Harry Styles królował na Brit Music Awards 2023. "Zdaję sobie sprawę ze swojego uprzywilejowania"

Harry Styles królował na Brit Music Awards 2023.
Harry Styles królował na Brit Music Awards 2023.
Źródło: Getty Images
Harry Styles został artystą roku Brit Awards 2023 - brytyjskiego odpowiednika Grammy. Artysta dziękował bliskim za wsparcie w karierze. W przemówieniu wbił też szpilkę organizatorom, zwracając uwagę, że nominowani do nagród byli tylko mężczyźni.

Podczas pełnej blasku ceremonii w Londynie królował Harry Styles. Gwiazdor pop zgarnął nagrody we wszystkich czterech kategoriach, w jakich był nominowany. Wokalista wygłosił przemowę, w której dał prztyczka w nos organizatorom wydarzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

rev-1-online_trl_1_wide_pl_sub_grcrd_mmkld_No_Slate_1080p_MOV
"Magic Mike: Ostatni Taniec" w kinach

Harry Styles triumfował na Brit Music Awards 2023

W przemowie po odebraniu nagrody dla artysty roku Harry Styles podziękował wszystkim osobom, dzięki którym dotarł w karierze tak daleko — swojej rodzinie, matce i byłym kolegom z zespołu One Direction. Wokalista zaczynał jako członek boysbandu w programie "X Factor".

Chcę podziękować swojej mamie za zapisanie mnie do "X Factora". Nie byłbym tu, gdzie jestem, gdyby nie ty. Dziękuję Niallowi, Louisowi, Liamowi i Zaynowi, bo bez was też by mnie tu nie było. Dziękuję bardzo. Naprawdę jestem za to wdzięczny
- powiedział Harry Styles.

Jednak dla niektórych trumf ikony popu był nieco przyćmiony, gdyż Harry Styles triumfował w kategorii, w której nie było ani jednej kobiety. Było to konsekwencją decyzji podjętej nieco ponad rok wcześniej przez organizatorów Brit Awards. Zdecydowali oni o połączeniu kategorii dla najlepszego męskiego i najlepszego żeńskiego artysty roku w jedną neutralną pod względem płci nagrodę główną. Harry Styles dał do zrozumienia, że jest świadomy tego problemu.

Zdaję sobie sprawę ze swojego uprzywilejowania. Dlatego nagrodę dedykuję Rinie, Charli, Florence, Mabel i Becky
- powiedział Harry Styles.

Wokalista zadedykował wygraną kobietom, które nie miały nawet szansy na rywalizowanie z nim - Rinie Sawayama, Charli XCX, Florence Welch, Mabel i Becky Hill. W tym roku jednak na liście nominowanych obok Stylesa znalazło się czterech mężczyzn: raperzy Stormzy i Central Cee, akt taneczny Fred Again oraz piosenkarz George Ezra.

Brit Music Awards neutralne płciowo

W 2022 roku Brit Awards połączyło swoje nagrody dla najlepszych artystów, aby uwzględnić męskie, żeńskie i niebinarne osoby. Motorem dla tej decyzji była sytuacja, która miała miejsce trzy lata temu. Organizacja stanęła przed dylematem po tym, jak piosenkarz Sam Smith ogłosił, że jest niebinarny i używa zaimków oni/them. To sprawiło, że gwiazda popu — i częsty zdobywca Brit Award — nie kwalifikował się do nagród dla artystów roku, które od dawna były podzielone na kategorie "najlepszy mężczyzna" i "najlepsza kobieta". Dlatego też ustanowiono jedną główną kategorię. Ta decyzja nie od razu doprowadziła do wykluczenia kobiet. W zeszłym roku Adele zdobyła pierwszą nagrodę dla najlepszego artysty.

Sam Smith — który ubiegał się o dwie nagrody podczas tegorocznej imprezy — również skrytykował całkiem "męską" listę nominowanych. W rozmowie z brytyjską gazetą "The Sunday Times" stwierdził, że "jest tyle niesamowitych kobiecych talentów w Wielkiej Brytanii, które powinny być na tej liście". Organizatorzy na razie nie podjęli jednak żadnych kroków, aby uniknąć kolejnej całkowicie męskiej listy podczas przyszłorocznych nagród.

The Brit Awards - Sam Smith w czarnym nadmuchanym lateksie
The Brit Awards - Sam Smith w czarnym nadmuchanym lateksie
The Brit Awards - Sam Smith w czarnym nadmuchanym lateksie
Źródło: WireImage

Brak kobiet wśród nominacji na Brit Music Awards 2023

Sprawa męskich nominacji na Brit Music Awards 2023 trafiła nawet do brytyjskiego parlamentu, gdzie komisja ds. kobiet i równości prowadziła dochodzenie w sprawie mizoginii w muzyce. Kategoria najlepszego artysty na Brit Music Awards 2023 ma jednak ścisłe kryteria kwalifikacyjne. Osoby nominowane muszą wydać album, który trafi do Top 40 lub dwa single z Top 20, w ciągu roku, aby znaleźć się na długiej liście. W tym roku zakwalifikowało się tylko 12 kobiet i jedna osoba niebinarna, w stosunku do 58 mężczyzn. Kobiety stanowią tylko około 20 procent artystów i 14 procent autorów piosenek w brytyjskich wytwórniach muzycznych. Nominowanych z długiej listy wyłoniło jury, składające się z około 1200 osób z branży muzycznej W tym roku 52 procent głosujących stanowiły kobiety.

Specjaliści zwracają uwagę, że także organizatorzy nagród takich jak Oscary, Emmy czy Tony spotykają się z presją, aby nominacje były neutralne płciowo. Jednak może ich spotkać podobna sytuacja i krytyka. W 2020 roku BAFTA główne brytyjskie nagrody filmowe wprowadziły wiele zmian, aby spróbować zwiększyć różnorodność swoich wyróżnionych. Między innymi zarezerwowano dla kobiet połowę miejsc na długiej liście do nagrody za najlepszą reżyserię. Jednak w tym roku wśród sześciu nominowanych znalazła się tylko jedna kobieta.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości