Niezwykłe groby znanych Polaków. Wzruszające akcenty, rzeźby i symbole

Groby znanych Polaków. Gdzie spoczywają gwiazdy?
Groby znanych Polaków
Źródło: MWMEDIA
W uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy bliskich zmarłych. Fani mogą odwiedzać groby swoich idoli, pochowanych w różnych częściach Polski. Sporo artystów spoczywa na Powązkach w Warszawie. Przedstawiamy oryginalne groby znanych Polaków. Spójrzcie na niezwykłe kształty pomników, rzeźby oraz wzruszające sentencje.

Przedstawione poniżej groby w większości znajdują się na Powązkach. Tym terminem określa się nie tylko jeden konkretny cmentarz, ale także grupę cmentarzy.

Najstarszy katolicki cmentarz Warszawy to Cmentarz Powązkowski, założony w 1790 roku. Spoczywa na nim wielu znanych i zasłużonych Polaków, w tym m.in. pisarze, uczeni, politycy, lekarze, sportowcy, aktorzy i muzycy. Z myślą o nich w latach międzywojennych utworzono Aleję Zasłużonych. Warto wyróżnić również Cmentarz Wojskowy na Powązkach, założony w 1912 roku.

26102022_MONTAZOWKA_ZMARLI2022_POLSKIE
Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Jak wyglądają groby znanych Polaków?

Wiesław Gołas zmarł w wieku 91 lat. Aktor został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w kwaterze 17.  Żona artysty chce po śmierci spocząć obok męża. Przygotowała dla nich wspólny grób, na którym już widnieje jej nazwisko.

18 marca 2020 r. zmarł Emil Karewicz - aktor filmowy i teatralny, znany przede wszystkim jako Herman Brunner z serialu "Stawka większa niż życie". Gwiazdor spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze G TUJE. Grób zdobi jasna tablica, na której widnieje napis "The End", czyli koniec, a naprzeciw niej stoją trzy białe popiersia. Widzimy też odlew twarzy aktora.

3 listopada 1991 r. zmarł Roman Wilhelmi, znany m.in. z ról w filmach i serialach: "Czterej pancerni i pies", "Kariera Nikodema Dyzmy" oraz "Alternatywy 4". Ten aktor został pochowany na cmentarzu w Wilanowie. Projekt grobu również nawiązuje do profesji artysty. Widzimy maskę teatralną i sylwetkę aktora.

22 grudnia 2001 r. zmarł Grzegorz Ciechowski - poeta, kompozytor, producent i artysta wykonawca. Lider zespołu Republika został po śmierci skremowany. Urnę z prochami muzyka pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach kw. C17-5. Charakterystyczna dla grobu jest wycięta sylwetka zmarłego w dwóch płytach.

Grób Piotra Machalicy znajduje się na cmentarzu w Częstochowie. Jest już przygotowany na Wszystkich Świętych. Na płycie nagrobnej widnieje duże zdjęcie aktora. 

14 lutego 2010 r. zmarł Jerzy Turek, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Był odtwórcą charakterystycznych drugoplanowych ról lub epizodycznych w kultowych realizacjach Stanisława Barei. Aktor spoczywa na cmentarzu parafialnym w Kobyłce. Grób zdobi jego rzeźbione popiersie.

Wybitna aktorka Danuta Szaflarska zmarła 19 lutego 2017 r. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach kw. GTuje. Spójrzcie na płytę nagrobną. Nie ma na niej krzyża, za to są rzeźby przedstawiające trzy kaczki - najstarsze polskie nagrody filmowe, które udało jej się zdobyć.

Groby gwiazd. Gdzie są pochowani polscy artyści?

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

27 lutego 2020 r. zmarł Paweł Królikowski. Aktor spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach kw. GTuje. Nagrobek został wykonany z białego kamienia. Wyróżnia go artystyczna interpretacja krzyża oraz cytat, którego znaczenie wyjaśnił syn aktora.

"Napis 'Słońcem jest dla mnie Twój uśmiech..' to ulubiony cytat naszej rodziny z jednej z piosenek, jakie tata napisał do popularnego w latach 90. programu dla młodzieży 'Truskawkowe studio'" - powiedział Antek Królikowski.

Irena Szewińska była lekkoatletką, specjalizującą się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Zmarła 29 czerwca 2018 r. po długiej chorobie nowotworowej. Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kw. G TUJE. Jej grób zdobi znicz olimpijski oraz medale: trzy złote, dwa srebrne i jeden brązowy.

Ciekawy jest również grób Jerzego Gruzy, który odszedł z tego świata 16 lutego 2020. Był reżyserem i twórcą wielu programów i widowisk telewizyjnych. Spoczywa na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Twórca "Czterdziestolatka" był bardzo oddany swojej pracy. Na jego grobie znalazło się lustro przypominające telewizor oraz filmowy klaps z jego zdjęciem.

Na koniec przedstawiamy grób Tomasza Stańko - trębacza jazzowego i kompozytora. Muzyk zmarł 29 lipca 2018. Pochowany jest na Powązkach Wojskowych. Zwróćcie uwagę na głaz, z którego powstał imponujący głośnik-trąba.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości