Gdyby Edward VIII nie abdykował, Karol III mógłby nie być królem. Korona była mu pisana?

Gdyby Edward VIII nie abdykował, Karol III mógłby nie być królem
Gdyby Edward VIII nie abdykował, Karol III mógłby nie być królem
Źródło: Getty Images
Gdyby Edward VIII Windsor nie abdykował, Elżbieta II mogłaby nigdy nie zostać królową, a Karol III królem. Stało się jednak inaczej. Król szybko zrezygnował z tronu z powodu związku z Wallis Simpson, amerykańską rozwódką, którą chciał poślubić. A co by było gdyby pozostał monarchą Wielkiej Brytanii?

Edward VIII był stryjem Elżbiety II i gdyby pozostał królem do swojej śmierci, tron przeszedłby na jego potencjalnych potomków. Jego abdykacja była przyczyną, dla której Elżbieta II została królową. Czy gdyby nie zrzekł się korony, losy rodziny królewskiej potoczyłyby się tak samo?

Czytaj też: Koronacja Karola III. Kiedy się odbędzie? Jak będzie wyglądać? Oto szczegóły ceremonii!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Koronacja Karola III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Abdykacja Edwarda VII

Abdykacja Edwarda VIII, króla Wielkiej Brytanii, miała miejsce 11 grudnia 1936 roku i była pierwszą abdykacją w historii brytyjskiej monarchii od czasów Ryszarda II w 1399 roku. Główną przyczyną abdykacji była kontrowersyjna relacja Edwarda z Amerykanką Wallis Simpson, która była dwukrotnie rozwiedziona.

W ówczesnych czasach rozwody były bardzo źle postrzegane przez społeczeństwo brytyjskie, a jako głowa Kościoła Anglikańskiego, król Edward VIII był zobligowany do przestrzegania zasad kościelnych. Kościół Anglikański nie akceptował ponownych małżeństw rozwodników. Wallis Simpson była uważana za osobę nieodpowiednią na żonę króla ze względu na swoją przeszłość. Jej dwa rozwody i romans z Edwardem były szeroko komentowane w prasie.

Jerzy V miał sześcioro dzieci.
Synowie Jerzego V: Edward VIII, Jerzy VI, Henryk
Jerzy V miał sześcioro dzieci.
Źródło: Getty Images

Edward zakochał się w Wallis Simpson i postanowił poślubić ją, pomimo sprzeciwu rodziny królewskiej, rządu i Kościoła. Premier Wielkiej Brytanii, Stanley Baldwin, sprzeciwił się temu związkowi, twierdząc, że małżeństwo z rozwódką doprowadzi do kryzysu konstytucyjnego i sprawi, że Edward VIII straci poparcie narodu. Mężczyzna próbował znaleźć kompromis, proponując, że zostanie królem, a Wallis Simpson nie będzie koronowana na królową. Jednak ta propozycja została odrzucona przez rząd i Kościół Anglikański. Zdając sobie sprawę, że nie może poślubić ukochanej i pozostać królem, Edward zdecydował się na abdykację. W swoim przemówieniu radiowym do narodu tłumaczył, że nie może być dobrym władcą bez wsparcia kobiety, którą kocha. Jego abdykacja wywołała szok i kontrowersje w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie.

Edward VIII, po abdykacji, otrzymał tytuł księcia Windsoru i wraz z Wallis Simpson wyemigrował do Francji. Para pozostała na wygnaniu do końca swoich dni.

Edward VIII poślubił Wallis Simpson
Edward VIII poślubił Wallis Simpson
Edward VIII poślubił Wallis Simpson
Źródło: Getty Images

Abdykacja Edwarda VIII wywołała wiele debat dotyczących roli monarchii w życiu politycznym i prywatnym, a także kwestii równości płci i moralności. Była to również próba przeciwstawienia się tradycji i konserwatywnym wartościom społeczeństwa brytyjskiego. W późniejszych latach małżonkowie utrzymywali stosunki z nazistowskimi Niemcami, co dodatkowo zaszkodziło ich reputacji i zwiększyło kontrowersje wokół abdykacji. Edward VIII zmarł w 1972 roku, zaś jego żona w 1986 roku.

Edward VIII i jego żona z Adolfem Hitlerem
Edward VIII był znany ze swoich sympatii prohitlerowskich
Edward VIII i jego żona z Adolfem Hitlerem
Źródło: Getty Images

Czy Karol III byłyby królem gdyby Edward VIII nie abdykował?

Abdykacja Edwarda VIII miała znaczący wpływ na życie jego rodziny. Jego młodszy brat, książę Albert, został niespodziewanie królem jako Jerzy VI, pomimo swojej niechęci do objęcia tronu i problemów z jąkaniem. Wpłynęło to również na życie jego córki, księżniczki Elżbiety, która stała się następczynią tronu, a ostatecznie królową Elżbietą II, która została koronowana w wieku zaledwie 25 lat, 6 lutego 1952 roku, po śmierci ojca, króla Jerzego VI. Jej panowanie, które trwało 70 lat i 214 dni, czyni ją najdłużej panującym ze wszystkich brytyjskich monarchów i najdłużej panującą w historii kobietą – głową państwa. Elżbieta II zmarła 8 września 2022 w Balmoral, a tron brytyjski przejmie jej najstarszy syn Karol III. Koronacja nastąpi 6 maja 2023 roku.

Koronacja Jerzego VI - następcy Edwarda VIII
Koronacja Jerzego VI - następcy Edwarda VIII
Koronacja Jerzego VI - następcy Edwarda VIII
Źródło: Getty Images

Gdyby jednak Edward VIII nie abdykował i miał potomstwo, wówczas linia sukcesji mogłaby być inna i Elżbieta II niekoniecznie zostałaby królową, a Karol III królem. Edward VIII nie miał jednak dzieci ze swoją żoną Wallis Simpson, dlatego prawdopodobnie gdyby uzyskał zgodę na ślub z ukochaną i pozostał na tronie po jego śmierci, następcą tronu stałby się i tak jego młodszy brat książę Albert, a następnie jego córka Elżbieta i jej syn Karol.

Choć pozostanie Edwarda VIII na tronie, może nie zmieniłoby linii sukcesji na brytyjskiej monarchii, to mogłoby jednak wpłynąć na losy świata. Monarcha brytyjski był znany ze swoich sympatii prohitlerowskich i był podejrzewany o chęć zawarcia pokoju z nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej. Gdyby pozostał na tronie, brytyjska polityka zagraniczna podczas wojny mogła być inna, co mogłoby wpłynąć na ogólny przebieg i rezultat konfliktu.

Edward VIII był również postacią kontrowersyjną ze względu na swoje romanse i styl życia, co mogło wpłynąć na reputację rodziny królewskiej i instytucji monarchii. Jego dłuższe panowanie mogłoby zachwiać zaufaniem społecznym do monarchii brytyjskiej, co mogłoby prowadzić do większych napięć politycznych i społecznych w kraju.

Czytaj więcej na temat koronacji Karola III.

Karol III jest następcą Elżbiety II
Karol III jest następcą Elżbiety II
Karol III jest następcą Elżbiety II
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości