Dickey Betts nie żyje. Gwiazdor Allman Brothers Band miał 80 lat

Dickey Betts
Dickey Betts
Źródło: Getty Images
Smutna wiadomość obiegła media. W wieku 80 lat zmarł Dickey Betts, doskonale znany wszystkim fanom Allman Brothers Band. Informację tę przekazała rodzina artysty za pośrednictwem mediów społecznościowych. "Jego strata będzie odczuwalna na całym świecie" - napisali.

The Allman Brothers Band to amerykański zespół rockowy, który powstał w marcu 1969 roku w Jacksonville, na Florydzie. Był znany z łączenia różnych stylów muzycznych, takich jak hard rock, jazz rock, southern rock, folk rock, country rock, jam rock i blues rock, co uczyniło go jedną z najbardziej wpływowych formacji XX wieku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2022 roku

Dickey Betts z Allman Brothers Band nie żyje

Dickey Betts zmarł 18 kwietnia 2024 roku. Jak podają zagraniczne źródła, artysta od dłuższego czasu walczył z nowotworem. Do śmierci miała przyczynić się rownież przewlekła obturacyjna choroba płuc. Miał 80 lat.

"Z głębokim smutkiem i ciężkim sercem rodzina Betts ogłasza spokojne odejście Forresta Richarda 'Dickey' Bettsa (12 grudnia 1943 - 18 kwietnia 2024) w wieku 80 lat. Legendarny wykonawca, autor piosenek, lider zespołu i patriarcha rodzinny odszedł dziś wcześniej w swoim domu w Osprey, FL. otoczony przez swoją rodzinę. Dickey był większy niż życie, a jego strata będzie odczuwana na całym świecie. W tym trudnym czasie rodzina prosi o modlitwę i szacunek dla ich prywatności w najbliższych dniach. Więcej informacji podamy w odpowiednim czasie" - napisała rodzina gwiazdora w oświadczeniu umieszczonym na Instagramie.

W kilka chwil pod postem ze smutną informacją pojawiły się tysiące komentarzy i kondolencji od współpracowników, przyjaciół i fanów. Szczegóły pochówku nie są jeszcze znane.

Dickey Betts - kim był?

Dickey Betts wychowywał się na Florydzie. Dorastał w muzykalnej rodzinie. Gdy miał zaledwie 5 lat zaczął grać na ukulele, a następnie na mandolinie, banjo i gitarze. W wieku szesnastu lat, poszukując bardziej dynamicznych brzmień, dołączył do kilku rockowych zespołów na Florydzie. Mimo że często pozostawał w cieniu braci Gregga i Duane'a, którzy dali nazwę zespołowi Allman Brothers, Dickey Betts miał równie istotny wpływ na grupę. Jego subtelny, pełen wdzięku styl gry na gitarze wprowadził elementy western swing i jazzu do utworów zespołu. Był odpowiedzialny za ich największy hit "Ramblin' Man" z 1973 roku.

Dickey Betts był pięciokrotnie żonaty. Ostatni raz na ślubnym kobiercu stanął w 1989 roku. Miał czworo dzieci: Kimberly, Christy, Jessicę i Duane'a.

W sierpniu 2018 roku gwiazdor przeszedł udar, co zmusiło go do odwołania zaplanowanych tras koncertowych z zespołem Dickey Betts Band. 20 września 2018 roku przeszedł operację, która miała na celu usunięcie obrzęku mózgu. Artysta i jego rodzina dziękowali wówczas za wsparcie, które otrzymali z całego świata.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości