Królowa Elżbieta II sporządziła testament. Kto otrzyma majątek zmarłej monarchini?

Królowa Elżbieta sporządziła testament
Królowa Elżbieta sporządziła testament
Źródło: UK Press
Śmierć królowej Elżbiety II wzbudziła smutek i żal wśród obywateli wszystkich państw świata. Monarchini panowała przez niemal 70 lat. Tym samym stała się jednym z najdłużej panujących władców w historii. Przez lata rządów królowa zgromadziła ogromną fortunę. Kto odziedziczy majątek po zmarłej?

Elżbieta II wstąpiła na brytyjski tron w lutym 1952 roku, tuż po śmierci ojca - króla Jerzego VI. Przez lata rządów monarchini musiała zmierzyć się z gwałtowanymi procesami zmian, które zachodziły i wciąż pracowała nad unowocześnieniem monarchii i dostosowaniem panujących tam sztywnych zasad do nowoczesnego społeczeństwa.

Majątek Elżbiety II

Królowa Elżbieta II w momencie objęcia tronu miała zaledwie 25 lat. W lutym tego roku obchodziła diamentowy jubileusz panowania. Stan zdrowia monarchini zaczął pogarszać się 8 września. W ostatnich chwilach życia towarzyszyli jej najbliżsi członkowie rodziny, w tym mianowany po jej śmierci król Karol III.

W ciągu siedmiu dekad panowania królowa zgromadziła ogromy majątek, czyniący ją jedną z najbogatszych osób na świecie. Według Forbesa stan konta Elżbiety II na rok 2020 wynosił około 500 mln funtów. W skład zasobów królowej wchodziły również rozmaite posiadłości, w tym jej ukochany zamek Balmoral w Szkocji, brylantowa biżuteria, czy dzieła sztuki wybitnych artystów.  W momencie śmierci władczyni posiadała również cztery psy oraz około setkę koni.

Piotr Jacoń odznaczony Medalem Wolności Słowa - przemowa

Testament Elżbiety II

Testament Elżbiety II został objęty tajemnicą państwową. Według polityka Normana Bakera dokumenty przetrzymywane są w Somerset House i nie zostaną pokazane opinii publicznej. Podobną praktykę podejmowano wśród innych członków rodziny królewskiej. Testament zmarłego w kwietniu 2021 roku księcia Filipa został utajniony na 90 lat.

Pomimo tego, że szczegóły ostatniej woli Elżbiety II pozostaną tajemnicą przez długi czas, media przewidują, do kogo trafi zgromadzona przez lata fortuna. Według prawa Wielkiej Brytanii pierwszeństwo dziedziczenia po królowej będą miały jej dzieci: Karol III, Anna, Andrzej oraz Edward. Obecny król Wielkiej Brytanii zostanie najprawdopodobniej spadkobiercą największej części majątku po zmarłej monarchini. Władca będzie także zwolniony z konieczności płacenia podatku spadkowego.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Zobacz też:

Autor: Julia Sadowska

Źródło zdjęcia głównego: UK Press

podziel się:

Pozostałe wiadomości