Nie żyje ojciec Jolanty Fajkowskiej. Rodzina podała szczegóły pogrzebu

Jolanta Fajkowska, Józef Fajkowski
Jolanta Fajkowska, Józef Fajkowski
Źródło: MWMEDIA/Facebook
Józef Fajkowski zmarł 22 grudnia 2023 roku, o czym poinformowano w mediach społecznościowych. Zmarły był nie tylko ojcem dziennikarki Jolanty Fajkowskiej i dziadkiem aktorki Marii Niklińskiej, ale także byłym wiceministrem kultury i sztuki, cenionym historykiem oraz działaczem niepodległościowym. Józef Fajkowski zmarł w wieku 96 lat.

Józef Fajkowski nie żyje. Do mediów napłynęły smutne doniesienia o śmierci ojca Jolanty Fajkowskiej, jednej z najbardziej rozpoznawalnych prezenterek telewizyjnych w naszym kraju. Zmarły 96-latek zasłynął jednak nie ze względu na popularną rodzinę, ale sam mógł pochwalić się wieloma dokonaniami. Zajmował się kulturą, polityką, a w czasie wojny walczył o kraj.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

ODESZLI_POLSKA_2023
Polscy artyści, dziennikarze i sportowcy, którzy zmarli w 2023 roku
Źródło: cozatydzień

Józef Fajkowski nie żyje. Zmarł w wieku 96 lat

Informacja o śmierci Józefa Fajkowskiego pojawiła się 23 grudnia 2023 roku na profilu historyka na Facebooku. Mężczyzna zmarł w wieku 96 lat i już poznaliśmy szczegóły jego pogrzebu. Ostatnie pożegnanie byłego polityka dobędzie się tuż po Nowym Roku.

"Z ogromnym bólem informujemy, że mjr Józef Fajkowski ps. Krakus zmarł wczoraj, otoczony miłością rodziny. Pogrzeb odbędzie się 2 stycznia 2024. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Szumiącej 5 w Warszawie /ul. Puławska 434/" — czytamy w poście.

Fani rodziny Fajkowskich nie ukrywali swojego smutku i przesyłali najbliższym zmarłego szczere kondolencje.

"Proszę przyjąć wyrazy współczucia dla całej rodziny. Był wspaniałym człowiekiem, darzyłem go ogromnym szacunkiem";

"Odszedł z tego świata człowiek, którego od wielu lat darzyłem wielkim szacunkiem. Dla rodziny pozostającej w bólu przesyłam wyrazy głębokiego współczucia";

"Jako sąsiad był zawsze taktowny, wyrozumiały, pełen radości i uśmiechu dla nas. Niech spoczywa w pokoju" - czytamy w komentarzach pod postem o śmierci Józefa Fajkowskiego.

Ukochanego dziadka w osobnym wpisie pożegnała także Maria Niklińska.

"Dziś są moje urodziny, ale ja myślami jestem przy moim ukochanym dziadku Józefie Fajkowskim ps. 'Krakus' Dziadziuś odszedł 21.12 tuż przed świętami. To dla mnie tak ogromna strata i... ból... Dziadziusiu tęsknie za tobą ogromnie... To on mnie wychowywał i najbardziej ukształtował. Dziękuje, że miałam to szczęście być blisko tak wyjątkowego człowieka. Żołnierz Armii Krajowej, major rezerwy Wojska Polskiego, historyk, pisarz, ambasador, wiceminister kultury. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą OOP, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim" - napisała aktorka.

Józef Fajkowski był wiceministrem kultury i sztuki oraz ambasadorem PRL w Finlandii

Józef Fajkowski urodził się w Szczuczynie koło Grajewa. Działalność na rzecz kraju rozpoczął jeszcze jako nastolatek, gdy podczas II wojny światowej wstąpił do Armii Krajowej i walczył za ojczyznę pod pseudonimem Krakus. Po zakończeniu walk postanowił się kształcić. Ukończył dwa kierunki studiów: historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz historię i pedagogikę w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku.

Na kartach historii Józef Fajkowski zapisał się jako wiceminister kultury i sztuki. Mężczyzna sprawował tę funkcję w latach 1973-1982. Był również posłem na Sejm PRL VI kadencji, a także ambasadorem w Finlandii. Ponadto piastował urząd dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Prywatnie był związany z ukochaną żoną Marią Chojnowską, która była nauczycielką. Kobieta niedawno obchodziła 88. urodziny. Para doczekała się córki Jolanty Fajkowskiej, która jest uważana za jedną z najpopularniejszych dziennikarek i prezenterek współczesnych czasów. Józef Fajkowski był także dziadkiem Marii Niklińskiej, która z powodzeniem rozwija swoją karierę aktorską.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas również znaleźć na TikToku, Facebooku oraz Instagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA/Facebook

podziel się:

Pozostałe wiadomości