Wydarzenia

Met Gala 2022. Znamy temat przewodni i datę wydarzenia. Będą kontrowersje?

Wydarzenia

Reporter:
Vogue, Glamour
Met Gala 2021: Billie Eilish

Met Gala 2022 to jedno z najważniejszych wydarzeń świata mody. Organizatorzy podali już temat przewodni oraz datę tegorocznej edycji wydarzenia. Kiedy się odbędzie?

Met Gala 2022 jest dla świata mody i show-biznesu tym, czym Oscary dla świata filmu. Wydarzenie śledzą co roku rzesze widzów, którzy dostają solidną porcję emocji. Wielkie poruszenie wzbudzają szczególnie spektakularne, a często także kontrowersyjne kreacje gwiazd od najlepszych projektantek i projektantów. Każdy z zapartym tchem czeka, aby zobaczyć, w jakich strojach zaprezentują się znani i lubiani.

Czym zaskoczą nas tym razem? Czy znów czekają nas kontrowersje, tak jak to było w poprzednich edycjach?

Wystawa "Od princeski do New Look". Historia kobiecej mody
Wystawa "Od princeski do New Look". Historia kobiecej mody Źródło: "Co Za Tydzień"

Met Gala 2022 - co to jest?

Met Gala to prawdziwe modowe święto. Organizowana jest cyklicznie od 1948 roku. Pierwsza Met Gala została zorganizowana przez publicystkę modową Eleanor Lambert. Miał to być sposób na zebranie pieniędzy dla nowo powstałego Instytutu Kostiumów i uczczenie otwarcia jego dorocznej wystawy. Inauguracyjna gala odbyła się w formie kolacji, na którą bilety kosztowały pięćdziesiąt dolarów. Uczestnikami pierwszych edycji imprezy byli członkowie nowojorskich wyższych sfer lub przedstawiciele miejskiego przemysłu mody.

W 1971 roku Diana Vreeland , ówczesna redaktor naczelna magazynu "Vogue", wprowadziła zasadę, że strój gości na Met Gala powinien być dopasowany do tematu przewodniego wystawy Instytutu. Na gali zaczęły pojawiać się wtedy gwiazdy i celebryci. Od 1995 roku wydarzenie kontroluje obecna redaktor naczelna "Vouge" Anna Wintour.

Podczas gali zbierane są fundusze na rzecz Instytutu Kostiumów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Met Gala 2022 - temat przewodni

Temat przewodni Met Gali to jedna z najważniejszych informacji dotycząca imprezy. Hasło przewodnie tegorocznej Met Gali 2022 brzmi: "In America: An Anthology of Fashion" (pol. "W Ameryce: antologia mody").

Motyw łączy się z ubiegłorocznym hasłem, czyli "In America: A Lexicon in Fashion" (pol. "W Ameryce: Leksykon mody". Jak czytamy w internetowym wydaniu magazynu "Vogue" oba tematy przewodnie dotyczą amerykańskiej mody, jej wpływów, a także zmian w niej zachodzących na przestrzeni ostatnich dekad. Różnica polega na tym, że w 2021 roku skupiono się na modzie XX i XXI wieku. W tym roku chodzi o modę poprzedniego stulecia.

Met Gala 2022: kiedy i gdzie się odbędzie, data

Met Gala 2022 odbędzie się w poniedziałek 2 maja. Ostatnia edycja modowych Oscarów musiała zostać przełożona ze względu na pandemię koronawirusa. Jak zawsze gala obędzie się w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. 

Met Gala 2022 - prowadzący

Kto poprowadzi Met Galę 2022? Niestety na tę informację musimy jeszcze trochę poczekać. Do tej pory, wśród prowadzących mogliśmy zobaczyć wielkie gwiazdy, między innymi Timothée Chalamet’a, Billie Eilish, Amandę Gorman oraz Naomi Osakę. Towarzyszył im również Tom Ford. W tym roku organizatorzy zapewne znowu pozytywnie nas zaskoczą doborem prowadzących.

Meta Gala - kontrowersje

W 2018 roku Meta Gala była poświęcona związkom mody z religią i obrządkami katolickimi. Była to najbardziej kontrowersyjna ekspozycja w historii muzeum. Zaprezentowano na niej projekty m.in. Coco Chanel, Johna Galliano, Christobala Balenciagi czy Versace. Dodatkowo z archiwów watykańskich wypożyczonych zostało czterdzieści nigdy wcześniej niepokazywanych egzemplarzy szat liturgicznych i akcesoriów z okresu panowania piętnastu papieży, w tym m.in. jedwabna peleryna Benedykta XV ozdobiona złotą nicią.

Dużo emocji wzbudziły też stroje gwiazd. Rihanna miała na sobie papieską mitrę. Katy Perry zaprezentowała się w skrzydłach anioła, a Rosie Huntington-Whiteley z aureolą na głowie. Ariana Grande miała na sobie spektakularną suknię z nadrukiem dzieła Michała Anioła z Kaplicy Sekstyńskiej. Sarah Jessica Parker postawiła na strój pełen nawiązań do akcesoriów związanych z obrzędami katolickimi. Madonna włożyła na głowę złotą koronę i czarną siatkową woalkę. 

Oto niektóre ze stylizacji:

W 2019 roku temat gali nawiązywał do słynnego eseju Susan Sontag "Notatki o kampie" i zwiastował modowe szaleństwo. Tak też się stało. Gwiazdy pojawiły się na gali w bardzo ciekawych stylizacjach. Lady Gaga zaprezentowała aż cztery. Katy Perry przebrała się za żyrandol wysadzany kryształami, Zendaya za Kopciuszka, a Lili Reinhart za Marię Antoninę. Jared Leto przyszedł na galę w towarzystwie... własnej głowy.

Takie stroje miały na sobie niektóre gwiazdy:

W zeszłym roku także mogliśmy oglądać ciekawe kreacje, choć temat przewodni gali nie zapowiadał żadnych kontrowersji. Szczególne poruszenie wzbudziła Billie Eilish, która zaprezentowała się niczym disneyowska księżniczka czy Marilyn Monroe. Kendall Jenner i Zoë Kravitz wystąpiły w tzw. naked dresses, a Kim Kardashian zamaskowana od głowy do stóp. Nie zabrakło też nawiązań politycznych. Alexandria Ocasio-Cortez miała na sobie kreację, na której widniał napis "Tax the rich" (pol. "Opodatkować bogatych").

Tak się prezentowały niektóre gwiazdy:

Spot TVN - Co za wiosna
Spot TVN - Co za wiosna

Czytaj też:

Kamila Jamrożek

Reporter: Vogue, Glamour

Źródło zdjęcia głównego:  Mike Coppola/Getty Images

Pozostałe wiadomości