Nie żyje aktor ze "Skrzypka na dachu". W Tewje Mleczarza wcielał się aż 3500 razy

Chaim Topol ze "Skrzypka na dachu" nie żyje
Chaim Topol ze "Skrzypka na dachu" nie żyje
Źródło: Getty Images
Nie żyje Chaim Topol - donosi Polska Agencja Prasowa. Aktor zasłynął przede wszystkim jako Tewje Mleczarz w filmowej adaptacji kultowego musicalu "Skrzypek na Dachu". Artysta zmarł w wieku 87 lat.

Biuro prezydenta Izraela poinformowało w czwartek o odejściu utalentowanego aktora Chaima Topola, który z powodzeniem występował na wielu scenach zarówno w Izraelu, jak i za granicą. Znany głównie z roli Tewjego Mleczarza w kultowym musicalu "Skrzypek na Dachu", aktor zdołał zrobić wrażenie nie tylko na widzach kinowych, ale i wielbicielach teatru. Jego aktorskie dokonania na zawsze pozostaną w pamięci widzów i pozostaną ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Izraela.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Przekaż 1,5% podatku na Fundację TVN
Źródło: TVN

Chaim Topol ze "Skrzypka na dachu" nie żyje

Chaim Topol, wiodący izraelski aktor, który oczarował pokolenia widzów teatralnych i kinowych swoją rolą Tewjego, cierpiącego i charyzmatycznego mleczarza w musicalu "Skrzypek na Dachu", zmarł w wieku 87 lat w Tel Awiwie - poinformowali izraelscy przywódcy w czwartek. Biuro prezydenta Izraela opisało zmarłego jako "utalentowanego aktora, który podbił wiele scen w Izraelu i za granicą, wypełnił swoją obecnością ekrany kinowe i głęboko zapadł w serca widzów". Przyczyna śmierci nie została podana w komunikacie. Jak podaje serwis Deadline, Chaim Topol przez wiele lat zmagał się z chorobą Alzheimera.

Chaim Topol ze "Skrzypka na dachu" nie żyje
Chaim Topol w 2013 roku
Chaim Topol ze "Skrzypka na dachu" nie żyje
Źródło: Getty Images

Chaim Topol - kim był?

Chaim Topol to urodzony 9 września 1935 roku w Tel Awiwie izraelski aktor teatralny i filmowy, początkowo związany z teatrem. Zyskał popularność dzięki roli Tewjego Mleczarza w kultowym musicalu "Skrzypek na dachu" z 1971 roku. Za tę rolę otrzymał Złoty Glob dla najlepszego aktora w filmie komediowym lub musicalu, a także był nominowany do Oscara.

Jak podaje "The Times of Israel", Chaim Topol zyskał popularność jako Tewje Mleczarz, którego grał na scenach na całym świecie, włącznie z broadwayowską inscenizacją w Nowym Jorku. Ostatni raz w postać wcielił się w 2009 roku. Zagrał ją łącznie 3500 razy. Co ciekawe, aktor zaczynał swoją karierę w musicalu w wieku 30 lat, dlatego musiał używać charakteryzacji oraz kostiumów, aby dodać sobie lat.

Chaim Topol ze "Skrzypka na dachu" nie żyje
Chaim Topol ze "Skrzypka na dachu" nie żyje
Chaim Topol ze "Skrzypka na dachu" nie żyje
Źródło: Getty Images

Wśród innych filmowych ról Chaima Topola znalazły się m.in. rola tytułowa w filmie "Galileo" z 1975 roku, adaptacji sztuki Bertolta Brechta, oraz rola naukowca Hansa Zarkova w "Flash Gordon" (1980). W filmie o przygodach Jamesa Bonda "Tylko dla twoich oczu" (1981) zagrał greckiego przemytnika Milosa Columbo, obok Rogera Moore'a.

Na małym ekranie Topol wcielił się w postać Żyda polskiego pochodzenia Berela Jastrowa w miniserialu "Wiatry wojny" z 1983 roku oraz powtórzył tę rolę w kontynuacji "Wojna i pamięć", emitowanej w latach 1988-1989.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości