Jadwiga Staniszkis była polską publicystką, socjolożką, a także wykładowczynią na Uniwersytecie Warszawskim. 81-latka ciężko chorowała. Cierpiała na Alzheimera. 15 kwietnia 2024 roku media obiegła informacja o jej śmierci.
Wiadomość o śmierci Jadwigi Staniszkis przekazała Polskiej Agencji Prasowej w poniedziałek 15.04 po południu jej córka. Socjolożka w przyszłym tygodniu skończyłaby 82 lata.
Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:
Jadwiga Staniszkis nie żyje - kiedy pogrzeb?
O śmierci prof. Jadwigi Staniszkis poinformowała rodzina. W ostatnich latach publicystka podupadła na zdrowiu i wycofała się z aktywności w mediach. Córka Joanna Staniszkis w opublikowanej w październiku 2023 roku rozmowie z "Wprost" powiedziała, że jej matka jest ciężko chora i cierpi na Alzheimera, więc "kontakt z nią jest mocno utrudniony". Schorzenie spowodowało u socjolożki kłopoty z mową, pamięcią, myśleniem i zachowaniem. Objawy choroby Alzheimera stały się na tyle poważne, że utrudniły jej wykonywanie codziennych atywności.
Jak poinformowała rodzina, pogrzeb prof. Jadwigi Staniszkis odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia, w kościele w Podkowie Leśnej.
Kim była Jadwiga Staniszkis?
Jadwiga Staniszkis była polską socjolog, profesorem nauk humanistycznych, publicystką i felietonistką. Zajmowała się m.in. badaniem zagadnień związanych z transformacją, teorią realnego socjalizmu, instytucjonalizacją postkomunistycznego porządku i globalizacją. W latach 80. była związana z opozycją antykomunistyczną, a po wprowadzeniu stanu wojennego publikowała w prasie podziemnej.
Jadwiga Staniszkis wykładała na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu (Zakład Studiów Politycznych na Wydziale Studiów Politycznych). Pracowała w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, zasiadała w Komitecie Socjologii PAN. Wykładała też na wielu uczelniach zagranicznych, m.in. w UCLA, na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Michigan, a także w Chinach, Japonii i Tajwanie. Była też stypendystką w Wilson Center w Waszyngtonie.
Jadwiga Staniszkis była również autorką wielu książek, w tym "Ontologia socjalizmu: próba analizy strukturalnej", "Polityka i zmiana społeczna", "Postkomunizm: próba opisu", "Ciało i władza", "Niezłomność i zdrada" oraz "Zrozumieć przemoc". Jej prace były tłumaczone na wiele języków, w tym angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Była laureatką wielu nagród, w tym Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Nagrody Kisiela, Nagrody im. Jerzego Giedroycia i Nagrody im. Witolda Gombrowicza.
Często komentowała bieżącą sytuację polityczną w mediach. Jako ekspert pojawiała się w radiu, telewizji i prasie. Z powodu choroby Alzheimera wycofała się z życia publicznego.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na Instagramie, Facebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.
Czytaj też:
- Anna Guzik o tremie, rytuałach i oglądaniu siebie na ekranie. "Trudno zaakceptować swój wizerunek"
- Norweska księżniczka przygotowuje się do ślubu z szamanem. Mężczyzna uważa się za wcielenie faraona
- Natalia Nykiel jest przeciwna referendum w sprawie aborcji. Uważa, że decyzję powinny podjąć wyłącznie kobiety
Autor: Kamila Jamrożek
Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA