Maciej Stuhr ostro o wypowiedzi Jana Pietrzaka. Chodzi o "baraki dla imigrantów"

Maciej Stuhr, Jan Pietrzak
Maciej Stuhr, Jan Pietrzak
Źródło: MWMEDIA
Nie cichną echa "żartu", o który pokusił się na antenie jednej ze stacji telewizyjnych Jan Pietrzak. Mężczyzna udzielił skandalicznej wypowiedzi, w której to mówił o "barakach dla imigrantów w Auschwitz". Wypowiedź została skrytykowana przez artystów, polityków, a także dyrektora Muzeum w Auschwitz. Teraz głos w sprawie zabrał Maciej Stuhr.

Maciej Stuhr jest polskim aktorem serialowym, filmowym i teatralnym, któremu popularność przyniosły role w takich produkcjach, jak "Chłopaki nie płaczą", "Poranek kojota", "33 sceny z życia", "Listy do M." czy "Pokłosie". Artysta nie boi się zabierać publicznie głosu w sprawach kontrowersyjnych czy społecznych. W najnowszym wpisie odniósł się do szokującej wypowiedzi Jana Pietrzaka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

czt_08
Maciej Stuhr i Bartosz Bielenia wręczali nagrody im. Zbyszka Cybulskiego
Źródło: "Co Za Tydzień"

Kontrowersyjna wypowiedź Jana Pietrzaka w ogniu krytyki

Jan Pietrzak to satyryk, kabareciarz, aktor, piosenkarz i publicysta. Kilka dni temu był na antenie Telewizji Republika. W wywiadzie wypowiedział się na temat zagrożonej suwerenności kraju, ponieważ "rządzą nami Niemcy". W dalszej części rozmowy zabrał głos w sprawie przyjmowania imigrantów. To właśnie ta wypowiedź znalazła się na językach i wzbudziła liczne kontrowersje.

Mam okrutny żart z tymi imigrantami, że oni liczą na to, że Polacy są przygotowani, bo mamy baraki. Mamy baraki dla imigrantów: w Auschwitz, w Majdanku, w Treblince, w Stutthofie, mamy dużo baraków zbudowanych tu przez Niemców. I tam będziemy tych imigrantów wpychanych nam nielegalnie przez Niemców
- powiedział na wizji.

"Żart" mało komu przypadł do gustu. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył zawiadomienie w sprawie propagowania nazizmu i rasistowskich gróźb rozpowszechnianych przez Jana Pietrzaka i TV Republika.

2 stycznia głos w sprawie zabrała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

"Na polecenie prokuratora generalnego oraz w związku z zawiadomieniami wpływającymi do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, w dniu dzisiejszym wszczęto postępowanie dotyczące wypowiedzi uczestnika programu wyemitowanego w dniu 31 grudnia 2023 r." - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik prok. Szymon Banna.

Maciej Stuhr reaguje na wypowiedź Jana Pietrzaka

Wypowiedź Jana Pietrzaka została potępiona również przez środowiska artystyczne. Teraz sytuację postanowił skomentować Maciej Stuhr, który w najnowszym wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych podsumował wieloletnią karierę 86-latka.

Nazywanie Jana Pietrzaka satyrykiem jest obraźliwe dla satyryków. Ten facet nie powiedział nic zabawnego od… nigdy
- stwierdził aktor.

Wpis aktora spotkał się z bardzo różnym przyjęciem. Niektórzy internauci poparli pogląd Macieja Stuhra, inni zauważyli, że przed laty twórczość Jana Pietrzaka powodowała rozbawienie. Bądź co bądź, dla większości wypowiedź mężczyzny była przekroczeniem wszelkich granic.

Jan Pietrzak jest twórcą Kabaretu Hybrydy oraz Kabaretu Pod Egidą. Pierwszy z nich rozwiązano w 1967 roku w związku z zarzutami o wrogość wobec władz i deprawację młodzieży. Jan Pietrzak jako kabareciarz zasłynął satyrą polityczną komentującą ówczesną sytuację społeczno-polityczną. W latach 70. XX wieku wraz z Krystyną Jandą i Piotrem Fronczewskim był inwigilowany przez SB. Jego twórczość poddawana była cenzurze. W ostatnich latach zawodowo związany był z Telewizją Polską. 

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości