Dolly Parton zachwycała urodą i talentem. "Nigdy się nie zestarzeję, bo nie mam na to czasu"

Dolly Parton
Dolly Parton - historia życia
Źródło: Getty Images
Nad urodą i talentem Dolly Parton rozpływano się w latach 70. Artystka szybko zrobiła międzynarodową karierę, która trwa do dziś. Choć autorka takich hitów jak "I Will Always Love You" czy "Joeline" skończyła 77 lat, to nie schodzi ze sceny. Trudno jej jednak pogodzić się z upływającym czasem, więc nałogowo korzysta z zabiegów medycyny estetycznej. Mało tego, piosenkarka od dłuższego czasu nie pokazuje dłoni, nosząc rękawiczki w kolorze skóry.

Dolly Parton to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd muzyki country. Od zawsze zdawała sobie sprawę ze swojej zniewalającej urody, dlatego lubiła kokietować. Do jednego z dziennikarzy powiedziała kiedyś: "Jestem tylko głupią blondynką". Blond loki i sweterki ciasno opinające pokaźny biust rzeczywiście były nieodłącznymi elementami jej wizerunku. Artystka pozostaje mu wierna do dziś. Mimo imponującego dorobku muzycznego i aktorskiego wciąż jest jej mało.

Dolly Parton – pochodzenie, rodzina

Dolly Rebecca Parton urodziła się 19 stycznia 1946 w Locust Ridge w stanie Tennessee w USA. Była jednym z dwanaściorga dzieci gospodyni domowej Avie Lee i plantatora tytoniu Roberta Lee Partona. Miała sześciu braci - bliźniaków Freda i Floyda, Denvera, Davida, Bobby'ego, Larry'ego (zmarł przy porodzie) i Randy'ego oraz pięć sióstr: Willadeene, Stellę, Cassie i Rachel. Jej rodzina była pochodzenia angielskiego, szkockiego, irlandzkiego, niemieckiego i walijskiego.

Dolly Parton
Dolly Parton
Dolly Parton
Źródło: Getty Images

Muzyka odgrywała ważną rolę w rodzinie Dolly Parton. Dziadek przyszłej gwiazdy był kaznodzieją zielonoświątkowym, dlatego też wraz z rodziną często występowała podczas nabożeństw Kościele Bożym. Szybko dostrzeżono jej talent i zapraszano do lokalnych programów radiowych i telewizyjnych. Karierę muzyczną rozpoczęła tuż po ukończeniu szkoły średniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Guy Ritchie o pracy nad filmem "Gra Fortuny"
Źródło: "Co Za Tydzień"

Dolly Parton – kariera muzyczna i telewizyjna

Kiedy Dolly Parton miała 13 lat, występowała na jednym z wydarzeń związanych z muzyką country w Nashville. Tam poznała Johnny’ego Casha, co wpłynęło na jej dalsze losy. Legenda muzyki country zachęciła ją do kontynuowania kariery. Dolly zamieszkała więc w Nashville, gdzie wspólnie z wujkiem Billem Owensem pisała piosenki dla znanych gwiazd country. Była współautorką piosenek "Put It Off Until Tomorrow" (1966) Billa Phillipsa i "Fuel To The Flame" (1967) Skeeter Davis, które znalazły się na listach przebojów country.

W wieku dziewiętnastu lat Dolly Parton podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną Monument Records i wydała debiutancki album "Hello, I’m Dolly". Wkrótce potem dostała zaproszenie od Portera Wagonera do jego programu telewizyjnego z muzyką country. Młoda dziewczyna została współgospodynią show, które oglądało ponad 45 mln widzów! Dzięki programowi Dolly Parton zyskała ogromną popularność i latach 70. stała się jedną z najważniejszych postaci amerykańskiego show-biznesu.

Po odejściu z programu Portera Wagonera Dolly Parton dostała własne show "Dolly!", gdzie gościła takie artystki jako Olivia Newton-John, Emmylou Harris czy Linda Ronstadt. Jej kolejne albumy i przeboje szybko wędrowały na szczyty list przebojów. Artystka zdobywała nagrody Grammy i pojawiała się na okładkach najbardziej prestiżowych czasopism.

Pod koniec lat 70. Dolly Parton zadebiutowała na wielkim ekranie w roli pracowitej i ambitnej sekretarki Doralee Rhodes w komedii Colina Higginsa "Od dziewiątej do piątej" u boku Jane Fondy. Za występ była nominowana do Złotego Globu, a za utwór z filmu "9 To 5" otrzymała dwie Nagrody Grammy oraz People’s Choice Award oraz nominację do Oscara.

Dolly Parton zagrała później w wielu znanych produkcjach takich jak "Najlepszy mały burdelik w Teksasie" u boku Burta Reynoldsa, "Kryształ górski" z Sylvestrem Stallone, "Dziki teksański wiatr" u boku Gary’ego Buseya czy "Stalowe magnolie" z gwiazdami takimi jak Julia Roberts czy Sally Field.

Dolly Parton jest autorką hitu "I Will Always Love You"
Dolly Parton jest autorką hitu "I Will Always Love You"
Dolly Parton jest autorką hitu "I Will Always Love You"
Źródło: Getty Images

Dolly Parton – największe przeboje

"I Will Always Love You"

Mało kto wie, że ballada "I Will Always Love You" nagrana przez Whitney Houston do filmu "Bodyguard" z 1992 roku to tak naprawdę cover piosenki autorstwa Dolly Parton. Utwór z 1973 roku w interpretacji Whitney stał się megahitem na całym świecie. Co ciekawe, wcześniej także był popularny w USA. Tak bardzo przypadł on do gustu Elvisowi Presleyowi, że muzyk chciał przerobić piosenkę. Jego menedżer, pułkownik Tom Parker, zażądał jednak od Dolly Parton przepisania połowy praw autorskich na swojego podopiecznego. Artystka odmówiła.

Piosenkę "I Will Always Love You" Dolly Parton napisała dla swojego mentora Portera Wagonera po tym, jak zdecydowała, że nie będzie dalej występować w jego programie, dzięki któremu wcześniej zyskała sławę. Artystka postawiła na karierę solową, a z partnerem telewizyjnym pożegnała się pięknym utworem i pozostała w przyjacielskich stosunkach. Po rozstaniu Porter Wagoner nie przestał wspierać Dolly Parton.

"Jolene"

Piosenka Dolly Parton "Jolene” z 1973 roku stała się wielkim hitem w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Skąd Dolly Parton wzięła pomysł na ten kultowy utwór? Chociaż tekst mówi o zazdrości o inną kobietę, to jego geneza nie jest taka, jak się wydaje. Dolly Parton wyznała kiedyś, że na jednym z jej koncertów pod sceną zobaczyła piękną, małą dziewczynkę.

Miała te piękne rude włosy, piękną skórę, piękne zielone oczy i patrzyła na mnie, bo chciała poprosić o autograf. Powiedziałam: "Jesteś najładniejszą dziewczynką, jaką kiedykolwiek widziałam. Jak masz na imię?" A ona powiedziała: "Jolene". A ja powiedziałam: "Jolene. Jolene. Jolene. Jolene. To brzmi jak piosenka. Napiszę o tym piosenkę"
- mówiła Dolly Parton w jednym z wywiadów. 

Porywającą wersję utworu "Jolene" nagrał kilka dekad później zespół The White Stripes. Także i ona stała się hitem.

"Islands in the stream"

Duet Dolly Parton z legendą country Kennym Rogersem "Islands In The Stream" napisany został przez Barry'ego Gibba z zespołu Bee Gees w 1983 roku. Piosenka została nazwana na cześć powieści o tym samym tytule autorstwa Ernesta Hemingwaya, którą odkryła i wydała żona autora po jego śmierci. Kenny Rogers początkowo nagrywał utwór sam. Po wielu próbach miał już dosyć piosenki. Coś mu w niej nie pasowało, wtedy zauważył, że w tym samym budynku przebywa Dolly Parton. Wraz z autorem kawałka uznali, że jej wokal będzie idealnie pasował do utworu. Nie pomylili się. Piosenka stała się przebojem.

Dolly Parton – życie prywatne

Dolly Parton od 1966 roku jest w związku małżeńskim z Carlem Thomasem Deanem, którego poznała dwa lata wcześniej w pralni w Nashville. Mężczyzna nigdy nie pojawiał się publicznie z żoną, ale zawsze ją wspierał. Podobno na scenie widział ją tylko raz.

Jest dla mnie taki dobry. To pewnie dlatego, że jest tak różny ode mnie pod względem charakteru
 - mówiła Dolly Parton w jednym z wywiadów.

Para nie ma dzieci. Dolly Parton ma za to córkę chrzestną, która także została znaną piosenkarką. Z Miley Cyrus zdarza jej się nawet występować na jednej scenie. W wywiadzie z Oprah Winfrey piosenkarka przyznała, że brak dzieci to plan Boga, który chciał, aby robiła karierę dla większego dobra.

W związku z tym, że nie mamy dzieci, zachowałam z mężem sporą niezależność. Mam wolność i sądzę, że spora część mojego sukcesu zależała od tego, że ciągle mogłam pracować
- mówiła.

W 1986 roku Dolly Parton otworzyła swój park rozrywki o nazwie Dollywood. Gwiazda bardzo lubi gotować. W 2006 roku wydała książkę kucharską "Dolly's Dixie Fixin's: Love, Laughter And Lots Of Good". Jej imieniem nazwano owcę Dolly, która była pierwszym sklonowanym ssakiem.

Dolly Parton i Miley Cyrus
Dolly Parton i Miley Cyrus
Dolly Parton i Miley Cyrus
Źródło: Getty Images

Dolly Parton – charytatywność

Dolly Parton założyła fundację Dollywood Foundation, która pomagała rozwijać czytelnictwo dzieci, wspierała chorych na AIDS, mniejszości seksualne, zatrudniała do pracy osoby z biednych regionów, wspomagała Amerykański Czerwony Krzyż i centra leczenia nowotworów.

Dolly Parton – medycyna estetyczna

Dolly Parton to stała się symbolem poprawiania urody za pomocą skalpela. W rozmowie z Oprah Winfrey przyznała, że nie przeszkadza jej to, że wygląda niczym "postać z kreskówki". Gwiazda wyznała Oprah Winfrey, że receptą na wieczną młodość wcale nie jest ani zdrowa dieta, ani odpowiednia pielęgnacja czy sport, ale regularne wizyty u lekarzy medycyny estetycznej.

Nie myślę o swoim życiu w kategoriach liczb. Po pierwsze, nigdy się nie zestarzeję, bo nie mam na to czasu. Założę się, że nie będę wyglądać inaczej nawet w wieku 95 lat. Będę wyglądać na tyle młodo, na ile pozwolą mi moi chirurdzy plastyczni. Będę wyglądać, jak postać z kreskówki i dobrze mi z tym
 - stwierdziła Dolly Parton.
Dolly Parton nosi rękawiczki w kolorze skóry
Dolly Parton nosi rękawiczki w kolorze skóry
Dolly Parton nosi rękawiczki w kolorze skóry
Źródło: Getty Images

Dolly Parton – dlaczego nosi rękawiczki?

Dolly Parton podczas swoich występów nigdy nie zdejmuje rękawiczek. Najczęściej są one w cielistym kolorze imitującym skórę. Fani zaczęli dociekać, co może być powodem tego, że gwiazda nie rozstaje się z rękawiczkami. Na Tik Toku powstał trend Dolly Parton Glove Hands. Niektórzy z fanów piosenkarki uważają, że rękawiczki w kolorze nude służą do ukrywania blizn, tatuaży lub oznak upływającego czasu. Sama artystka nie potwierdziła tych plotek. Kiedy w jedym z wywiadów zapytano ją, dlaczego nosi rękawiczki, żartowała, że to dlatego, że jest zimno.

Rękawiczki Dolly Parton
Rękawiczki Dolly Parton
Rękawiczki Dolly Parton
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości