Siostra Emiliana Kamińskiego jest wybitną aktorką. Jakie mieli relacje?

Emilian Kamiński z siostrą Dorotą Kamińską
Emilian Kamiński z siostrą Dorotą Kamińską
Źródło: MWMEDIA
Emilian Kamiński zmarł 26 grudnia w wieku 70 lat. Fani aktora składali kondolencje na ręce jego żony, a także dzieci. Niektórzy nie wiedzieli, że Emilian Kamiński miał młodszą siostrę, która również została aktorką. Jakie mieli relacje?

Emilian Kamiński urodził się 10 lipca 1952 r. w Warszawie. Kiedy miał trzy lata, 7 czerwca dołączyła do niego siostra Dorota. Dorota i Emilian Kamiński wychowywali się na warszawskiej Pradze.

W jednym z wywiadów aktorka powiedziała:

"Emilian żałował tylko, że nie jestem chłopcem, bo bardzo chciał mieć braciszka. Pewnie dlatego uczył mnie męskich zabaw. Tłukliśmy się jak większość braci i sióstr. Emilian skaleczył mnie bagnetem, ja natomiast rozwaliłam mu dłoń grabiami" - mówiła.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Dorota Kamińska o relacjach z Emilianem Kamińskim

Emilian Kamiński nie wspominał jednak swojego dzieciństwa najlepiej. Uciekał z domu, a rodzice czasami przemocą zmuszali go, aby zmienił swoje plany na przyszłość i został księgowym. Nie miał w nich wsparcia, w przeciwieństwie do swojej młodszej siostry.

Emilian Kamiński od razu po zakończeniu technikum wiedział, że chce zostać aktorem. Zdawał do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1975 r.

Jego młodsza siostra Dorota nie była od razu zdecydowana na aktorstwo. Po zdanej maturze dostała się na studia inżynierskie na Politechnice Warszawskiej, jednak ostatecznie miłość do teatru zwyciężyła. Rok po zakończeniu edukacji w szkole przez jej brata Dorota Kamińska dostała się do PWST w Warszawie i ukończyła ją w 1980 r.

W jednym z wywiadów Dorota Kamińska mówiła:

"Kiedy Emilian poszedł do szkoły teatralnej, weszłam w świat teatru, środowisko jego kolegów i okazało się, że też chciałam się tam znaleźć. (...) Podczas egzaminów na Politechnikę przeżyłam tzw. piorun sycylijski, czyli nagłą iluminację. Pisałam akurat egzamin z matematyki, siedziałam w jednym z ostatnich rzędów wielkiej auli. W pewnym momencie podniosłam głowę i zobaczyłam smutnych profesorów nadzorujących smutny tłum postaci skulonych nad swoimi obliczeniami i pomyślałam, że to zdecydowanie nie jest moje miejsce. Oddałam nieskończony egzamin i wyszłam. Rok później dostałam się na wydział aktorski PWST w Warszawie" - powiedziała.

Emilian Kamiński nie popierał pomysłu siostry. Chciał, żeby wykonywała inny zawód, ponieważ jak powtarzał: "aktorstwo jest dla twardych ludzi". Bał się, że siostra nie da rady. Szybko zrozumiał, że się pomylił. W latach 80. Dorota Kamińska uchodziła za jedną z najpiękniejszych polskich aktorek.

Zagrała w takich produkcjach jak "Karate po polsku", "Och Karol", "Misja specjalna", "Rodzina Połanieckich" czy "W labiryncie". Dorota Kamińska nie bała się grać rozbieranych scen, a w Polsce uchodziła za tajemniczą femme fatale.

Emilian i Dorota Kamińscy
Emilian i Dorota Kamińscy
Emilian i Dorota Kamińscy
Źródło: MWMEDIA

Dorota Kamińska nie miała szczęścia w życiu prywatnym

W życiu prywatnym aktorka nie miała tyle szczęścia, co jej starszy brat. Emilian Kamiński z pierwszą żoną Izabelą Jarosz żył w przyjacielskich stosunkach, a z drugą żoną Justyną Sieńczyłło udało mu się stworzyć szczęśliwy związek. Aktor również ze swoimi dziećmi miał bardzo dobre relacje.

Dorota Kamińska po raz pierwszy za mąż wyszła jeszcze w szkole teatralnej. Niestety ten związek nie przetrwał. Po latach aktorka mówiła, że byli na to za młodzi, a kiedy przyszła codzienność okazało się, że do siebie nie pasują.

Drugim mężem aktorki był ginekolog Zbigniew Chaciński. Niestety i tym razem związek zakończył się rozwodem. Aktorka bardzo kochała męża, jednak jego choroba alkoholowa wygrała z miłością. Para kilkukrotnie rozstawała się i wracała do siebie.

Dorota Kamińska
Dorota Kamińska
Dorota Kamińska
Źródło: MWMEDIA

Na początku lat 90. wzięli rozwód, jednak nadal pozostawali w przyjacielskich relacjach. W 2010 r. Zbigniew Chaciński zginął w wypadku samochodowym, co aktorka bardzo przeżyła.

Jeszcze w latach 90. media grzmiały o romansie aktorki z Waldemarem Dąbrowskim, który później został ministrem kultury. Poznali się, kiedy Waldemar Dąbrowski był dyrektorem Teatru Studio, w którym grała aktorka. Jednak romans szybko stał się przeszłością, ponieważ polityk miał żonę i córkę, których nie chciał zostawić dla aktorki.

Niedługo później Dorota Kamińska związała się z Jackiem Borkowskim. To było silne, płomienne uczucie, lecz aktor miał żonę i córkę. Nie zdecydował się odejść od rodziny dla aktorki. W końcu w 2003 r. Dorota Kamińska poznała dziennikarza Piotra Pajdowskiego. Już po pięciu dniach zamieszkali razem. Oboje kochają żeglowanie i Mazury, gdzie każdy spędza swój wolny czas.

Dorota Kamińska często grywała w Teatrze Kamienica, który należał do jej brata.

"Okazało się, że doskonale się uzupełniamy. Emilian miał trudne zadanie. Nie dość, że reżyserował sztukę, to jeszcze grał jedną z głównych ról. I ja też dużą rolę musiałam pogodzić z obowiązkami asystenta reżysera. Okazało się, że podobnie 'czujemy scenę' i zwracamy uwagę na te same elementy. Miłe i rozwijające doświadczenie, a sądząc po reakcjach publiczności, efekt tej pracy jest co najmniej zadowalający" - mówiła aktorka o ich wspólnej sztuce.

Emilian Kamiński z żoną i siostrą
Emilian Kamiński z żoną i siostrą
Emilian Kamiński z żoną i siostrą
Źródło: MWMEDIA

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Aleksandra Czajkowska

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości