Gwiazdy

Książę Harry nie może założyć munduru na pogrzeb babci. Wydał oświadczenie

Gwiazdy

Autor:
Julia
Sadowska

Książę Harry wraz z odstąpieniem od wykonywania obowiązków na rzecz korony, został pozbawiony wszystkich wojskowych tytułów. W związku z tym otrzymał zakaz występowania w mundurze podczas oficjalnych wydarzeń. Czy ceremonia pogrzebowa królowej Elżbiety będzie stanowiła wyjątek? Wydano oficjalne oświadczenie.

Od momentu śmierci królowej Elżbiety II, bezustannie poruszany jest temat księcia Harry'ego, który wraz z Meghan Markle przybył do Zjednoczonego Królestwa na okres trwania ceremonii pogrzebowych. W związku z tym, że jakiś czas temu Sussexowie opuścili Wielką Brytanię, rezygnując tym samym z wykonywanych dotychczas obowiązków, opinia publiczna zaczęła zastanawiać się, w jakim stroju wystąpi książę podczas ostatniego pożegnania monarchini. Do sprawy odniósł się sam Harry.

Książe Harry otrzymał zakaz założenia munduru

Książe Harry zaniepokojony stanem psychicznym Meghan Markle, spowodowanym falą krytyki ze strony opinii publicznej, a także nienajlepszymi stosunkami z członkami rodziny królewskiej, postanowił opuścić teren Zjednoczonego Królestwa. Tym samym zrzekł się wykonywanych dotychczas książęcych obowiązków. Jego decyzję o wyjeździe okrzyknięto "Megxitem", nawiązującym do imienia żony księcia - Meghan, oraz do decyzji UK o odejściu z Unii Europejskiej, zwanej "Brexitem".

Ze względu na wyjazd z Wielkiej Brytanii, książę Harry został pozbawiony dotychczasowych tytułów wojskowych. Decyzja ta pozbawiła go możliwości wspierania Królewskiej Marynarki Wojennej, a co za tym idzie - pojawiania się w mundurze w trakcie oficjalnych wydarzeń państwowych. Jak się okazało, wyjątku nie stanowi pogrzeb królowej Elżbiety II. Podczas gdy inni członkowie rodziny królewskiej wystąpią w ceremonialnych uniformach, Harry będzie zmuszony do założenia cywilnego ubrania.

"Książę Harry będzie nosił strój dzienny podczas wszystkich uroczystości pogrzebowych" - głosi oficjalny komunikat.

"Wakacje z kulturą" - krakowska inicjatywa dla dzieci i młodzieży
"Wakacje z kulturą" - krakowska inicjatywa dla dzieci i młodzieży

To Karol III zakazał założenia munduru księciu Harry'emu?

Po śmierci księcia Filipa, Elżbieta II pragnęła, aby wszyscy członkowie rodziny jednoczyli się ze sobą. Dlatego też podczas pogrzebu księcia Edynburga z woli monarchini, każdy, włączając Harry'ego, wystąpił w strojach cywilnych. Teraz, gdy na tronie zasiada Karol III, podobna sytuacja nie może mieć miejsca. Król bowiem nie chce, aby podczas pogrzebu matki, zdarzyło się coś, czego nie obejmuje królewski protokół. "To pierwszy państwowy pogrzeb monarchy od 1952 r. (...) Chcę, aby wszystko było absolutnie poprawne technicznie, więc słuszne jest to, że tylko pracujący członkowie rodziny królewskiej noszą mundury wojskowe".

Opinia publiczna nie ukrywa swojego oburzenia zaistniałą sytuacją. Według ludu, książę powinien mieć możliwość oddania hołdu zmarłej królowej w jednakowy sposób jak reszta rodziny. Kontrowersje budzi fakt, że pozwolenie na pojawienie się w oficjalnym uniformie uzyskał brat króla - Andrzej - oskarżony o liczne oszustwa i napaści seksualne. W opinii Brytyjczyków jest to jawna zniewaga dla księcia Harry’ego, którego zasługi dla kraju są nieporównywalnie większe. Do całego zamieszania postanowił odnieść się sam Harry, który zadeklarował, że to nie on jest najważniejszą osobą w dniu ceremonii pogrzebowych, lecz zmarła Elżbieta II, której należy oddać hołd.

"Jego kontrakt na służbę wojskową nie jest określony przez mundur, który ma na sobie i z całym szacunkiem prosimy, aby skupiono się na życiu i dziedzictwie Jej Królewskiej Mości Elżbiety II" – napisał w oświadczeniu rzecznik księcia.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Zobacz też:

Autor:Julia Sadowska

Źródło zdjęcia głównego: Chris Jackson Collection

Pozostałe wiadomości