Gwiazdy

Ile będzie kosztował pogrzeb Elżbiety II? Kwota jest zaskakująco wysoka

Gwiazdy

Autor:
Aleksandra
Czajkowska
Ile będzie kosztował pogrzeb Elżbiety II?

19 września odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II, która zmarła 8 września. Specjalnie na tę okazję do Londynu zjechali przedstawiciele i głowy wielu państw, w tym prezydent Polski Andrzej Duda z małżonką. Rodzina królewska nie tak dawno przekazała harmonogram uroczystości, a teraz obliczono, ile będzie to kosztować.

Elżbieta II zmarła 8 września w zamku Balmoral w Szkocji. Od tego czasu trwają przygotowania do jej pogrzebu. Przez ostatnie dni odwiedzający przybywali do Pałacu Westminsterskiego, aby oddać hołd swojej monarchini. Dziś o 7:30 drzwi pałacu zostały zamknięte, ponieważ rozpoczęły się przygotowania do pogrzebu.

Pogrzeb Elżbiety II — gdzie i kiedy oglądać?

Przed godz. 12 czasu polskiego ciało królowej Elżbiety II zostanie przewiezione w trumnie umieszczonej na powozie broni państwowej Królewskiej Marynarki Wojennej. Transmisję na żywo z pogrzebu monarchini możecie obejrzeć tutaj, a także na antenie TVN 24.

Państwowy pogrzeb królowej odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w poniedziałek, 19 września o godzinie o 12:00 czasu polskiego. Nabożeństwo w kaplicy św. Jerzego w Windsorze odbędzie się tego samego dnia o godzinie 16:00.

Zobacz wideo:

Dziś pogrzeb królowej Elżbiety II
Dziś pogrzeb królowej Elżbiety II Źródło: Dzień Dobry TVN

Znamy cenę pogrzebu królowej Elżbiety II

Nabożeństwo poprowadzi arcybiskup Canterbury, a po mszy świętej trumna zostanie przewieziona do Zamku Windsor. Królowa spocznie u boku swojego męża księcia Filipa w Kaplicy św. Jerzego, w tym samym grobowcu, w którym jest pochowany jej ojciec, król Jerzy VI. Trumna zostanie złożona do grobu tylko w obecności rodziny.

Jeden z zagranicznych portali obliczył, ile będzie kosztować pogrzeb królowej Elżbiety II. Jak podaje AJ+, może to być kwota opiewająca na 6,9 miliardów dolarów, czyli 32,5 miliardów zł. Spora część tej sumy to ochrona dla wszystkich przybyłych na ceremonię głów państw. Kolejny wydatek, który został wliczony w tę kwotę to koronacja Karola III i wybicie nowych monet, banknotów, emblematów na mundurach i paszportach z jego wizerunkiem.

Warto też przypomnieć, że 19 września dla wszystkich Brytyjczyków jest dniem wolnym od pracy, a co za tym idzie, na jeden dzień zamknięte zostały wszystkie firmy.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Autor:Aleksandra Czajkowska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości