Gwiazdy

Kiedy zostaną rozdane Oscary w 2023 roku? Znamy już datę gali

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Rozdanie Oscarów - statuetka.

Wiemy już, kiedy wręczone zostaną najważniejsze nagrody filmowe w 2023 roku. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła datę 95. ceremonii rozdania Oscarów.

W 2023 roku statuetki drugi raz z rzędu wręczone zostaną na początku marca, a nie na końcu, jak było to w tym roku. 94. gala rozdania Oscarów odbyła się 27 marca. Najwięcej — aż sześć statuetek — powędrowało do twórców "Diuny" Denisa Villeneuve'a. Najlepszym filmem została "CODA" Siana Hedera. Pełną listę nagrodzonych można znaleźć tutaj. 

Oscary 2023 – kiedy odbędzie się gala rozdania nagród? Kiedy nominacje?

Zwycięzców plebiscytu na najlepsze filmowe osiągnięcia 2022 roku poznamy w niedzielę 12 marca 2023 roku. Uroczystość odbędzie się w Los Angeles, dlatego w Polsce będzie to noc z niedzieli na poniedziałek 13 marca. W przyszłym roku gala odbędzie się dwa tygodnie wcześniej niż tegoroczna edycja. W tym roku odbywała się bowiem 27 marca.

Nominacje do 95. edycji Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia 2023 roku. Ceremonia odbędzie się jak zwykle w Dolby Theatre w Ovation Hollywood, a transmisję z gali przeprowadzi amerykańska stacja ABC.

Festiwal Letnie Brzmienia. Jacy artyści wystąpią na wydarzeniu?
Festiwal Letnie Brzmienia. Jacy artyści wystąpią na wydarzeniu? Źródło: "Co Za Tydzień"

Oscary 2023 – powrót do normalności po pandemii

Tradycyjnie Oscary trafiały do laureatów pod koniec lutego. Wyznaczona przez Akademię data jest powrotem do tradycyjnego terminu przyznawania Oscarów. Terminy przesuwały się ze względu na pandemię. Co prawda zwykle nagrody przyznawano pod koniec lutego, ale chociaż tym razem będzie to marzec, to nagrody powracają do dwunastomiesięcznego okresu kwalifikacji. Oznacza to, że okres ten zostanie zakończony w sobotę 31 grudnia 2022 roku.

Rozdanie Oscarów nie odbyło się tak wcześnie od 2020 roku, kiedy to 92. ceremonia zaplanowana została na 9 lutego. Powodem przesunięć w ostatnich latach była przede wszystkim pandemia. Brano także pod uwagę kwestie związane z odbywającymi się w lutym Super Bowl oraz Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie.

Oscary 2022 pełne kontrowersji

Tegoroczne rozdanie Oscarów nie obyło się bez kontrowersji. Całe wydarzenie zostało przyćmione przez incydent z udziałem prowadzącego galę Chrisa Rocka i Willa Smitha. Chris Rock zażartował ze sceny z fryzury Jady Pinkett-Smith. Komik nie wiedział jednak, że żona Willa Smitha choruje na łysienie plackowate. Żart nie został odebrany pozytywnie przez aktora. Will Smith zareagował bardzo emocjonalnie. Wszedł na scenę i uderzył prowadzącego galę Chrisa Rocka.

Uwagę widzów przykuły też seksistowskie żarty prowadzących galę Amy Schumer, Wandy Sykes i Reginy Hall. Czy w przyszłym roku obędzie się bez takich incydentów? Na odpowiedź musimy jeszcze długo poczekać.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego:  Christopher Polk/Getty Images

Pozostałe wiadomości