"Fenomen"  – niezwykły film dokumentalny o Jurku Owsiaku i WOŚP w TVN. Kiedy oglądać?

Autor:
Kamila
Jamrożek
"Fenomen" - zwiastun
"Fenomen" - zwiastun
wideo 2/7

Od pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 3 stycznia 2023 roku minęło 30 lat. Z tej okazji powstał "Fenomen" - pierwszy kinowy film dokumentalny o Jurku Owsiaku i historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Teraz będzie można zobaczyć go na antenie TVN.  

W filmie "Fenomen" Jurek Owsiak – twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w szczerej rozmowie zdradza, w jaki sposób zrodził się pomysł powołania WOŚP oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów, takich jak brutalny hejt, jaki na niego spadł, czy śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, po której Jurek Owsiak na moment ustąpił ze stanowiska.

"Fenomen"  – o czym jest film?

Film dokumentalny "Fenomen" o twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazuje jego przemianę – z beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu i jednego z najważniejszych symboli wolnej Polski. Opowiada też o tym, jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei Przystanku Woodstock, który stał się jednym z największych festiwali muzycznych w Europie.

"Fenomen" to jednak coś więcej niż opowieść o najbardziej znanej akcji społecznej w Polsce. 30 lat historii WOŚP to dla autorów filmu pretekst do tego, aby pokazać, jak wielkie przemiany zaszły w tym czasie w społeczeństwie. Reakcje na działalność Jurka Owsiaka – od niespotykanego w historii Polski entuzjazmu aż po kwestionowanie jego pracy – to obraz nas samych i polaryzacji, jaka nastąpiła pomiędzy nami w ostatnich latach.

"Fenomen"  – twórcy

Reżyserką filmu "Fenomen" jest Małgorzata Kowalczyk. Dokument jest jej pełnometrażowym debiutem. Wcześniej związana była jako dziennikarka śledcza ze stacją TVN24, a następnie ze stacją TVN jako twórczyni reportaży. Na początku 2019 roku Małgorzata postanowiła skierować swoją karierę w stronę branży filmowej, skupiając się przede wszystkim na dokumentach. Spędziła kilka miesięcy za granicą, współpracując z wybitnymi reżyserami m.in. z Johnem Boormanem czy Scottem Hillierem , współautorem nagrodzonego Oscarem dokumentu "Bliźniacze wieże".

Obraz "Fenomen" wyprodukowała Dominika Kulczyk i powiązana z nią spółka dFlights. Oto pełna lista twórców produkcji:

  • PRODUCENTKA: Dominika Kulczyk
  • REŻYSERKA: Małgorzata Kowalczyk
  • ZDJĘCIA: Bogumił Godfrejów
  • MONTAŻ: Robert Ciodyk PSM
  • DŹWIĘK: Marta Kosiorowska
  • MUZYKA: Szymon Nidzworski
  • PRODUCENCI WYKONAWCZY: Joanna Zielińska, Marek Kłosowicz
  • KIEROWNICY PRODUKCJI: Darek Kielak, Dominik Danek

"Fenomen" – kiedy oglądać w telewizji TVN?

​Film dokumentalny "Fenomen" przedstawiający historię życia i wielkie dzieło Jurka Owsiaka będzie można obejrzeć w telewizji TVN 28 lutego o godzinie 21.35. Wcześniej zobacz galerię archiwalnych zdjęć pomysłodawcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Michoń

Pozostałe wiadomości