Oscary 2023. Polski film z wielką szansą na nagrodę

Film Jerzego Skolimowskiego z szansą na Oscara 2023
Film Jerzego Skolimowskiego z szansą na Oscara 2023
Źródło: Getty Images
Film Jerzego Skolimowskiego "IO" trafił na krótką listę filmów zagranicznych, które będą rywalizować w 2023 roku o Oscara. Amerykańska Akademia Filmowa podała po 15 kandydatów do prestiżowej statuetki w 10 kategoriach.

Podczas gali Oscarów 2023 roku przyznane zostaną statuetki w 23 kategoriach. Na razie organizatorzy ujawnili krótkie listy tylko w 10 z nich. Obejmowały także m.in. filmy dokumentalne pełnometrażowe i krótkometrażowe, muzykę filmową oraz oryginalną piosenkę.

Oscary 2023. Film Jerzego Skolimowskiego "IO" trafił na krótką listę

Na krótkiej liście pełnometrażowych filmów międzynarodowych, które rywalizować będą o nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej znalazł się film "IO" Jerzego Skolimowskiego. Szansę na nagrodę mają także m.in. "Close" (Belgia), "Decision to Leave" (Korea Południowa), "All Quiet on the Western Front" (Niemcy) oraz "Bardo" (Meksyk).

Z kandydujących do Oscara krótkometrażowych dokumentów wybrano m.in. "American Justice on Trial: People v. Newton", "The Flagmakers" oraz "Shut Up and Paint".

W kategorii film dokumentalny pełnometrażowy członkowie Akademii wybrali m.in. "All That Breathes", "Fire of Love" a także "Moonage Daydream". Nie zakwalifikował się "Film balkonowy" Pawła Łozińskiego.

Za muzykę filmową szansę na nagrodę mają m.in. wielokrotny zdobywca Oscara John Willams ("Fabelmanowie"), Ludwig Goransson ("Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu") oraz Hildur Gudnadottir ("Women Talking").

Na krótkiej liście oscarowej w kategorii oryginalna piosenka znalazły się:

 • Rihanna za utwór "Lift Me Up" z filmu "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu",
  • Lady Gaga za "Hold My Hand" z "Top Gun: Maverick" (w reżyserii Josepha Kosinskiego, którego ojciec Joel Kosinski jest lekarzem polskiego pochodzenia)
   • Taylor Swift za "Carolinę" z filmu "Where the Crawdads Sing" .

    Festiwale filmowe

    Powstaje film "Kos" o Tadeuszu Kościuszce
    Powstaje film "Kos" o Tadeuszu Kościuszce
    Film "Doppelgänger. Sobowtór". Jan Holoubek i Tomasz Schuchardt o fabule
    Film "Doppelgänger. Sobowtór". Jan Holoubek i Tomasz Schuchardt o fabule
    Dziennikarze "Superwizjera" nakręcili film o młodych Białorusinach
    Dziennikarze "Superwizjera" nakręcili film o młodych Białorusinach
    Festiwal "Młodzi i Film" 2022. Kto dostał Wielkiego Jantara?
    Festiwal "Młodzi i Film" 2022. Kto dostał Wielkiego Jantara?
    Festiwal Mastercard OFF Camera. Gwiazdy na gali otwarcia
    Festiwal Mastercard OFF Camera. Gwiazdy na gali otwarcia
    Podsumowanie festiwalu Mastercard OFF Camera 2022
    Podsumowanie festiwalu Mastercard OFF Camera 2022
    Polskie Nagrody Filmowe Orły rozdane
    Polskie Nagrody Filmowe Orły rozdane

    Oscary 2023. "IO" – o czym jest film Jerzego Skolimowskiego?

    Film "IO" Jerzego Skolimowskiego to współczesna interpretacja - zaliczanego do klasyki kina - francuskiego obrazu "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona z 1966 roku W filmie przestawiona jest historia osiołka o imieniu Baltazar. Zwierzę rozpoczyna swoją drogę życiową w polskim cyrku, a kończy we włoskiej rzeźni. Obraz Jerzego Skolimowskiego to gorzka opowieść o ludzkim zachowaniu wobec bezbronnego zwierzęcia i obraz relacji społecznych oraz przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie.

    Autorami scenariusza są Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek. W filmie wystąpili m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.

    Zobacz zwiastun:

    Oscary 2023 – kiedy się odbędą?

    Nominacje do 95. edycji Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia. Ceremonia wręczenia Oscarów 2023 zaplanowana jest na 12 marca w hollywoodzkim Dolby Theatre. Transmisję na żywo przeprowadzi telewizja ABC. Będzie dostępna w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie.

    Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
    Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

    Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

    Czytaj też:

    Autor: Kamila Jamrożek

    Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości