"Fucking Bornholm". Maciej Stuhr i Agnieszka Grochowska w zabawnej tragikomedii 

"Fucking Bornholm". Plakat
"Fucking Bornholm". Plakat
Źródło: Mat. prasowe
Film "Fucking Bornholm" to historia dwóch par. Wraz z dziećmi wybierają się na majówkowy wjazd na sielankowy kemping. Jeden incydent uruchamia jednak prawdziwą lawinę. Co poszło nie tak? Dowiemy się już niedługo. Data premiery filmu nie jest przypadkowa.

"Fucking Bornholm" w reżyserii Anny Kazejak to zabawna, ale zarazem głęboka i dramatyczna opowieść o relacjach międzyludzkich. Wszystko zapowiada się dobrze do czasu jednego incydentu, który wywołuje prawdziwy kryzys. Przed nami majówkowe wyjazdy. Czy skończą się tak, jak wypad bohaterów filmu na Bornholm?

"Fucking Bornholm" - o czym jest film?

Grupa przyjaciół — małżeństwo z długim stażem, ich dzieci i para, która niedawno poznała się na Tinderze — wybiera się na tradycyjny wyjazd na długi weekend, który od lat spędzają na duńskiej wyspie Bornholm. Incydent między dziećmi wywoła falę kryzysu w ich relacjach. Każda z par sprawia wrażenie szczęśliwej, ale czy tak jest naprawdę? Czy żyją pozorami? Film dotyka tematu tożsamości w czasach, gdzie znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie. Kryzys w związku, problemy z komunikacją, zmęczenie oczekiwaniami innych. Brzmi znajomo, jak materiał na najlepsze memy i śmiech przez łzy? Bo tak właśnie jest.  

Ania Kazejak, autorka scenariusza i reżyserka mówi o filmie:

"Fucking Bornholm" to historia Mai, która odkrywa, że tak naprawdę wszystkie role, które pełniła w rodzinie i poza nią, przestały jej odpowiadać. […] Bardzo mi zależało, żeby zrobić film, który jest troszeczkę inny niż to, co mamy w polskim kinie. Nie chciałam, żeby to był dramat, nie chciałam, żeby to była komedia – najbliżej temu filmowi do tragikomedii. Całe moje zadanie polegało na tym, żeby ten balans został utrzymany, żeby nie popaść w żadną skrajność. Ta historia, tak jak i nasze życie, jest bardzo zabawna, ale w swojej wymowie także bardzo głęboka i momentami dramatyczna, więc staramy się to bardzo umiejętnie rozgrywać, cieniować" - stwierdziła Anna Kazejak.

Katarzyna Figura w spektaklu "Take Five i Ja"
Źródło: "Co Za Tydzień"

"Fucking Bornholm" - słuchowisko nagrodzone Bestsellerem Empiku

"Fucking Bornholm" powstał na podstawie słuchowiska Empik Go, nagrodzonego Bestsellerem Empiku. Projekt przeszedł wyjątkową ścieżkę – najpierw powstał scenariusz, na bazie którego zrealizowano serial audio. Ten był z kolei podstawą książki i audiobooka. Na koniec zrealizowano zdjęcia do filmu fabularnego. Anna Kazejak jest zarówno współautorką scenariusza, autorką książki jak i reżyserką wersji filmowej.

"Myślę, że książka, audiobook, serial audio i film to różne elementy, które w sumie mogą stanowić całość. Ale każdy może też sobie wziąć jakąś cząstkę i zacząć eksplorować "Fucking Bornholm" od innej strony. Są one komplementarne, niekonkurencyjne i zupełnie różne" - mówi o projekcie.

"Fucking Bornholm" - obsada. Maciej Stuhr i Grzegorz Damięcki
"Fucking Bornholm" - obsada. Maciej Stuhr i Grzegorz Damięcki
Źródło: Mat. Prasowe

"Fucking Bornholm" - obsada. Maciej Stuhr i Agnieszka Grochowska o filmie

W rolach głównych filmu "Fucking Bornholm" wystąpią Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak i Grzegorz Damięcki. 

Agnieszka Grochowska zagra w parze z Maciejem Stuhrem. Co najbardziej podobało jej się w pracy nad filmem?

"Najbardziej podobało mi się i fascynowało mnie to, że będę miała szansę zagrać kogoś, kto w trakcie tego dziwnego, krótkiego wyjazdu na Bornholm, się uwalnia. To jest ciekawe, bo jest trudne – wydaje mi się, że często jest tak, że większość z nas nigdy nie podejmuje walki, żeby dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest poza tym, że pełni określone funkcje wobec innych ludzi" - powiedziała.

Maciej Stuhr wcielił się w postać Huberta, męża głównej bohaterki.

"Chyba po raz pierwszy spotkałem na swojej drodze bohatera, który ani nie morduje niewinnych kobiet, ani nie opowiada jakiejś historii wyssanej z palca w stylu komedii romantycznej, ani nie biega gdzieś z pistoletem. Opowiadamy życiową historię z kręgu ludzi, w którym się też obracamy. Nie twierdzę, że jest to film o nas, ale mam wrażenie, że są to bohaterowie niezwykle nam bliscy poprzez to, że znajdują się w takiej sytuacji, w jakiej spokojnie my moglibyśmy się znaleźć" - stwierdził Maciej Stuhr.

"Fucking Bornholm" - obsada. Maciej Stuhr i Agnieszka Grochowska
"Fucking Bornholm" - obsada. Maciej Stuhr i Agnieszka Grochowska
Źródło: Mat. prasowe

"Fucking Bornholm" - kiedy premiera?

Film "Fucking Bornholm" będzie miał swoją kinową premierę 6 maja. Data nawiązuje do fabuły filmu, czyli do majówkowych wypadów. Od września film będzie dostępny w serwisie Player.pl. Zobacz zwiastun filmu:

"Fucking Bornholm" - twórcy

Producentem filmu jest Friends With Benefits Studio. Koproducentami TVN Grupa Discovery, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy oraz Empik Go. Film powstał na podstawie słuchowiska Empik Go. Dystrybucja w Polsce: Next Film.

Twórcy:

 • Reżyseria: Anna Kazejak
  • Scenariusz: Filip Kasperaszek, Anna Kazejak
   • Producent: Marta Lewandowska
    • Produkcja: Friends With Benefits Studio
     • Zdjęcia: Jakub Stolecki
      • Scenografia: Katarzyna Sobańska & Marcel Sławiński
       • Kostiumy: Dorota Roqueplo
        • Koproducenci: TVN Grupa Discovery, Empik Go, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy
         • Dystrybucja w Polsce: Next Film

          Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

          "Fucking Bornholm". Plakat
          "Fucking Bornholm". Plakat
          Źródło: Mat. prasowe

          Autor: Kamila Jamrożek

          Źródło zdjęcia głównego: Mat. prasowe

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości