Akt zgonu królowej Elżbiety II. Podano przyczynę i godzinę śmierci monarchini

Autor:
Aleksandra
Głowińska
królowa Elżbieta II

Na co zmarła królowa Elżbieta II? BBC podało przyczynę i godzinę śmierci. Fani rodziny królewskiej nie są zaskoczeni treścią aktu zgonu. Wiadomo też, kto się pod nim podpisał.

Królowa Elżbieta II nie żyje. 8 września już na zawsze zapisze się w smutnej części historii Wielkiej Brytanii. Najdłużej panująca monarchini odeszła w spokoju w gronie rodziny na zamku Balmoral. Teraz brytyjska prasa ujawniła jedyną przyczynę śmierci. Poddani nie są zaskoczeni.

Premiera książki Jacka Rozenka "Padnij. Powstań. Życie po udarze"
Premiera książki Jacka Rozenka "Padnij. Powstań. Życie po udarze" Źródło: "Co za Tydzień"

Przyczyna śmierci królowej Elżbiety II

BBC ujawniło przyczynę i dokładną godzinę śmierci monarchini.

"Podeszły wiek był jedynym powodem śmierci królowej Wielkiej Brytanii" - piszą, powołując się na odpis aktu zgonu.

Królowa Elżbieta II zmarła o 15:10 czasu lokalnego, czyli o 16:10 czasu polskiego. Pod aktem zgonu podpisała się córka monarchini - księżna Anna.

Informacja obiegła świat dopiero kilka godzin później. O śmierci królowej dowiedzieliśmy się o 19:31 czasu polskiego. Pałac Buckingham wydał wówczas lakoniczne oświadczenie.

"Elżbieta II zmarła w spokoju w Balmoral dziś po południu".

Królowa Elżbieta II - pogrzeb

19 września, czyli 11 dni po śmierci królowej Elżbiety II, odbył się jej pogrzeb. Ceremonia rozpoczęła się w Opactwie Westminsterskim. Następnie ciało monarchini zostało przewiezione do zamku w Windsorze. Królowa Elżbieta II spoczęła w kaplicy św. Jerzego.

Królowa Elżbieta II została pochowana w specjalnej kapsule z ołowiu, która ma zapobiegać zbyt szybkiemu rozkładowi ciała. Do środka włożono atrybuty monarchini: koronę z 1661 roku, berło z diamentem nazywanym Wielką Gwiazdą Afryki oraz złotą kulę. Monarchini poza wyjątkową szatą miała na sobie również kosztowną biżuterię: perłowe kolczyki i obrączkę ślubną.

Więcej informacji na temat brytyjskiej rodziny królewskiej przeczytasz w cozatydzien.tvn.pl.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Aleksandra Głowińska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości