Michał Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. "Źle o sobie przez to myślałem"

Michał Koterski
Michał Koterski
Źródło: MWMEDIA
Michał Koterski niedawno ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. Aktor opowiedział o zagubieniu osób, które są nieświadome swojego zaburzenia. Rozprawił się też z krzywdzącymi stereotypami na temat autystycznych dzieci i opowiedział o tym, czego sam doświadczył w dzieciństwie.

Michał Koterski nie tylko udziela się w mediach jako aktor, ale również bierze udział w wielu programach telewizyjnych. Teraz można go oglądać w show TTV "Back to school. Prawdziwy egzamin".  To eksperyment, w którym grupa dorosłych będących rodzicami, wróci do szkoły, by znów stać się uczniami. Zamknięci w placówce z internatem uczestnicy przez dwa tygodnie będą mierzyć się z przedmiotami obecnymi w podstawie programowej. 

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Marcela Leszczak i Michał Koterski o synku Fryderyku
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Michał Koterski przyznał, że jest osobą w spektrum autyzmu

Michał Koterski podczas nagrań do programu wyznał, że jest osobą w spektrum autyzmu.

"Nie ma podziału już tak naprawdę. Po prostu jest się w spektrum. U niektórych to może się objawiać np. nieumiejętnością okazywania uczuć i zamknięciem na te uczucia, ale inni są bardzo wylewni w uczuciach, jak widać, i ja tak mam. Często przekraczają granice" - wyjaśnił.

Aktor rozprawił się z niektórymi stereotypami na temat autyzmu.

"Ludzie w spektrum mają różne zdolności. Ja jestem genialnym aktorem, ale matematyka to nie jest mój konik. Myślę, że wielu ludziom wydaje się, że bycie w spektrum czy autyzm wiąże się z dysfunkcją, jeśli chodzi o odnalezienie się w społeczeństwie, ale wcale tak nie musi być" - podkreślił.

Michał Koterski zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt tego zaburzenia. Wspomniał o tym, że wiele osób w spektrum autyzmu nigdy nie usłyszało diagnozy. Nieświadomi ludzi nie rozumieją swoich zachowań i to utrudnia im funkcjonowanie w społeczeństwie. Gwiazdor dodał, że w szkołach takie osoby często są niesprawiedliwie oceniane.

"Człowiek może przejść przez życie, nie wiedząc, a będąc ocenianym i szufladkowanym w taki sposób, że jest niegrzeczny, nie słucha, nie potrafi się skoncentrować, ja przynajmniej tak byłem oceniany i źle o sobie przez to myślałem" - przyznał.

"Back to school. Prawdziwy egzamin" – kto wystąpi?

Odcinki nowego programu możecie oglądać w każdą niedzielę o godz. 16:00 w TTV. Poniżej lista uczestników.

 • Misiek Koterski ("To tylko kilka dni")
  • Dominik Abus ("Googlebox. Przed telewizorem")
   • Maciek Lizinewicz ("Pałacowe love")
    • Kasia Gąsienica ("Googlebox. Przed telewizorem")
     • Agnieszka Kotońska ("Googlebox. Przed telewizorem")
      • Kamil Dudek ("Życie na kredycie")
       • Michał Będzimirowski ("modny_tata")
        • Karolina Kuczyńska ("Top Model")
         • Barbara Cichocka-Mruk ("tatypiara")
          • Davina Reeves Ciara (influencerka)

           Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

           Autor: Kalina Szymankiewicz

           Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

           podziel się:

           Pozostałe wiadomości