Duńska królowa odebrała wnukom tytuły. Teraz się tłumaczy. "Przepraszam za to"

Autor:
Anna
Pawelczyk-Bardyga
Królowa Małgorzata II pozbawiła swoich wnuków tytułów książęcych

Małgorzata II to królowa Danii. Monarchini niedawno pozbawiła tytułów książęcych wszystkich swoich wnuków, którzy nie kryli rozgoryczenia decyzją babci. Teraz Małgorzata II postanowiła ich przeprosić i się wytłumaczyć.

Chociaż to brytyjscy "royalsi" wzbudzają najwięcej emocji, nie są jedyną monarchią w Europie. Ostatnio spore zamieszanie wywołała panująca w Danii od 1972 roku Małgorzata II. Królowa pozbawiła czworo swoich wnucząt tytułów książęcych. Tym samym dzieci jej syna Joachima od przyszłego roku będą mogły się przedstawiać jedynie jako hrabiny i hrabia Monpezat. Monarchini tłumaczyła swoją decyzję chęcią zapewnienia im "normalnego życia", dzięki któremu nie musieliby wykonywać wielu królewskich obowiązków. Wnuki królowej, chociaż zachowały prawo do sukcesji, nie były jednak zadowolone z tej decyzji.

Królowa Małgorzata II przyznała, że jej decyzja była "mocno przemyślana"

Warto podkreślić, że Małgorzata II odebrała tytuły jedynie dzieciom księcia Joachima, a pozostawiła je potomkom drugiego syna, księcia koronnego Danii, Fryderyka. Cała sytuacja wywołała więc ogromną, medialną dyskusję na temat prawdziwych relacji królowej z wnukami. Dodatkowo kilka dni po decyzji swojej matki głos zabrał sam książę Joachim, który przyznał, że jego relacje z następcą tronu są "skomplikowane". Kontrowersje były tak duże, że monarchini postanowiła się wytłumaczyć ze swojej decyzji.

Na oficjalnym koncie na Instagramie duńskiej rodziny królewskiej pojawiło się specjalne oświadczenie.

"W ostatnich dniach zauważyłam silną reakcję na moją decyzję związaną z używaniem w przyszłości tytułów przez dzieci księcia Joachima. Reakcje te oczywiście odczułam sama" - czytamy w oświadczeniu.

Małgorzata II podkreśliła, że decyzję o odebraniu tytułów książęcych wnukom podjęła już dawno.

"To była mocno przemyślana decyzja. Po 50 latach na tronie naturalną rzeczą jest patrzeć wstecz, ale i spoglądać w przyszłość. Posługiwanie się tytułami królewskimi niesie ze sobą mnóstwo obowiązków i odpowiedzialność, jaka w przyszłości spocznie na członkach rodziny królewskiej. Dostosowanie, które uważam za niezbędną gwarancję dla przyszłości monarchii, zdecydowałam się wprowadzić w odpowiednim czasie" - wyjaśniła.

Leon Myszkowski w ogniu pytań w cyklu "Jacy rodzice, takie dzieci?"
Leon Myszkowski w ogniu pytań w cyklu "Jacy rodzice, takie dzieci?" Leon Myszkowski w ogniu pytań w cyklu "Jacy rodzice, takie dzieci?"

Duńska królowa przeprosiła swoje wnuki za odebranie im tytułów

Małgorzata II wyznała, że nie sądziła, że jej decyzja aż tak bardzo zaboli część jej rodziny. Królowa przeprosiła wnuki i syna.

"Podjęłam decyzję jako królowa, matka i babcia. Nie przewidziałam jednak, że odbije się ona tak bardzo na moim młodszym synu i jego rodzinie, i przepraszam za to" - napisała duńska królowa.

Monarchini podkreśliła, że bardzo zależy jej na jedności rodziny i dobrych relacjach.

"Mam teraz nadzieję, że jako rodzina odnajdziemy drogę do spokojnego odnalezienia się w tej sytuacji" - zakończyła.

Królowa Małgorzata II z duńską rodziną królewską
Królowa Małgorzata II z duńską rodziną królewską Królowa Małgorzata II z duńską rodziną królewską Źródło: Patrick van Katwijk/Getty Images

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Steffi Loos/Getty Images

Pozostałe wiadomości