Dolly Parton zachwycała urodą i talentem. "Nigdy się nie zestarzeję, bo nie mam na to czasu"

Dolly Parton
Dolly Parton - historia życia
Źródło: Getty Images
Nad urodą i talentem Dolly Parton rozpływano się w latach 70. Artystka szybko zrobiła międzynarodową karierę, która trwa do dziś. Choć autorka takich hitów jak "I Will Always Love You" czy "Joeline" skończyła 77 lat, to nie schodzi ze sceny. Trudno jej jednak pogodzić się z upływającym czasem, więc nałogowo korzysta z zabiegów medycyny estetycznej. Mało tego, piosenkarka od dłuższego czasu nie pokazuje dłoni, nosząc rękawiczki w kolorze skóry.

Dolly Parton to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd muzyki country. Od zawsze zdawała sobie sprawę ze swojej zniewalającej urody, dlatego lubiła kokietować. Do jednego z dziennikarzy powiedziała kiedyś: "Jestem tylko głupią blondynką". Blond loki i sweterki ciasno opinające pokaźny biust rzeczywiście były nieodłącznymi elementami jej wizerunku. Artystka pozostaje mu wierna do dziś. Mimo imponującego dorobku muzycznego i aktorskiego wciąż jest jej mało.

Dolly Parton – pochodzenie, rodzina

Dolly Rebecca Parton urodziła się 19 stycznia 1946 w Locust Ridge w stanie Tennessee w USA. Była jednym z dwanaściorga dzieci gospodyni domowej Avie Lee i plantatora tytoniu Roberta Lee Partona. Miała sześciu braci - bliźniaków Freda i Floyda, Denvera, Davida, Bobby'ego, Larry'ego (zmarł przy porodzie) i Randy'ego oraz pięć sióstr: Willadeene, Stellę, Cassie i Rachel. Jej rodzina była pochodzenia angielskiego, szkockiego, irlandzkiego, niemieckiego i walijskiego.

Dolly Parton
Dolly Parton
Dolly Parton
Źródło: Getty Images

Muzyka odgrywała ważną rolę w rodzinie Dolly Parton. Dziadek przyszłej gwiazdy był kaznodzieją zielonoświątkowym, dlatego też wraz z rodziną często występowała podczas nabożeństw Kościele Bożym. Szybko dostrzeżono jej talent i zapraszano do lokalnych programów radiowych i telewizyjnych. Karierę muzyczną rozpoczęła tuż po ukończeniu szkoły średniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Guy Ritchie o pracy nad filmem "Gra Fortuny"
Źródło: "Co Za Tydzień"

Dolly Parton – kariera muzyczna i telewizyjna

Kiedy Dolly Parton miała 13 lat, występowała na jednym z wydarzeń związanych z muzyką country w Nashville. Tam poznała Johnny’ego Casha, co wpłynęło na jej dalsze losy. Legenda muzyki country zachęciła ją do kontynuowania kariery. Dolly zamieszkała więc w Nashville, gdzie wspólnie z wujkiem Billem Owensem pisała piosenki dla znanych gwiazd country. Była współautorką piosenek "Put It Off Until Tomorrow" (1966) Billa Phillipsa i "Fuel To The Flame" (1967) Skeeter Davis, które znalazły się na listach przebojów country.

W wieku dziewiętnastu lat Dolly Parton podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną Monument Records i wydała debiutancki album "Hello, I’m Dolly". Wkrótce potem dostała zaproszenie od Portera Wagonera do jego programu telewizyjnego z muzyką country. Młoda dziewczyna została współgospodynią show, które oglądało ponad 45 mln widzów! Dzięki programowi Dolly Parton zyskała ogromną popularność i latach 70. stała się jedną z najważniejszych postaci amerykańskiego show-biznesu.

Po odejściu z programu Portera Wagonera Dolly Parton dostała własne show "Dolly!", gdzie gościła takie artystki jako Olivia Newton-John, Emmylou Harris czy Linda Ronstadt. Jej kolejne albumy i przeboje szybko wędrowały na szczyty list przebojów. Artystka zdobywała nagrody Grammy i pojawiała się na okładkach najbardziej prestiżowych czasopism.

Pod koniec lat 70. Dolly Parton zadebiutowała na wielkim ekranie w roli pracowitej i ambitnej sekretarki Doralee Rhodes w komedii Colina Higginsa "Od dziewiątej do piątej" u boku Jane Fondy. Za występ była nominowana do Złotego Globu, a za utwór z filmu "9 To 5" otrzymała dwie Nagrody Grammy oraz People’s Choice Award oraz nominację do Oscara.

Dolly Parton zagrała później w wielu znanych produkcjach takich jak "Najlepszy mały burdelik w Teksasie" u boku Burta Reynoldsa, "Kryształ górski" z Sylvestrem Stallone, "Dziki teksański wiatr" u boku Gary’ego Buseya czy "Stalowe magnolie" z gwiazdami takimi jak Julia Roberts czy Sally Field.

Dolly Parton jest autorką hitu "I Will Always Love You"
Dolly Parton jest autorką hitu "I Will Always Love You"
Dolly Parton jest autorką hitu "I Will Always Love You"
Źródło: Getty Images

Dolly Parton – największe przeboje

"I Will Always Love You"

Mało kto wie, że ballada "I Will Always Love You" nagrana przez Whitney Houston do filmu "Bodyguard" z 1992 roku to tak naprawdę cover piosenki autorstwa Dolly Parton. Utwór z 1973 roku w interpretacji Whitney stał się megahitem na całym świecie. Co ciekawe, wcześniej także był popularny w USA. Tak bardzo przypadł on do gustu Elvisowi Presleyowi, że muzyk chciał przerobić piosenkę. Jego menedżer, pułkownik Tom Parker, zażądał jednak od Dolly Parton przepisania połowy praw autorskich na swojego podopiecznego. Artystka odmówiła.

Piosenkę "I Will Always Love You" Dolly Parton napisała dla swojego mentora Portera Wagonera po tym, jak zdecydowała, że nie będzie dalej występować w jego programie, dzięki któremu wcześniej zyskała sławę. Artystka postawiła na karierę solową, a z partnerem telewizyjnym pożegnała się pięknym utworem i pozostała w przyjacielskich stosunkach. Po rozstaniu Porter Wagoner nie przestał wspierać Dolly Parton.

"Jolene"

Piosenka Dolly Parton "Jolene” z 1973 roku stała się wielkim hitem w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Skąd Dolly Parton wzięła pomysł na ten kultowy utwór? Chociaż tekst mówi o zazdrości o inną kobietę, to jego geneza nie jest taka, jak się wydaje. Dolly Parton wyznała kiedyś, że na jednym z jej koncertów pod sceną zobaczyła piękną, małą dziewczynkę.

Miała te piękne rude włosy, piękną skórę, piękne zielone oczy i patrzyła na mnie, bo chciała poprosić o autograf. Powiedziałam: "Jesteś najładniejszą dziewczynką, jaką kiedykolwiek widziałam. Jak masz na imię?" A ona powiedziała: "Jolene". A ja powiedziałam: "Jolene. Jolene. Jolene. Jolene. To brzmi jak piosenka. Napiszę o tym piosenkę"
- mówiła Dolly Parton w jednym z wywiadów. 

Porywającą wersję utworu "Jolene" nagrał kilka dekad później zespół The White Stripes. Także i ona stała się hitem.

"Islands in the stream"

Duet Dolly Parton z legendą country Kennym Rogersem "Islands In The Stream" napisany został przez Barry'ego Gibba z zespołu Bee Gees w 1983 roku. Piosenka została nazwana na cześć powieści o tym samym tytule autorstwa Ernesta Hemingwaya, którą odkryła i wydała żona autora po jego śmierci. Kenny Rogers początkowo nagrywał utwór sam. Po wielu próbach miał już dosyć piosenki. Coś mu w niej nie pasowało, wtedy zauważył, że w tym samym budynku przebywa Dolly Parton. Wraz z autorem kawałka uznali, że jej wokal będzie idealnie pasował do utworu. Nie pomylili się. Piosenka stała się przebojem.

Dolly Parton – życie prywatne

Dolly Parton od 1966 roku jest w związku małżeńskim z Carlem Thomasem Deanem, którego poznała dwa lata wcześniej w pralni w Nashville. Mężczyzna nigdy nie pojawiał się publicznie z żoną, ale zawsze ją wspierał. Podobno na scenie widział ją tylko raz.

Jest dla mnie taki dobry. To pewnie dlatego, że jest tak różny ode mnie pod względem charakteru
 - mówiła Dolly Parton w jednym z wywiadów.

Para nie ma dzieci. Dolly Parton ma za to córkę chrzestną, która także została znaną piosenkarką. Z Miley Cyrus zdarza jej się nawet występować na jednej scenie. W wywiadzie z Oprah Winfrey piosenkarka przyznała, że brak dzieci to plan Boga, który chciał, aby robiła karierę dla większego dobra.

W związku z tym, że nie mamy dzieci, zachowałam z mężem sporą niezależność. Mam wolność i sądzę, że spora część mojego sukcesu zależała od tego, że ciągle mogłam pracować
- mówiła.

W 1986 roku Dolly Parton otworzyła swój park rozrywki o nazwie Dollywood. Gwiazda bardzo lubi gotować. W 2006 roku wydała książkę kucharską "Dolly's Dixie Fixin's: Love, Laughter And Lots Of Good". Jej imieniem nazwano owcę Dolly, która była pierwszym sklonowanym ssakiem.

Dolly Parton i Miley Cyrus
Dolly Parton i Miley Cyrus
Dolly Parton i Miley Cyrus
Źródło: Getty Images

Dolly Parton – charytatywność

Dolly Parton założyła fundację Dollywood Foundation, która pomagała rozwijać czytelnictwo dzieci, wspierała chorych na AIDS, mniejszości seksualne, zatrudniała do pracy osoby z biednych regionów, wspomagała Amerykański Czerwony Krzyż i centra leczenia nowotworów.

Dolly Parton – medycyna estetyczna

Dolly Parton to stała się symbolem poprawiania urody za pomocą skalpela. W rozmowie z Oprah Winfrey przyznała, że nie przeszkadza jej to, że wygląda niczym "postać z kreskówki". Gwiazda wyznała Oprah Winfrey, że receptą na wieczną młodość wcale nie jest ani zdrowa dieta, ani odpowiednia pielęgnacja czy sport, ale regularne wizyty u lekarzy medycyny estetycznej.

Nie myślę o swoim życiu w kategoriach liczb. Po pierwsze, nigdy się nie zestarzeję, bo nie mam na to czasu. Założę się, że nie będę wyglądać inaczej nawet w wieku 95 lat. Będę wyglądać na tyle młodo, na ile pozwolą mi moi chirurdzy plastyczni. Będę wyglądać, jak postać z kreskówki i dobrze mi z tym
 - stwierdziła Dolly Parton.
Dolly Parton nosi rękawiczki w kolorze skóry
Dolly Parton nosi rękawiczki w kolorze skóry
Dolly Parton nosi rękawiczki w kolorze skóry
Źródło: Getty Images

Dolly Parton – dlaczego nosi rękawiczki?

Dolly Parton podczas swoich występów nigdy nie zdejmuje rękawiczek. Najczęściej są one w cielistym kolorze imitującym skórę. Fani zaczęli dociekać, co może być powodem tego, że gwiazda nie rozstaje się z rękawiczkami. Na Tik Toku powstał trend Dolly Parton Glove Hands. Niektórzy z fanów piosenkarki uważają, że rękawiczki w kolorze nude służą do ukrywania blizn, tatuaży lub oznak upływającego czasu. Sama artystka nie potwierdziła tych plotek. Kiedy w jedym z wywiadów zapytano ją, dlaczego nosi rękawiczki, żartowała, że to dlatego, że jest zimno.

Rękawiczki Dolly Parton
Rękawiczki Dolly Parton
Rękawiczki Dolly Parton
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Paulla o muzyce, relacjach z Adamem Konkolem, poprawianiu urody i hejcie. "Ludzie są hipokrytami" [TYLKO U NAS]

Paulla o muzyce, relacjach z Adamem Konkolem, poprawianiu urody i hejcie. "Ludzie są hipokrytami" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o planach na święta Bożego Narodzenia. Podsumowała mijający rok [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o planach na święta Bożego Narodzenia. Podsumowała mijający rok [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Julia Wieniawa o 25. urodzinach i planach. "Czasem nawet trochę mnie to przerasta" [TYLKO U NAS]

Julia Wieniawa o 25. urodzinach i planach. "Czasem nawet trochę mnie to przerasta" [TYLKO U NAS]

Lara Gessler o świętach w gronie rodzinnym. Jaką potrawę przygotowuje na Wigilię?

Lara Gessler o świętach w gronie rodzinnym. Jaką potrawę przygotowuje na Wigilię?

Blanka Stajkow o karierze i relacji z mamą. "Dawała z siebie wszystko, żeby mi pomóc" [TYLKO U NAS]

Blanka Stajkow o karierze i relacji z mamą. "Dawała z siebie wszystko, żeby mi pomóc" [TYLKO U NAS]

Mery Spolsky o muzyce, kompleksach i życiu po 30-tce. "Mama walczyła, żebym taką pewność siebie miała" [TYLKO U NAS]

Mery Spolsky o muzyce, kompleksach i życiu po 30-tce. "Mama walczyła, żebym taką pewność siebie miała" [TYLKO U NAS]

Monika Mrozowska o zbliżających się świętach. Jak Boże Narodzenie wygląda w jej patchworkowej rodzinie?

Monika Mrozowska o zbliżających się świętach. Jak Boże Narodzenie wygląda w jej patchworkowej rodzinie?

Patrycja Topajew z "Na Wspólnej" o dorastaniu na oczach widzów. Jak reagowali rówieśnicy? [TYLKO U NAS]

Patrycja Topajew z "Na Wspólnej" o dorastaniu na oczach widzów. Jak reagowali rówieśnicy? [TYLKO U NAS]

Mariah Carey pokonana. "All I Want for Christmas is You" nie jest już na pierwszym miejscu

Mariah Carey pokonana. "All I Want for Christmas is You" nie jest już na pierwszym miejscu

Katarzyna Sokołowska o świętach Bożego Narodzenia. Jej syn wierzy w św. Mikołaja? [TYLKO U NAS]

Katarzyna Sokołowska o świętach Bożego Narodzenia. Jej syn wierzy w św. Mikołaja? [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

Jan Emil Młynarski o ojcu i dorastaniu. "Otarłem się o różne niebezpieczeństwa. Jak o tym myślę, mam dreszcze"

Jan Emil Młynarski o ojcu i dorastaniu. "Otarłem się o różne niebezpieczeństwa. Jak o tym myślę, mam dreszcze"

Natalia Kukulska o terapii małżeńskiej. "To nie jest nic wstydliwego"

Natalia Kukulska o terapii małżeńskiej. "To nie jest nic wstydliwego"

Książę Harry boi się o bezpieczeństwo Meghan Markle. "Nie mogę narażać mojej żony"

Książę Harry boi się o bezpieczeństwo Meghan Markle. "Nie mogę narażać mojej żony"

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Shannen Doherty odkryła zdradę męża tuż przed operacją mózgu. "Poczułam się niesamowicie niekochana"

Shannen Doherty odkryła zdradę męża tuż przed operacją mózgu. "Poczułam się niesamowicie niekochana"

Jak powstaje serial "Detektywi"? Zobaczcie niezwykłe kulisy produkcji! [TYLKO U NAS]

Jak powstaje serial "Detektywi"? Zobaczcie niezwykłe kulisy produkcji! [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

Córka Juliusza i Ewy Machulskich robi karierę we Francji. Mówi o współpracy z ojcem i ukrywaniu nazwiska

Córka Juliusza i Ewy Machulskich robi karierę we Francji. Mówi o współpracy z ojcem i ukrywaniu nazwiska

Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

Osi Ugonoh wygrała 4 sezon "Top Model". Dziś zmieniła się nie do poznania!

Osi Ugonoh wygrała 4 sezon "Top Model". Dziś zmieniła się nie do poznania!

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

"Chłopi" mają szansę na dwa Oscary. Będą pokazy dla widzów w USA

"Chłopi" mają szansę na dwa Oscary. Będą pokazy dla widzów w USA

Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?