Podano datę pogrzebu Leonarda Pietraszaka. Rodzina ma specjalną prośbę

Autor:
Dominika
Kowalewska
Leonard Pietraszak

We wtorek 1 lutego media obiegła informacja o śmierci zasłużonego aktora Leonarda Pietraszaka. Związek Artystów Scen Polskich przekazał szczegóły dotyczące ostatniego pożegnania. Kiedy odbędzie się pogrzeb?

Leonard Pietraszak na zawsze zostanie zapamiętany jako Gustaw Kramer z kultowego filmu "Vabank" oraz jego drugiej odsłony "Vabank II, czyli riposta". Jednak młodsi fani pokochali go za role Warcisława w serialu "39 i pół", a także Floriana w pierwszej odsłonie serii "Listy do M.". Choć aktor mieszkał w Warszawie, urodził się i wychował w Bydgoszczy. Aktor był z miastem mocno związany, toteż jako pierwszy o śmierci gwiazdora poinformował oficjalny serwis miasta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Artyści, którzy odeszli w 2022 roku Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Leonard Pietraszak nie żyje. Kiedy pogrzeb?

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami ciało Leonarda Pietraszaka miało spocząć na cmentarzu w rodzinne Bydgoszczy. Krzysztof Szuster, prezes Związku Artystów Sceny Polskiej wyjawił ponadto, gdzie odbędzie się ostatnie pożegnanie Leonarda Pietraszaka.

"Jego pożegnanie odbędzie się w Kościele Rzymskokatolickim Środowisk Twórczych pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta w Warszawie, a poprowadzi je ksiądz Andrzej Luter. Leonard Pietraszak zostanie pochowany w rodzinnej, ukochanej Bydgoszczy na cmentarzu Starofarnym. Data tych wydarzeń zostanie niebawem ustalona" - powiedział w rozmowie z "Faktem".

Słowa te potwierdzone zostały za pośrednictwem oficjalnego profilu ZASP-u w mediach społecznościowych.

"Msza żałobna za Leonarda Pietraszaka odbędzie się w sobotę, 4 lutego 2023 roku o godzinie 13.00 w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie, na Pl. Teatralnym" - czytamy we wpisie.

Rodzina Leonarda Pietraszaka wystosowała do wszystkich planujących przybyć na mszę specjalną prośbę. Jak wynika z wpisu, pochowanie aktora odbędzie się później, toteż nie warto przynosić kwiatów.

"W związku z późniejszym terminem pogrzebu Rodzina prosi, aby zamiast kwiatów dokonać wpłaty na rzecz Domu Artystów Weteranów w Skolimowie do puszek wolontariuszy, którzy obecni będą na mszy świętej" - napisano.

Leonard Pietraszak nie żyje. Podano okoliczności śmierci aktora

Prezes ZASP-u w rozmowie z "Faktem" wyjawił ponadto, w jakich okolicznościach zmarł aktor. Leonard Pietraszak odszedł 1 lutego 2022 roku w wieku 86 lat.

"Zmarł we śnie w swoim domu w Warszawie" - powiedział prezes Krzysztof Szuster.

O śmierci aktora jako pierwszy poinformował serwis miasta Bydgoszcz. To tam wybitny aktor spędził dzieciństwo i był jego Honorowym Obywatelem.

"Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Leonarda Pietraszaka, wielkiego przyjaciela Bydgoszczy. Urodzony w naszym mieście wybitny aktor teatralny i filmowy miał 86 lat" - czytamy w notce pożegnalnej na stronie miasta.

Doniesienia te potwierdził prezes ZASP, a niedługo później na oficjalnym profilu związku pojawił się wpis, w którym oddano hołd artyście.

"Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odszedł Leonard Pietraszak - wybitny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, wieloletni członek naszego stowarzyszenia. Zawsze pomocny, życzliwy z ogromnym wyczuciem i wrażliwością. Był nie tylko wspaniałym Artystą, ale przede wszystkim niezwykle dobrym Człowiekiem" - czytamy.

Leonard Pietraszak przyszedł na świat 6 listopada 1936 roku w Bydgoszczy. Jego ojciec Aleksander był powstańcem wielkopolskim i żołnierzem Korpusu Ochrony Pogranicza. Dla aktora Bydgoszcz była wyjątkowym miejscem. To tam dorastał i stawiał pierwsze kroki jako artysta. Po ukończeniu liceum zjawił się na castingu do PWSTiF w Łodzi. Po pozytywnym przyjęciu został studentem wydziału aktorskiego, a na scenie teatralnej zadbiutował 19 czerwca 1959 roku.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor:Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: MW MEDIA

Pozostałe wiadomości