Materiał promocyjny

"Opowieść o domu". Znani artyści opowiadają o swoim miejscu na ziemi

"Opowieść o domu" Invest Komfort
W jakiej przestrzeni czują się najlepiej, z czym kojarzy im się ognisko domowe, a także gdzie go szukają z dala od ojczyny - o własnej interpretacji słowa "dom" opowiedzieli Agnieszka Holland, Ewa Kuryłowicz i Marcin Kydryński.

"Opowieść o domu" to projekt firmy deweloperskiej Invest Komfort, posiadającej 28 lat doświadczenia we wcielaniu w życie marzeń o domu. To niezwykłe przedsięwzięcie celebrujące architekturę, inspirujące przestrzenie i historie o domowym ognisku. W projekcie udział wzięli uznani artyści tacy jak Agnieszka Holland, Marcin Kydryński, Jacek Poremba, Anda Rottenberg oraz Ewa Kuryłowicz. W ramach projektu znani artyści opowiadają o tym, jak postrzegają swoje miejsce na ziemi, uchylając tym samym drzwi do swojej prywatności i intymności. Na tej podstawie powstał album, odnoszący się do architektury i ikon designu, a jednocześnie do tego, jak traktujemy dom w zwyczajnym, codziennym życiu.

Agnieszka Holland o wyjazdach na plany filmowe: "robię wszystko, żeby to miejsce oswoić"

Dla Agnieszki Holland "dom" jest słowem abstrakcyjnym. To dlatego, że reżyserka swoje właściwe miejsce zamieszkania musi opuszczać często i na długo. Wtedy znajduje sobie nowy, tymczasowy dom.

"Dla mnie dom ważny jest tak bardzo, że właściwie urządzam go sobie w każdym miejscu, w jakim się znajdę. Kiedy kręcę film w obcym mieście, czy kraju, staram się nie mieszkać w pokoju hotelowym, tylko proszę, aby wynajęto mi mieszkanie, czy domek. Następnie robię wszystko, żeby to miejsce tak oswoić, aby czuć się w nim jak u siebie. W pewnym sensie noszę ten dom jak ślimak" - przyznaje Agnieszka Holland.

To oswojone miejsce jest przestrzenią, gdzie reżyserka może poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Jeśli może w nim naprawdę odpocząć, to nawet najbardziej napięty plan zdjęć staje się lżejszy.

"Myślę, że dom jest odbiciem wnętrza tego człowieka, którego on jest. Jak myślę 'dom' to nie myślę tylko, że trzeba mieć dom taki porządny, duży, wypasiony, drogi dom. To może być mieszkanie, kawalerka, cokolwiek. To poczucie 'u siebie', poczucie prywatności, intymności i bezpieczeństwa jest najistotniejsze" - tłumaczy reżyserka.

Marcin Kydryński - powroty do domu dają mu poczucie bezpieczeństwa

Podobnie, choć bardziej jednostkowo, swój dom postrzega Marcin Kydryński. Dziennikarz muzyczny ze wszystkich swoich podróży, czy to prywatnych, czy służbowych, wraca do tego jedynego miejsca na ziemi. Tam ładuje baterie, by stawić czoła kolejnym wyzwaniom.

"Z tych wszystkich wędrówek wracam do miejsca, w którym się po prostu czuję u siebie, które jest oswojone, które ma w sobie ciepło, ma takie miejsca, które są ściśle moje, które są związane z rutyną codziennego dnia i wreszcie, które dają mi poczucie bezpieczeństwa" - opowiada dziennikarz.

Ewa Kuryłowicz wyjaśnia, czym dla niej jest dom

To oswojenie i ciepło uwzględniane jest już na poziomie projektu. Ten ludzki aspekt architektury bliski jest jednej z najbardziej uznanych architektów w Polsce, Ewie Kuryłowicz.

"Dom jest miejscem intymnym i pomimo tego, że kręcą się po nim różni ludzie, dla tych, którzy mieszkają tam, nawet przez chwilę, przez jakiś fragment swojego życia, musi być czymś prywatnym" - tłumaczy Ewa Kuryłowicz.

Pomysłodawcy albumu "Opowieść o domu" są ciekawi wszystkich interpretacji. Stworzyli więc konkurs, w którym autorzy 10 najciekawszych wypowiedzi, zostaną nagrodzeni książką z pierwszej limitowanej edycji. Dodatkowo wybrane hasła zostaną opublikowane w ramach kampanii reklamowej "Opowieść o domu".

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości