Nie żyje gitarzysta legendarnego zespołu. W Killing Joke grał od samego początku

Gitarzysta Killing Joke nie żyje
Gitarzysta Killing Joke nie żyje
Źródło: Michael Ochs Archives/Getty Images
Kevin "Geordie" Walker nie żyje. Gitarzysta brytyjskiego zespołu Killing Joke zmarł w wieku 64 lat. Informacje o śmierci muzyka przekazali jego koledzy ze słynnej postpunkowej formacji.

Killing Joke to jeden z najpopularniejszych postpunkowych zespołów na świecie. Teraz fani takich utworów, jak między innymi Love Like Blood", "The Wait" czy "Eighties" pogrążyli się w żałobie. Zmarł bowiem Kevin Walker, gitarzysta formacji i jej współtwórca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Zagraniczne osobistości i artyści, którzy odeszli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2022 roku

Nie żyje Kevin Walker, gitarzysta zespołu Killing Joke

Informacje o śmierci Kevina Walkera pojawiły się w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego. Wówczas w mediach społecznościowych pojawiło się oświadczenie członków zespołu Killing Joke, którzy pożegnali gitarzystę. Do wpisu dołączyli zdjęcie zmarłego muzyka.

"Z najgłębszym smutkiem potwierdzamy, że 26 listopada 2023 roku o godzinie 6:30, po przebytym udarze, odszedł w Pradze w otoczeniu rodziny legendarny gitarzysta Killing Joke Kevin 'Geordie' Walker. Jesteśmy zdewastowani tą wiadomością. Spoczywaj w pokoju, Bracie" - czytamy.

Kevina Walkera pożegnali także inni słynni muzycy.

"Jedna z moich największych inspiracji. Jeden z najważniejszych i najbardziej innowacyjnych gitarzystów rockowych. Heros post punka. Dziękuję ci za wszystko" - napisał Tommy Victor, wokalista i gitarzysta zespołu Prong.

Fani nie ukrywali smutku.

"Był naprawdę wyjątkowy. Co zważywszy na miliardy gitarzystów, jacy kiedykolwiek istnieli, jest niezwykłe. Część ścieżki dźwiękowej do mojego życia. Dzięki za całą muzykę";

"Moje serce jest złamane. Byłeś niezastąpiony";

"Był moim bohaterem. Nikt nie brzmiał tak jak Geordie. Miałem zaszczyt spotkać się z nim kilka razy przez te lata, jego geniusz w gitarze jest nie do pokonania" - czytamy w komentarzach.

Kevin Walker z zespołu Killing Joke - kim był?

Kevin Walker urodził się w 1958 roku i od dziecka pasjonował się muzyką. Pod koniec lat 70. dołączył do postpunkowego zespołu Killing Joke. W pierwotnym składzie grupy oprócz niego znaleźli się także wokalista Jaz Coleman, perkusista Paul Ferguson i basista Martin "Youth" Glover. Pierwsza płyta Brytyjczyków została wydana w 1980 roku i szybko trafiła w gusta miłośników mocnych brzmień.

Killing Joke wydali łącznie 15 albumów, ostatni z nich w 2015 roku. W czasie 35 lat ich działalności, skład zespołu zmieniał się kilka razy. Jedynie wokalista Jaz Coleman oraz właśnie Kevin Walker tworzyli formację od początku do samego końca.

Zespół koncertował po całym świecie, w tym także w Polsce. W 2018 roku muzycy Killing Joke z Kevinem Walkerem w składzie wystąpili w warszawskiej Stodole.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas również znaleźć na  TikToku, Facebooku oraz Instagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Michael Ochs Archives/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości