Gwiazdy

Reżyser "Sukienki" opowiedział o wizycie w Hollywood. Spotkał się z Bradleyem Cooperem i... sami zobaczcie!

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Źródło:
wyborcza.pl
Oscary 2022. "Sukienka". Tadeusz Łysiak i Anna Dzieduszycka.

Przed nami gala rozdania najważniejszych nagród filmowych. Duże szanse na Oscara ma dzieło polskiego reżysera Tadeusza Łysiaka. W najnowszym wywiadzie dla "Wyborczej" opowiada o tym, jak powstawał film "Sukienka" i jak czuje się w stolicy światowego kina.

Laureatów Oscara poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek 27-28 marca. Wśród nominowanych znaleźli się Polacy. Wybitny artysta Janusz Kamiński po raz kolejny współpracował ze Stevenem Spielbergiem tym razem przy "West Side Story" i może zgarnąć swojego trzeciego Oscara. Duże szanse ma też Tadeusz Łysiak i jego film "Sukienka". 29-latek udzielił wywiadu "Wyborczej". Absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej w rozmowie z Dawidem Dróżdżem opowiedział o wizycie w Hollywoood i pracy nad swoim dziełem.

Oscary 2022. "Sukienka" - o czym jest film?

Nominowany do Oscara film "Sukienka" opowiada historię niskorosłej Julii, pokojówki w przydrożnym hotelu. Życie samotnej dziewczyny zmienia się, gdy poznaje kierowcę tira, który zaprasza ją na randkę. Postanawia zauroczyć mężczyznę. W tym celu chce kupić sukienkę, w której będzie wyglądała seksownie. Okazuje się to bardzo trudne dla osoby z jej wzrostem. "Sukienka" zrobiła furorę na festiwalach filmowych na całym świecie i zdobyła nominację do najważniejszej nagrody w środowisku filmowym.

"W 'Sukience' nic nie jest zmyślone. Poszczególne sceny, a nawet konkretne dialogi są zaczerpnięte z autentycznych historii - wyjaśnił reżyser w wywiadzie dla "Wyborczej".

"Dla osób niskorosłych nie ma sklepów z ubraniami. Muszą przerabiać sobie ciuchy dla dorosłych albo kupować w dziale dziecięcym. A wiadomo, że w dziale dziecięcym królują brokat, pstrokatość i księżniczki Disneya. Ten problem uderzył mnie na tyle, że postanowiłem oprzeć na nim jeden z głównych wątków filmu" - stwierdził.

Zobacz zwiastun:

Oscary 2022. Czy "Sukienka" powiela stereotypy wobec osób niskorosłych?

"Sukienka" zdobyła uznanie krytyków filmowych, jednak opinie widzów są podzielone. Niektórzy zarzucają twórcom, że przedstawili główną bohaterkę jako ofiarę i powielili krzywdzące stereotypy o osobach niskorosłych.

"Naszym filmem zwracamy uwagę na istotny problem. Pokazujemy przemoc w bezpiecznej przestrzeni kina. Wskazujemy zło, które naprawdę istnieje. Powinniśmy zastanowić się nad tym, jak zapobiegać temu w rzeczywistości" - stwierdził w "Wyborczej" Tadeusz Łysiak.

"[...] Mam nadzieję, że będziemy kiedyś żyli w świecie, w którym filmy pokazujące zło nie będą musiały powstawać. Dopóki jednak są rzeczy do poprawy, to takie filmy są potrzebne, żebyśmy nie poczuli się zbyt komfortowo. Jako ludzie na ten komfort jeszcze nie zasługujemy. Zgadzam się z tym, że filmy ukazujące pozytywne interakcje i schematy powinny powstawać, ale kino musi mówić także o tym, co złe" - dodał reżyser.

Tadeusz Łysiak wspomniał też o filmie rywalizującym z "Sukienką".

"Inny film nominowany do Oscara w naszej kategorii – 'The Long Goodbye' – pokazuje, jak traktowani są muzułmanie w Wielkiej Brytanii. Ten film też kończy się źle – główny bohater zostaje postrzelony przez policjanta. Twórcy pokazują problem, o którym trzeba mówić — powiedział.

Matteo Bocelli wydaje pierwszą płytę
Matteo Bocelli wydaje pierwszą płytę Źródło: Co za Tydzień

Oscary 2022. Tadeusz Łysiak o wizycie w Hollywood

Już kilka tygodni przed wielkim wydarzeniem twórcy "Sukienki" wyruszyli do Kalifornii, aby promować swój film. Na Instagramie widzimy, że ekipa podbija Hollywood i pozuje z najsłynniejszymi amerykańskimi gwiazdami. Anna Dzieduszycka dodała na swój profil zdjęcie z Bradleyem Cooperem.

Tadeusz Łysiak spotkał w Los Angeles swoich idoli: Paolo Sorrentino, Dennisa Villenueve'a, Janusza Kamińskiego, Benedicta Cumberbatcha, Erica Rotah, Lina Manuela Mirandę i Garega Frasera.

Jak reżyser "Sukienki" czuje się w stolicy światowego kina?

"To jak Disneyland dla dorosłych. Chodząc po ulicach, masz wrażenie, że już to gdzieś widziałeś. Krajobraz tego miasta przewija się w hollywoodzkich filmach. Zobaczyliśmy wille znanych aktorów, po ulicach jeżdżą drogie auta, fantastycznym przeżyciem było zobaczenie mitycznego napisu „Hollywood". To spełnienie marzeń" - powiedział "Wyborczej".

"To wszystko brzmi jak sen. Tym bardziej że 'Sukienka' miała być filmem na zaliczenie drugiego roku szkoły filmowej. Myśleliśmy tylko o egzaminie. Nagle okazało się, że film zrobiony przez studentów z pasji może zostać doceniony w Hollywood" - stwierdził dumny artysta.

Oscary 2022. O czym będzie nowy film Tadeusza Łysiaka?

Tadeusz Łysiak nie spoczywa na lurach. Wkrótce zobaczymy jego debiut filmowy. O czym opowiada?

"Roboczy tytuł filmu brzmi 'Obsesja' i nie ma nic wspólnego z 'Obsesją' Briana De Palmy. Producentem jest Stanisław Dziedzic producent m.in. 'Obywatela Jonesa' Agnieszki Holland [...]. Będziemy chcieli wzbudzić trochę napięcia. Film opowiada o młodym małżeństwie na skraju kryzysu. W pewnym momencie ich dziewięcioletnia córka ginie bez śladu. Zaczynają poszukiwania. Zajrzymy w zakamarki ludzkiego umysłu, w którym zobaczymy obłęd i szaleństwo. Więcej nie mogę zdradzić - powiedział "Wyborczej".

Oscary 2022. Gdzie i kiedy oglądać?

94. ceremonia wręczenia nagród Akademii Filmowej obędzie się w nocy z 27 na 28 marca. W przeciwieństwie do zeszłego roku, kiedy to ze względu na pandemię koronawirusa uroczystość zorganizowano na stacji kolejowej Union Nation, gala jak dawniej odbędzie się w słynnym Dolby Theatre w Los Angeles. Gospodyniami gali rozdania Oscarów będą aktorki Amy Schumer, Regina Hall i Wanda Sykes. 

94. ceremonia rozdania Oscarów będzie relacjonowana w portalu tvn24.pl. W USA galę transmitować będzie telewizja ABC.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tu:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło: wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: Momodu Mansaray/WireImage/Getty Images

Pozostałe wiadomości