Gwiazdy

Jan Nowicki nie żyje. Miał 83 lata

Gwiazdy

Autor:
Kalina
Szymankiewicz
Jan Nowicki nie żyje

Jan Nowicki nie żyje. Zmarł jeden z najpopularniejszych polskich aktorów. Odszedł 7 grudnia 2022. Informacja o jego śmierci pojawiła się na Facebooku Miasta Kowal, którego aktor był honorowym obywatelem. Łukasz Nowicki - syn artysty, potwierdził smutne wieści. Jego tata zmarł w nocy w swoim domu we wsi Krzewent.

Jan Nowicki zagrał niemal 200 ról w teatrze telewizji i filmach. Był związany również z kabaretem. Studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jednak został skreślony z listy studentów. Przez rok pracował w kopalni, ale pasja do aktorstwa była silniejsza. Jan Nowicki podjął kolejne studia, tym razem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, którą udało mu się ukończyć w 1964 roku. W późniejszych latach piastował tam stanowisko prodziekana wydziału aktorskiego.

Nie żyje Jan Nowicki

Rano 7 grudnia 2022 w mediach pojawiły się informacje o śmierci Jana Nowickiego. Przykrą wiadomość potwierdziły władze miasta Kowal, położonego w województwie kujawsko-pomorskim, w którym aktor przyszedł na świat.

Dzisiejszej nocy odszedł od nas nagle w wieku 83 lat nasz rodak Jan Nowicki – wielki aktor, pisarz, Honorowy Obywatel Miasta Kowala

"Tak, potwierdzam" - powiadomił Plejadę Łukasz Nowicki.

Jan Nowicki. Kariera, filmy i życie prywatne

Jan Nowicki na wielkim ekranie debiutował w 1963 roku w "Przygodzie noworocznej". Sławę zyskał w filmach: "Popioły" w reż. Andrzeja Wajdy, "Trzecia część nocy" Andrzeja Żuławskiego czy "Pan Wołodyjowski" Jerzego Hoffmana. Przez ponad 30 lat był aktorem Starego Teatru w Krakowie. Inne produkcje, dzięki którym zyskał sympatię widzów to: "Młode wilki", "Młode wilki 1/2", "Sztos" oraz "E=mc²". Artysta był też felietonistą "Przekroju". Napisał kilka książek oraz piosenek.

Aktor był laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia aktorskie czy Nagrody Państwowej II Stopnia. Odznaczony był m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Jan Nowicki związany był z Barbarą Sobottą, z którą doczekał się syna Łukasza Nowickiego, który poszedł w jego ślady i również jest aktorem. Owocem jego kolejnego związku jest córka Sajana. Aktor przez blisko 30 lat związany był z reżyserką Mártą Mészáros. W 2009 roku zawarł związek małżeński z Małgorzatą Potocką, z którą rozwiódł się 6 lipca 2015. Dwa lata później poślubił Annę Kondratowicz.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

Pozostałe wiadomości