Sean Penn jest w Ukrainie. Hollywoodzki aktor kręci dokument o wojnie z Rosją

Sean Penn kręci film w wojnie Rosji z Ukrainą
Sean Penn
Źródło: Stephane Cardinale - Corbis/Corbis via Getty Images
Sean Penn, gwiazdor hollywoodzkich produkcji i dwukrotny laureat Oscara, przebywa w Ukrainie. Aktor gromadzi materiały do filmu dokumentalnego o rosyjskiej inwazji.

Sean Penn to uznany aktor, nagrodzony za pierwszoplanowe role w "Rzece tajemnic" i "Obywatelu Milku". Reżyser m.in. filmu "Wszystko za życie" jest teraz w Ukrainie, gdzie trwa rosyjska inwazja. Gwiazdor brał udział m.in. w konferencji prasowej w Kijowie, na której urzędnicy państwowi komentowali aktualną sytuację. Spotkał się też z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Sean Penn jest w Ukrainie i kręci dokument o rosyjskiej inwazji

Sean Penn w Kijowie zbiera materiały potrzebne do udokumentowania zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę. Jak czytamy w portalu CNN, aktor wziął udział w konferencji prasowej oraz odwiedził Kancelarię Prezydenta, gdzie rozmawiał z ukraińskimi władzami, a także dziennikarzami i przedstawicielami wojskowymi.

Biuro Prezydenta Ukrainy w oficjalnym oświadczeniu na Facebooku podało, że Sean Penn przyjechał do Kijowa po to, aby zarejestrować wszystkie wydarzenia, które mają aktualnie miejsce na Ukrainie i by "pokazać światu prawdę na temat rosyjskiej inwazji".

Gwiazdor najnowszego filmu Paula Thomasa Andersona "Licorice Pizza" był już w Ukrainie w listopadzie poprzedniego roku. Jak podaje CNN, rozpoczął wtedy przygotowania do swojego filmu. Spotkał się z ukraińskimi siłami zbrojnymi w czasie, gdy rosło napięcie między tym krajem a sąsiadującą z nim Rosją. W tym czasie na stronie Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku pojawiła się informacja, że aktor pracuje nad filmem dokumentalnym o tym konflikcie.

Jak wyjaśnia CNN, dokument w reżyserii Seana Penna powstaje we współpracy Vice Studios, Vice World News oraz Endeavour Content.

Małgorzata Ostrowska przyznała, że doświadczyła ageizmu
Źródło: serwis: Co za Tydzień

Sean Penn - działalność charytatywna i walka o prawa człowieka

To nie pierwszy raz, kiedy Sean Penn angażuje się w działania antywojenne. Aktor często nie przebiera w słowach i wyraża swoje poglądy polityczne. Zasłynął m.in. komentarzami na temat brytyjskiej obecności na Falklandach, co określił jako "niedorzeczny i archaiczny" kolonializm. Gwiazdor wielokrotnie też angażował się w sprawy pomocy humanitarnej i walki o prawa człowieka.

Gwiazdor już w wielu jedenastu lat na drzwiach swojego pokoju napisał cytat z Thomasa Jeffersona: "Nasze dzieci rodzą się wolne, ich wolność jest darem natury, a nie tych, którzy je zrodzili".

Film dokumentalny "Sean Penn – Na ratunek Haiti" z 2020 roku pokazuje, ile wysiłku włożył w założenie organizacji non-profit CORE (Community Organized Relief Effort) mającej na celu złagodzenie skutków trzęsienia ziemi, do jakiego doszło na Haiti 12 stycznia 2010 roku.

Sean Penn założył organizację non-profit CORE
Sean Penn założył organizację non-profit CORE
Źródło: Cindy Ord/Getty Images for CORE

Wojna Rosji z Ukrainą - co się teraz dzieje?

Konflikt między Rosją a Ukrainą rozpoczął się 21 lutego, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin uznał niepodległość dwóch powołanych przez separatystów republik - ługańskiej i donieckiej. Oznaczało to częściowy rozbiór ziem ukraińskich. 23 lutego rosyjskie wojska wtargnęły na terytorium Ukrainy. Wieczorem Władimir Putin wydał rozkaz o przeprowadzeniu operacji militarnej w Donbasie. Ukraina stanęła do walki.

Trwa drugi dzień rosyjskiego ataku na Ukrainę. Bombardowane są kolejne ukraińskie miasta, w tym Kijów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Poinformował też o najnowszym bilansie ofiar: zginęło 137 Ukraińców, 316 jest rannych. Najświeższe informacje możesz śledzić w serwisie internetowym telewizji TVN24.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tu:

Kamila Jamrożek

Reporter: CNN, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Stephane Cardinale - Corbis/Corbis via Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości