Zmarł kultowy tekściarz. Keith Reid podzielił los przyjaciela z zespołu Procol Harum

Zespół Procol Harum w 1967 roku
Zmarł Keith Reid, autor tekstów popularnego zespołu Procol Harum
Źródło: Getty Images
Nie żyje Keith Reid. Był współzałożycielem i tekściarzem brytyjskiego zespołu rockowego Procol Harum. Wylansował kultowy przebój "A Whiter Shade of Pale", który w 2018 roku został włączony na listę singli Rock and Roll Hall of Fame. Keith Reid zmarł w wieku 76 lat i podzielił los swojego przyjaciela z zespołu Gary'ego Brookera.

Keith Reid założył Procol Harum wraz z Brookerem w 1967 w Southend-on-Sea. Największą sławę przyniósł im właśnie debiutancki singiel "A Whiter Shade of Pale", który w latach 60. był w czołówce najlepiej sprzedających się na świecie, zaraz po utworach The Beatles "Hey Jude" i The Rolling Stones "Satisfaction". To właśnie koledzy z zespołu poinformowała o śmierci wybitnego tekściarza.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

"Fenomen" - o chęci odejścia po śmierci prezydenta Adamowicza

Nie żyje Keith Reid. Tworzył teksty dla Procol Harum

Keith Reid pracował nad twórczością zespołu w latach jego świetności 1967–1977 oraz od 1991, kiedy jego przyjaciel Gary Brooker zainicjował reaktywację zespołu. Keith Reid zmarł 23 marca. Przyczyną śmierci była choroba nowotworowa. Informację potwierdził zespół na swojej stronie internetowej.

"Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Keitha Reida. Niezrównany autor tekstów, napisał słowa do praktycznie wszystkich piosenek Procol Harum, a także był współautorem przeboju Johna Farnhama 'You're The Voice'. Jego teksty były jedyne w swoim rodzaju i pomogły ukształtować muzykę tworzoną przez zespół. Jego pomysłowe, surrealistyczne i wielowarstwowe słowa były radością dla fanów Procol, a ich złożoność z założenia była potężnym dodatkiem do katalogu Procol Harum. Nasze myśli kierują się do jego rodziny i przyjaciół" - czytamy na Facebooku.

Keith Reid miał swoich fanów, którzy żegnają go w mediach społecznościowych.

"Był legendą"; "kochałem jego teksty" - piszą internauci.

"Można się łatwo zakochać w tych potężnych słowach. Zdecydowanie zasługują na to, by uznać je za unikatowe utwory poezji angielskiej" - fani ocenili twórczość zmarłego.

Zespół Procol Harum i śmierć Gary'ego Brookera

Zespół Procol Harum został porzucony w 1977 przez Gary'ego Brookera, który poświęcił się wtedy solowej karierze. Muzyk był wokalistką i klawiszowcem. Rok po odejściu z zespołu wystąpił nawet w Polsce - na festiwalu piosenki w Sopocie. Gary Brooker solo stworzył cztery albumy. W 1991 reaktywował zespół, z którym nagrał nowy album pt. "The Prodigal Stranger". W 2002 grupa wydała kolejną płytę "The Well’s on Fire". Zmarł 19 lutego 2022. W chwili śmierci Gary i Keith byli w tym samym wieku. Obaj zmagali się z chorobą nowotworową.

Na wieść o śmierci Keitha Reida na Twitterze wspomnienie o obu zmarłych założycielach zespołu Procol Harum napisał aktor Richard Lewis.

"Odszedł skromny geniusz, mój przyjaciel. Tekściarz Procol Harum dołączył do swojego muzycznego partnera, Gary'ego Brookera. Moje serce pęka na myśl o jego wieloletniej żonie, Pinkey. Uwielbiałem twoją wyobraźnię i kochałem cię..." - napisał artysta.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości