Thirty Seconds To Mars z koncertem w Polsce. Oto 5 ciekawostek na temat zespołu Jareda Leto

Zespół Thirty Seconds To Mars
Zespół Thirty Seconds To Mars
Źródło: Getty Images
#TEGONIEWIESZ.Thirty Seconds to Mars to amerykański zespół muzyczny założony w 1998 roku. Grupa reprezentuje głównie rocka alternatywnego, a ich twórczość jest znana z energetycznych występów na żywo, oryginalnych teledysków oraz głębokich, nierzadko emocjonalnych tekstów piosenek. Przez lata zyskali szerokie uznanie za swoje osiągnięcia w muzyce, zdobywając nagrody i wyznaczając nowe trendy w przemyśle muzycznym. Zespół jest również znany z nietypowych działań promocyjnych oraz wyjątkowych teledysków, które nierzadko łączą sztukę wizualną z głębokimi przesłaniami. Niedługo ich występ zobaczy polska publiczność. Tymczasem przedstawiamy 5 mało znanych faktów na temat Thirty Seconds to Mars. Musisz je poznać!

Zespół Thirty Seconds To Mars ogłosił swój powrót do Polski. Zapowiedział koncert na 9 maja 2024 roku w krakowskiej Tauron Arenie. Ich występ będzie częścią trasy koncertowej "Seasons 2024 Global Tour", obejmującej Amerykę Łacińską, Europę, Amerykę Północną, Australię i Nową Zelandię. To pierwsza trasa koncertowa zespołu od ponad pięciu lat. Podczas koncertów promowany będzie tegoroczny album zespołu zatytułowany "It’s the End of the World but It’s a Beautiful Day". Fani nie mogą doczekać się tego występu. Mamy dla nich kilka ciekawostek na temat ich ulubionej muzycznej grupy!

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Wywiad z Jaredem Leto o podejściu do muzyki

1. Thirty Seconds To Mars to projekt rodzinny

Thirty Seconds To Mars to amerykański zespół muzyczny, który został założony przez Jareda Leto i jego brata Shannona Leto w 1998 roku. Początkowo miał to być projekt rodzinny. Grupa wydała swój debiutancki album o tytule "30 Seconds To Mars" w 2002 roku, który został wyprodukowany przez znanego producenta muzycznego Boba Ezrina.

Jednak to drugi album, "A Beautiful Lie", wydany w 2005 roku, przyniósł im szersze uznanie i popularność. Zanim album został oficjalnie wydany, wyciekł do sieci, co zmusiło zespół do dodania dodatkowych utworów. W ramach promocji albumu dodano do wybranych kopii tzw. "golden tickets", które dawały szczęśliwym posiadaczom możliwość uczestnictwa w koncercie grupy oraz wejście za kulisy.

Zespół Thirty Seconds To Mars
Zespół Thirty Seconds To Mars
Źródło: Getty Images

Thirty Seconds To Mars otrzymali wiele nagród za swoje osiągnięcia muzyczne i teledyski. Ich teledysk do utworu "The Kill" zdobył nagrodę MTV2 za najlepszy teledysk. "A Beautiful Lie" osiągnął status platynowej płyty, sprzedając się w milionowej liczbie kopii.

Ich czwarty album studyjny, "Love Lust Faith + Dreams", wyprodukowany przez Jareda Leto i Steve'a Lillywhite'a, ukazał się w 2013 roku. Jednym z wyjątkowych wydarzeń związanych z promocją tego albumu było wysłanie pierwszej kopii singla w kosmos z Cape Canaveral, co było unikatowym i spektakularnym posunięciem promocyjnym.

Zespół Thirty Seconds To Mars
Zespół Thirty Seconds To Mars
Źródło: Getty Images

Po wielu sukcesach i osiągnięciach, w 2018 roku gitarzysta Tomo Miličević opuścił zespół, kończąc tym samym swoją długoletnią współpracę z Thirty Seconds To Mars.

Zespół Thirty Seconds To Mars
Zespół Thirty Seconds To Mars
Źródło: Getty Images

2. Skąd się wzięła nazwa Thirty Seconds To Mars?

Nazwa "Thirty Seconds To Mars" została zainspirowana artykułem naukowym profesora z Harvardu, który prognozował, że postęp technologiczny w przyszłości umożliwi podróże międzyplanetarne w czasie krótszym niż życie człowieka, jedynie kilkadziesiąt sekund. Ta wizja przyszłości, gdzie podróż na inne planety byłaby tak szybka, wpłynęła na wybór nazwy przez członków zespołu.

Wybór "Marsa" jako elementu w nazwie odnosi się nie tylko do samego planety, ale także do symbolicznego znaczenia. Mars jest znany jako mityczny bóg wojny, co dodaje głębi i wieloznaczności nazwie zespołu. Połączenie wizji podróży międzyplanetarnej z symbolicznym odniesieniem do Marsa jako boga wojny dało fanom szerokie pole do interpretacji i refleksji nad znaczeniem nazwy "Thirty Seconds To Mars".

Zespół Thirty Seconds To Mars
Zespół Thirty Seconds To Mars
Źródło: Getty Images

3. Symboliczne logo Thirty Seconds To Mars

Logo zespołu Thirty Seconds To Mars jest bogate w znaczenia symboliczne i odniesienia do różnych kultur oraz wierzeń. Zawiera feniksa nazwanego Mithra, który odwołuje się do starożytnego boga-feniksa z kultur wschodnich i rzymskiej. Mithra był perskim bogiem światła i prawdy. Sam feniks jest symbolem odrodzenia, reprezentując cykliczność życia, zmartwychwstanie i transformację.

Glify, które zostały wpisane w logo, reprezentują nazwę zespołu oraz członków. Te znaki graficzne pojawiają się także w wybranych teledyskach zespołu, dodając do ich znaczenia i identyfikacji zespołu.

Na logo znajduje się również łaciński napis "Provehito in Altum", którego interpretacja jest wieloznaczna. Słowo "altum” może odnosić się zarówno do "wysokości" jak i "głębi". Członkowie zespołu tłumaczą to jako "launch forth into the deep" (polskie tłumaczenie: "wypłynąć w głąb"). To wyrażenie może symbolizować dążenie do osiągnięcia czegoś głębokiego, nieosiągalnego lub może też wskazywać na dążenie do osiągnięć na wyższym poziomie.

Początkowo, logo zespołu miało feniksa Mithra i glify, jednak płyta "A Beautiful Lie” wprowadziła nowe logo z trzema czaszkami, zwane Trinity (Trójca). Po wydaniu albumu "This Is War" logo ewoluowało w trójkąt z poprzeczką w środku, symbolizujący trójcę, jaką tworzą Jared, Shannon i Tomo — członkowie zespołu.

Logo zespołu Thirty Seconds To Mars w jednej z wersji
Logo zespołu Thirty Seconds To Mars w jednej z wersji
Źródło: Getty Images

4. Inspiracje piosenek i teledysków Thirty Seconds To Mars

Eksperymenty z różnymi stylami, inspiracje filmowe i wyjątkowe lokalizacje dla teledysków przyczyniły się do unikalnego charakteru twórczości zespołu Thirty Seconds To Mars. Oto kilka faktów związanych z ich piosenkami i teledyskami:

 • "The Kill" - Inspiracja filmem "Lśnienie": Teledysk do piosenki "The Kill" zainspirowany był kultowym filmem "Lśnienie" Stephena Kinga. Zespół zastosował w nim elementy z tego filmu, w tym charakterystyczne sceny z motelu.
  • "Hunter" - Cover piosenki Björk: Piosenka "Hunter" 30 Seconds To Mars jest coverem utworu islandzkiej artystki Björk. Zespół stworzył swoją interpretację tego utworu, dodając własne muzyczne elementy.
   • Teledysk "From Yesterday" nakręcony w Chinach: Zespół jest znany nie tylko ze swojej muzyki, ale także z wyjątkowych działań promocyjnych. Na przykład, nagrali pierwszy amerykański teledysk w Chinach. Klip do piosenki "From Yesterday" jest pierwszym amerykańskim teledyskiem nagranym w tym kraju. Stworzyli także pierwszy teledysk w historii nakręcony na Grenlandii.
    • Kontrowersyjny teledysk "Hurricane": Teledysk do utworu "Hurricane" wywołał kontrowersje i został zakazany przez MTV i inne kanały telewizyjne na całym świecie ze względu na swoje treści dla dorosłych i kontrowersyjną naturę.

     5. Wielki powrót Thirty Seconds to Mars

     Przez pewien czas zespół Thirty Seconds to Mars pozostawał w cieniu i nie był zbyt aktywny na arenie muzycznej. Ostatni album grupy ukazał się pięć lat temu, co sprawiło, że fani z niecierpliwością oczekiwali na odrodzenie zespołu.

     Triumfalny powrót Thirty Seconds to Mars miał miejsce we wrześniu 2023 roku, kiedy światło dzienne ujrzał ich szósty album studyjny zatytułowany "It’s The End of the World But It’s a Beautiful Day". Płyta otwiera nowy rozdział w twórczości zespołu. Prowadzona przez Jareda Leto formacja nie tylko eksploruje ciemniejsze strony ludzkich doświadczeń, ale również przynosi obfitość nadziei. To wydawnictwo skłania do refleksji i przypomina, że nawet w obliczu pozornie nieprzezwyciężonych przeszkód, w świecie wciąż można odnaleźć piękno.

     Zespół Thirty Seconds To Mars
     Zespół Thirty Seconds To Mars
     Źródło: Getty Images

     #TegoNieWiesz to cykl artykułów w serwisie cozatydzien.tvn.pl, który przedstawia intrygujące fakty i mało znane ciekawostki ze świata kultury i show-biznesu. Czy wiesz, jak wiele niesamowitych historii i fascynujących anegdot wiąże się z twoimi ulubionymi artystami, filmami, serialami czy muzyką? Nie wiesz? Spokojnie, pomożemy ci je odkryć!

     Czytaj też:

     Autor: Kamila Jamrożek

     Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości