Maya Ruiz-Picasso, córka Pabla Picassa, nie żyje. Ojciec uwiecznił ją na serii obrazów

Autor:
Kamila
Jamrożek
Maya Ruiz-Picasso, córka Pabla Picassa, nie żyje

Nie żyje Maya Ruiz-Picasso, córka znanego hiszpańskiego malarza z Malagi. Potomkini Pabla Picassa zmarła w wieku 87 lat w Paryżu.

Smutną informację o śmierci Mai Ruiz-Picasso przekazała rodzina. Wydano też oficjalne oświadczenie.

Maya Ruiz-Picasso, córka Pabla Picassa, nie żyje

Maya Ruiz-Picasso, córka Pabla Picassa zmarła w Paryżu 20 grudnia 2022 roku. Była ona bohaterką kilku obrazów ojca, a także była uznawana za znawczynię jego malarstwa.

"Maya Ruiz-Picasso zmarła dziś rano w spokoju otoczona rodziną"- przekazano w oświadczeniu, które opublikowały hiszpańskie media.

Jak napisał w komunikacie syn zmarłej, Olivier Widmaier Picasso, jego matka przez kilka dekad dbała o zachowanie spuścizny po hiszpańskim malarzu.

"Zawsze miała świadomość, że jej powinnością było przekazanie tych dzieł państwu" - czytamy.

Pożegnalny wpis zamieścił w mediach społecznościowych także Miquel Iceta, hiszpański minister kultury i sportu.

"Spoczywaj w pokoju" - napisał.

Sztuka

Wystawa malarska Andrzeja Lichoty
Wystawa malarska Andrzeja Lichoty
wideo 2/11

Maya Ruiz-Picasso - życiorys

Maya Ruiz-Picasso, a właściwie María de la Concepción "Maya" Widmaier-Picasso była najstarszą córką hiszpańskiego malarza Pabla Picassa i Marie-Thérèse Walter. Większą część swojego życia poświęciła na badanie i zachowanie spuścizny ojca. Została także bohaterką serii obrazów Picassa "Maya à la poupée".

Pablo Picasso, Maya Ruiz-Picasso
Pablo Picasso, Maya Ruiz-Picasso Pablo Picasso, Maya Ruiz-Picasso Źródło: Getty Images

Maya Ruiz-Picasso urodziła się 5 września 1935 roku w Boulogne-Billancourt we Francji. Była drugim z czworga dzieci Pabla Picassa. Miała starszego przyrodniego brata, Paulo (1921-1975) (ojca Bernarda Ruiz-Picasso i Mariny Picasso), z małżeństwa ojca z tancerką baletową Olgą Khokhlovą, oraz dwoje młodszego przyrodniego rodzeństwa, Claude'a (ur. w 1947) i Palomę (ur. w 1949), ze związku ojca z malarką Françoise Gilot.

Córka Picassa wyszła za Pierre'a Widmaiera, z którym miała troje dzieci: Oliviera, Richarda i Dianę. Diana Widmaier Picasso jest historyczką sztuki specjalizującą się w twórczości swojego dziadka Pabla Picasso.

W 2017 roku paryska galeria Gagosian Gallery zaprezentowała wystawę "Picasso and Maya: Father and Daughter", której kuratorem była Diana Widmaier Picasso. Była to pierwsza wystawa poświęcona portretom Picassa jego najstarszej córki.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości