Thirty Seconds To Mars z koncertem w Polsce. Oto 5 ciakawostek na temat zespołu Jareda Leto

Zespół Thirty Seconds To Mars
Zespół Thirty Seconds To Mars
Źródło: Getty Images
#TEGONIEWIESZ.Thirty Seconds to Mars to amerykański zespół muzyczny założony w 1998 roku. Grupa reprezentuje głównie rocka alternatywnego, a ich twórczość jest znana z energetycznych występów na żywo, oryginalnych teledysków oraz głębokich, nierzadko emocjonalnych tekstów piosenek. Przez lata zyskali szerokie uznanie za swoje osiągnięcia w muzyce, zdobywając nagrody i wyznaczając nowe trendy w przemyśle muzycznym. Zespół jest również znany z nietypowych działań promocyjnych oraz wyjątkowych teledysków, które nierzadko łączą sztukę wizualną z głębokimi przesłaniami. Niedługo ich występ zobaczy polska publiczność. Tymczasem przedstawiamy 5 mało znanych faktów na temat Thirty Seconds to Mars. Musisz je poznać!

Zespół Thirty Seconds To Mars ogłosił swój powrót do Polski. Zapowiedział koncert na 9 maja 2024 roku w krakowskiej Tauron Arenie. Ich występ będzie częścią trasy koncertowej "Seasons 2024 Global Tour", obejmującej Amerykę Łacińską, Europę, Amerykę Północną, Australię i Nową Zelandię. To pierwsza trasa koncertowa zespołu od ponad pięciu lat. Podczas koncertów promowany będzie tegoroczny album zespołu zatytułowany "It’s the End of the World but It’s a Beautiful Day". Fani nie mogą doczekać się tego występu. Mamy dla nich kilka ciekawostek na temat ich ulubionej muzycznej grupy!

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Wywiad z Jaredem Leto o podejściu do muzyki

1. Thirty Seconds To Mars to projekt rodzinny

Thirty Seconds To Mars to amerykański zespół muzyczny, który został założony przez Jareda Leto i jego brata Shannona Leto w 1998 roku. Początkowo miał to być projekt rodzinny. Grupa wydała swój debiutancki album o tytule "30 Seconds To Mars" w 2002 roku, który został wyprodukowany przez znanego producenta muzycznego Boba Ezrina.

Jednak to drugi album, "A Beautiful Lie", wydany w 2005 roku, przyniósł im szersze uznanie i popularność. Zanim album został oficjalnie wydany, wyciekł do sieci, co zmusiło zespół do dodania dodatkowych utworów. W ramach promocji albumu dodano do wybranych kopii tzw. "golden tickets", które dawały szczęśliwym posiadaczom możliwość uczestnictwa w koncercie grupy oraz wejście za kulisy.

Zespół Thirty Seconds To Mars
Zespół Thirty Seconds To Mars
Źródło: Getty Images

Thirty Seconds To Mars otrzymali wiele nagród za swoje osiągnięcia muzyczne i teledyski. Ich teledysk do utworu "The Kill" zdobył nagrodę MTV2 za najlepszy teledysk. "A Beautiful Lie" osiągnął status platynowej płyty, sprzedając się w milionowej liczbie kopii.

Ich czwarty album studyjny, "Love Lust Faith + Dreams", wyprodukowany przez Jareda Leto i Steve'a Lillywhite'a, ukazał się w 2013 roku. Jednym z wyjątkowych wydarzeń związanych z promocją tego albumu było wysłanie pierwszej kopii singla w kosmos z Cape Canaveral, co było unikatowym i spektakularnym posunięciem promocyjnym.

Zespół Thirty Seconds To Mars
Zespół Thirty Seconds To Mars
Źródło: Getty Images

Po wielu sukcesach i osiągnięciach, w 2018 roku gitarzysta Tomo Miličević opuścił zespół, kończąc tym samym swoją długoletnią współpracę z Thirty Seconds To Mars.

Zespół Thirty Seconds To Mars
Zespół Thirty Seconds To Mars
Źródło: Getty Images

2. Skąd się wzięła nazwa Thirty Seconds To Mars?

Nazwa "Thirty Seconds To Mars" została zainspirowana artykułem naukowym profesora z Harvardu, który prognozował, że postęp technologiczny w przyszłości umożliwi podróże międzyplanetarne w czasie krótszym niż życie człowieka, jedynie kilkadziesiąt sekund. Ta wizja przyszłości, gdzie podróż na inne planety byłaby tak szybka, wpłynęła na wybór nazwy przez członków zespołu.

Wybór "Marsa" jako elementu w nazwie odnosi się nie tylko do samego planety, ale także do symbolicznego znaczenia. Mars jest znany jako mityczny bóg wojny, co dodaje głębi i wieloznaczności nazwie zespołu. Połączenie wizji podróży międzyplanetarnej z symbolicznym odniesieniem do Marsa jako boga wojny dało fanom szerokie pole do interpretacji i refleksji nad znaczeniem nazwy "Thirty Seconds To Mars".

Zespół Thirty Seconds To Mars
Zespół Thirty Seconds To Mars
Źródło: Getty Images

3. Symboliczne logo Thirty Seconds To Mars

Logo zespołu Thirty Seconds To Mars jest bogate w znaczenia symboliczne i odniesienia do różnych kultur oraz wierzeń. Zawiera feniksa nazwanego Mithra, który odwołuje się do starożytnego boga-feniksa z kultur wschodnich i rzymskiej. Mithra był perskim bogiem światła i prawdy. Sam feniks jest symbolem odrodzenia, reprezentując cykliczność życia, zmartwychwstanie i transformację.

Glify, które zostały wpisane w logo, reprezentują nazwę zespołu oraz członków. Te znaki graficzne pojawiają się także w wybranych teledyskach zespołu, dodając do ich znaczenia i identyfikacji zespołu.

Na logo znajduje się również łaciński napis "Provehito in Altum", którego interpretacja jest wieloznaczna. Słowo "altum” może odnosić się zarówno do "wysokości" jak i "głębi". Członkowie zespołu tłumaczą to jako "launch forth into the deep" (polskie tłumaczenie: "wypłynąć w głąb"). To wyrażenie może symbolizować dążenie do osiągnięcia czegoś głębokiego, nieosiągalnego lub może też wskazywać na dążenie do osiągnięć na wyższym poziomie.

Początkowo, logo zespołu miało feniksa Mithra i glify, jednak płyta "A Beautiful Lie” wprowadziła nowe logo z trzema czaszkami, zwane Trinity (Trójca). Po wydaniu albumu "This Is War" logo ewoluowało w trójkąt z poprzeczką w środku, symbolizujący trójcę, jaką tworzą Jared, Shannon i Tomo — członkowie zespołu.

Logo zespołu Thirty Seconds To Mars w jednej z wersji
Logo zespołu Thirty Seconds To Mars w jednej z wersji
Źródło: Getty Images

4. Inspiracje piosenek i teledysków Thirty Seconds To Mars

Eksperymenty z różnymi stylami, inspiracje filmowe i wyjątkowe lokalizacje dla teledysków przyczyniły się do unikalnego charakteru twórczości zespołu Thirty Seconds To Mars. Oto kilka faktów związanych z ich piosenkami i teledyskami:

 • "The Kill" - Inspiracja filmem "Lśnienie": Teledysk do piosenki "The Kill" zainspirowany był kultowym filmem "Lśnienie" Stephena Kinga. Zespół zastosował w nim elementy z tego filmu, w tym charakterystyczne sceny z motelu.
  • "Hunter" - Cover piosenki Björk: Piosenka "Hunter" 30 Seconds To Mars jest coverem utworu islandzkiej artystki Björk. Zespół stworzył swoją interpretację tego utworu, dodając własne muzyczne elementy.
   • Teledysk "From Yesterday" nakręcony w Chinach: Zespół jest znany nie tylko ze swojej muzyki, ale także z wyjątkowych działań promocyjnych. Na przykład, nagrali pierwszy amerykański teledysk w Chinach. Klip do piosenki "From Yesterday" jest pierwszym amerykańskim teledyskiem nagranym w tym kraju. Stworzyli także pierwszy teledysk w historii nakręcony na Grenlandii.
    • Kontrowersyjny teledysk "Hurricane": Teledysk do utworu "Hurricane" wywołał kontrowersje i został zakazany przez MTV i inne kanały telewizyjne na całym świecie ze względu na swoje treści dla dorosłych i kontrowersyjną naturę.

     5. Wielki powrót Thirty Seconds to Mars

     Przez pewien czas zespół Thirty Seconds to Mars pozostawał w cieniu i nie był zbyt aktywny na arenie muzycznej. Ostatni album grupy ukazał się pięć lat temu, co sprawiło, że fani z niecierpliwością oczekiwali na odrodzenie zespołu.

     Triumfalny powrót Thirty Seconds to Mars miał miejsce we wrześniu 2023 roku, kiedy światło dzienne ujrzał ich szósty album studyjny zatytułowany "It’s The End of the World But It’s a Beautiful Day". Płyta otwiera nowy rozdział w twórczości zespołu. Prowadzona przez Jareda Leto formacja nie tylko eksploruje ciemniejsze strony ludzkich doświadczeń, ale również przynosi obfitość nadziei. To wydawnictwo skłania do refleksji i przypomina, że nawet w obliczu pozornie nieprzezwyciężonych przeszkód, w świecie wciąż można odnaleźć piękno.

     Zespół Thirty Seconds To Mars
     Zespół Thirty Seconds To Mars
     Źródło: Getty Images

     #TegoNieWiesz to cykl artykułów w serwisie cozatydzien.tvn.pl, który przedstawia intrygujące fakty i mało znane ciekawostki ze świata kultury i show-biznesu. Czy wiesz, jak wiele niesamowitych historii i fascynujących anegdot wiąże się z twoimi ulubionymi artystami, filmami, serialami czy muzyką? Nie wiesz? Spokojnie, pomożemy ci je odkryć!

     Czytaj też:

     VOD.pl - oglądaj bez opłat
     VOD.pl - oglądaj bez opłat

     Autor: Kamila Jamrożek

     Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości

     Katarzyna Sokołowska o świętach Bożego Narodzenia. Jej syn wierzy w św. Mikołaja? [TYLKO U NAS]

     Katarzyna Sokołowska o świętach Bożego Narodzenia. Jej syn wierzy w św. Mikołaja? [TYLKO U NAS]

     Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

     Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

     Wojciech Błach odwiedził Energylandię zimą. Aktor przyznał, że to świetna rozrywka również dla dorosłych
     Materiał promocyjny

     Wojciech Błach odwiedził Energylandię zimą. Aktor przyznał, że to świetna rozrywka również dla dorosłych

     Sonia Bohosiewicz o popularności. Jak sławę córki odbierają rodzice?

     Sonia Bohosiewicz o popularności. Jak sławę córki odbierają rodzice?

     Śniadanie z amazon.pl – z uśmiechem, ale na serio. Raport o nawykach i emocjach Polaków w czasie świąt
     Materiał promocyjny

     Śniadanie z amazon.pl – z uśmiechem, ale na serio. Raport o nawykach i emocjach Polaków w czasie świąt

     Bogna Sworowska o akceptacji wieku i siwych włosach. "Nigdy nie czułam się tak szczęśliwa"

     Bogna Sworowska o akceptacji wieku i siwych włosach. "Nigdy nie czułam się tak szczęśliwa"

     Maria Seweryn o roli w "Różyczce 2", byciu córką sławnych rodziców i relacji z dziećmi. "Z pewnego zagubienia wybrałam ten zawód" [WYWIAD]

     Maria Seweryn o roli w "Różyczce 2", byciu córką sławnych rodziców i relacji z dziećmi. "Z pewnego zagubienia wybrałam ten zawód" [WYWIAD]

     Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

     Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

     Martyna Kaczmarek szczerze na temat kryzysu w związku. Nie mieszka już z mężem. "Jestem w dołku" [TYLKO U NAS]

     Martyna Kaczmarek szczerze na temat kryzysu w związku. Nie mieszka już z mężem. "Jestem w dołku" [TYLKO U NAS]

     Joanna Krupa o problemach zdrowotnych. "Tylko najbliżsi wiedzą..." [TYLKO U NAS]

     Joanna Krupa o problemach zdrowotnych. "Tylko najbliżsi wiedzą..." [TYLKO U NAS]

     Dominik Szymański zwyciężył 12. edycję "Top Model". Wyjawił nam, co sądzi o wygranej [TYLKO U NAS]

     Dominik Szymański zwyciężył 12. edycję "Top Model". Wyjawił nam, co sądzi o wygranej [TYLKO U NAS]

     Anna Czartoryska-Niemczycka szczerze o zmianach w życiu. "Zdarza mi się zaszaleć" [TYLKO U NAS]

     Anna Czartoryska-Niemczycka szczerze o zmianach w życiu. "Zdarza mi się zaszaleć" [TYLKO U NAS]

     Kornelia i Marek ze "ŚOPW" o pierwszych kłótniach i przeprowadzce. Gdzie zamieszkali?

     Kornelia i Marek ze "ŚOPW" o pierwszych kłótniach i przeprowadzce. Gdzie zamieszkali?

     Marcin ze "ŚOPW" o drugiej szansie i słynnej majówce. Wyjawił, co się wydarzyło

     Marcin ze "ŚOPW" o drugiej szansie i słynnej majówce. Wyjawił, co się wydarzyło

     Kortez o przerwie w muzyce i trudnych doświadczeniach osobistych. "Nie chciałem cierpieć"

     Kortez o przerwie w muzyce i trudnych doświadczeniach osobistych. "Nie chciałem cierpieć"

     Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

     Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

     Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

     Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

     Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

     Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

     Katarzyna Bosacka w szczerej rozmowie o życiu bez męża. "Już z tego dołka wychodzę"

     Katarzyna Bosacka w szczerej rozmowie o życiu bez męża. "Już z tego dołka wychodzę"

     Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

     Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

     Jak powstaje serial "Detektywi"? Zobaczcie niezwykłe kulisy produkcji! [TYLKO U NAS]

     Jak powstaje serial "Detektywi"? Zobaczcie niezwykłe kulisy produkcji! [TYLKO U NAS]

     Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

     Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

     Marianna Gierszewska kończy karierę. Nam mówi o przełomowym momencie. "Mówiłam do mamy, żeby mnie zabiła"

     Marianna Gierszewska kończy karierę. Nam mówi o przełomowym momencie. "Mówiłam do mamy, żeby mnie zabiła"

     Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

     Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

     Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

     Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

     Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

     Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

     Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

     Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

     Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

     Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

     Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

     Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

     Magda Femme po 11 latach od zaręczyn planuje ślub. "Nie odbędzie się tak, jakbym chciała"

     Magda Femme po 11 latach od zaręczyn planuje ślub. "Nie odbędzie się tak, jakbym chciała"

     Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

     Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

     Dowódcy "Naszych w mundurach" zdradzają tajemnice drugiego sezonu. Czego się możemy spodziewać? [TYLKO U NAS]

     Dowódcy "Naszych w mundurach" zdradzają tajemnice drugiego sezonu. Czego się możemy spodziewać? [TYLKO U NAS]

     Margaret wydała nowy singiel. Jej najnowsza płyta dzieli się na "siniakową" i "cekinową". Co to znaczy?

     Margaret wydała nowy singiel. Jej najnowsza płyta dzieli się na "siniakową" i "cekinową". Co to znaczy?

     Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

     Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

     Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

     Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

     Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

     Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

     Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

     Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

     Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

     Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

     Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

     Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

     Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

     Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

     Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

     Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

     Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

     Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

     Emilia Stachurska zasłynęła rolą Zuzi w serialu "Niania". Co się z nią stało?

     Emilia Stachurska zasłynęła rolą Zuzi w serialu "Niania". Co się z nią stało?

     Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

     Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

     Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

     Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

     Klaudia El Dursi o problemach ze zdrowiem. Przyznała, że cierpi od kilku lat

     Klaudia El Dursi o problemach ze zdrowiem. Przyznała, że cierpi od kilku lat

     Monika Miller o stylu, randkach i relacji z dziadkiem. "Często się mnie czepia"

     Monika Miller o stylu, randkach i relacji z dziadkiem. "Często się mnie czepia"

     Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

     Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

     Trzeci sezon serialu "Skazana". Kiedy premiera w serwisie Player?

     Trzeci sezon serialu "Skazana". Kiedy premiera w serwisie Player?

     Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

     Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

     Córka Pawła Golca jest już dorosła i idzie w jego ślady. Tak dziś wygląda Maja Golec

     Córka Pawła Golca jest już dorosła i idzie w jego ślady. Tak dziś wygląda Maja Golec

     Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

     Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

     "Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?

     "Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?

     Julia Kamińska o przekraczaniu granic w singlu "Granica". "Miałam wrażenie, że na plecach mam karabin"

     Julia Kamińska o przekraczaniu granic w singlu "Granica". "Miałam wrażenie, że na plecach mam karabin"

     Kinga Jasik ze "Skazanej" o intymnych scenach. "Czułam stres, że to Adam Woronowicz" [TYLKO U NAS]

     Kinga Jasik ze "Skazanej" o intymnych scenach. "Czułam stres, że to Adam Woronowicz" [TYLKO U NAS]