Gwyneth Paltrow ma polskich przodków. W którym mieście ufundowała tablicę pamiątkową?

Autor:
Kalina
Szymankiewicz
Źródło:
www.fodz.pl
Gwyneth Paltrow uczciła swoich polskich przodków. Ufundowała tablicę na Podlasiu

Gwyneth Paltrow to zdobywczyni Oscara, która jak się okazało, ma swoje korzenie w Polsce. Jej prapradziadek Simon Paltrovich wyemigrował z naszego kraju do USA. Jego brat, Hersz Pelterowicz, był rabinem w Nowogrodzie i zginął podczas wojny. Popularna hollywoodzka gwiazda ufundowała tablicę pamiątkową na cześć żydowskich przodków.

Gwyneth Paltrow to jedna z najbardziej utalentowanych amerykańskich aktorek. Występowała od dziecka, będąc córką równie znanej aktorki Blythe Danner. Ojciec gwiazdy zmarł w 2002 roku i to jemu Gwyneth zawdzięcza polskie korzenie. "Zakochany Szekspir" to film, którym rozbiła bank nagród, a wisienką na torcie był Oscar.

Gwyneth Paltrow ufundowała tablicę pamiątkową na cześć polskich przodków

Gwyneth Paltrow przyczyniła się do upamiętnienia Żydów na terenie Podlasia. Przedstawiciele fundacji związanej ze środowiskiem żydowskim okazali wdzięczność i wyróżnili aktorkę w oficjalnym komunikacie.

"Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODŻ) oraz Fundacja Przyjaciele Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce pragną zapowiedzieć uroczyste odsłonięcie nowej tablicy informacyjnej, upamiętniającej historię społeczności żydowskiej w Nowogrodzie. Uroczystość odsłonięcia tablicy rozpocznie się we wtorek, 26 kwietnia 2022 roku o godzinie 12:00 na cmentarzu przy ul. Poległych, w Nowogrodzie. Została ona zorganizowana przy wsparciu Burmistrza Miasta Nowogród, we współpracy z Urzędem Miasta Nowogrodu. Tablica powstała dzięki wsparciu, jakiego udzieliła Przyjaciołom Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce aktorka i liderka biznesu, pani Gwyneth Paltrow, która jest potomkinią działającego w XIX w. rabina nowogrodzkiego okręgu synagogalnego, Hersza Pelterowicza. Wkład do projektu tablicy w postaci badań archiwalnych wnieśli profesor Glenn Dynner z Sarah Lawrence College w Bronxville w stanie Nowy Jork, USA oraz Gniewomir Zajączkowski z FODŻ" - podano na stronie FODŻ.

Aneta Glam-Kurp z żon Miami wspomina życie w Polsce
Aneta Glam-Kurp z żon Miami wspomina życie w Polsce Aneta Glam-Kurp jest jedną z najbardziej majętnych mieszkanek Miami. Jej życie nie zawsze jednak przypominało bajkę. Jak mieszkała w Polsce?

Polskie korzenie Gwyneth Paltrow. Jak dowiedziała się o przodkach?

W rodzinie Gwyneth Paltrow nie tylko matka miała do czynienia z show-biznesem. Ojciec aktorki był reżyserem i producentem telewizyjnym. Gwiazda "Zakochanego Szekspira" wychowywała się z młodszym bratem Jackiem. Gwyneth Paltrow dowiedziała się o swoich polskich korzeniach dopiero w 2011 roku, gdy zdecydowała się wziąć udział w nadawanym przez BBC programie "Who Do You Think You Are". Goście zapraszani do tego formatu mogli dowiedzieć się o tym, kim właściwie są. I tak okazało się, że Paltrow to skrót od polskiego nazwiska Paltrowicz, jakie nosił pradziad aktorki. Był on rabinem z Krakowa. II wojna światowa zmusiła go do emigracji, więc wkrótce osiedlił się z rodziną w Nowym Jorku.

Gwyneth Paltrow to nie jedyna hollywoodzka gwiazda, w której żyłach płynie polska krew. Wśród nich możemy wymienić takie osoby jak Mia Wasikowska ("Alicja w krainie czarów", "Pani Bovary"), której matka jest polską fotografką. Kolejną gwiazdą jest Emily Ratajkowski, modelka znana z wybiegów i kontrowersyjnego teledysku Robina Thicke do utworu "Blurred Lines". Ojciec modelki pochodzi z naszego kraju i jest malarzem. A kto jest honorowym obywatelem Częstochowy? To Juliette Binoche, której dziadkowie poznali się w tym mieście, a po wybuchu wojny wyemigrowali do Francji.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Kalina Szymankiewicz

Źródło: www.fodz.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości