludziom prace, które z jednej strony będą dawały nadzieję poprzez słowa towarzyszące na planszach kalendarza, ale też przez obrazy, które są bardzo różnorodne - powiedział. 

Kalendarz Artystyczny Gedeon Richter

Gedeon Richter to globalny, innowacyjny koncern farmaceutyczny, który skupia szczególną uwagę na zdrowiu kobiet, ale także za pośrednictwem artystycznych form, pokazuje ich niebywałą empatię, wielowymiarowość, siłę i wrażliwość. Młodzi twórcy od 12 lat mają okazję zaprezentować swoje prace i stać się częścią przedsięwzięcia łączącego pokolenia. 

Wernisaż prac odbył się tradycyjnie w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie każdego roku gromadzi setki zainspirowanych odbiorców i jest idealnym momentem na dyskusje dotyczące społecznej roli kobiet. O motywie przewodnim Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter na 2023 rok opowiedziała Aneta Grzegorzewska, dyrektorka ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych Gedeon Richter Polska. 

- Kobiece konstelacje. To jest temat zdecydowanie przewrotny w stosunku do naszych poprzednich edycji. A dlaczego przewrotny? Dlatego, że wcześniej nasz kalendarz artystyczny był raczej manifestem kobiecości, budującym odwagę kobiet. Czemu właśnie taki temat? Po to, by uciec trochę od sytuacji, w której jesteśmy od kilkunastu miesięcy, czyli od sytuacji wojny, pandemii - komentuje. 

Gedeon Richter - nowy Kalendarz Artystyczny zachwycił odbiorców

W tym roku wyjątkowo goście mogli podziwiać również prace ubiegłorocznego kalendarza, którego wernisaż nie mógł odbyć się ze względu na obostrzenia pandemiczne. Premiera Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter 2023 tym bardziej zaciekawiła tych, którzy wspierają projekt od lat. 

Wśród gości pojawiły się znakomite osobistości takie jak Janusz Gajos, Borys Szyc, Lidia Popiel, Bożena Stachura, Laura Łącz, Dawid Ogrodnik, Feliks Falk, Joanna Racewicz czy Katarzyna Zdanowicz. 

- Zawsze przemiłe jest spotkanie się różnych stylów malarskich, ale nie tylko. Andrzej zbiera zawsze ciekawych artystów i umieszcza ich na kartach 12 miesięcy kalendarza, którego premiera jest zawsze dużym wydarzeniem - powiedział Borys Szyc. 

Artyści, tworząc wizje kalendarza mieli wyłącznie jeden wymóg - interpretację wybranych cech przypisanych znakom zodiaku.

Wybrałam znak zodiaku ryby. Bardzo zależało mi na tym, by pokazać te cechy charakteru i tę wrażliwość za pośrednictwem samych emocji. Dlatego przedstawiłam dłonie. Chciałam przez to pokazać opiekuńczość, troskę, wrażliwość, delikatność i mam nadzieję, że mi się to udało

- Żyjemy w racjonalnym świecie, w którym zewsząd otacza nas technologia, nadmiar informacji i bodźców. Wiele osób zwraca się w kierunku ezoteryki, czekamy, co przyniesie los, zaglądamy do horoskopów, robimy analizy numerologiczne. Jest to pewna forma ucieczki, ale jednocześnie próba odnalezienia równowagi pomiędzy tymi dwoma światami. Stąd narodził się pomysł nawiązania do znaków zodiaku. Sama idea na początku wydawała się mi się nieco przewrotna i ryzykowna, ale po obejrzeniu prac wiedzieliśmy już, że to była dobra decyzja - powiedziała o projekcie Aneta Grzegorzewska. 

Źródło zdjęcia głównego: "Co za Tydzień"

Pozostałe wiadomości