Nie żyje aktor, który zagrał w "Psach" czy "Krollu". Zmagał się z nieuleczalną chorobą

Nie żyje Wojciech Walasik
Nie żyje Wojciech Walasik
Źródło: Getty Images
Nie żyje Wojciech Walasik. Aktor grywał epizodyczne role w bardzo znanych filmach i serialach. Widzieliśmy go w produkcjach takich jak "Kryminalni", "Kroll" czy "Psy". Artysta przegrał walkę z nieuleczalną chorobą. Miał 60 lat.

Wiadomość o śmierci Wojciecha Walasika przekazały Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, gdzie występował oraz Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, na której wykładał.

Reszta artykułu pod materiałem wideo:

Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Wojciech Walasik nie żyje — przyczyna śmierci

Informacja o śmierci Wojciecha Walasika obiegła media we wtorek 7 lutego 2023 roku. Aktor zmarł 3 lutego. Jako pierwszy opublikował ją Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi na swoim profilu na Facebooku.

"Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku zaledwie 60 lat odszedł nasz kolega, były aktor Nowego - Wojciech Walasik" - czytamy w mediach społecznościowych Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Wojciech Walasik od wielu lat zmagał się z nieuleczalną chorobą. Uniemożliwiła mu ona pracę w zawodzie, dlatego popadł w ogromne długi. Przyjaciele z teatru w 2022 roku założyli zbiórkę pieniędzy, które miały pomóc aktorowi przetrwać tę trudną sytuację i nie dopuścić do utraty mieszkania.

"Nie jesteśmy w stanie przywrócić zdrowia, ale możemy pomóc odzyskać ukochane mieszkanie na Ochocie. Czasu jest bardzo mało, bo tylko do 23 września – wtedy komornik rozpocznie przejęcie. Przyjaciół poznaje się w biedzie. Pomóżmy Wojtkowi odzyskać wiarę w ludzi" – pisali we wrześniu 2022 r. na swojej stronie zamieścił e-teatr.pl.

Wojciech Walasik nie żyje - pogrzeb

Wojciecha Walasika w mediach społecznościowych pożegnali także reprezentanci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie był wykładowcą. 

"Dotarła do nas smutna informacja, że 3 lutego, w wieku 60 lat, zmarł Wojciech Walasik, aktor, reżyser, wykładowca" - napisali.

Akademia Muzyczna podała także szczegóły uroczystości pogrzebowych aktora. Ostatnie pożegnanie odbędzie się w środę 8 lutego 2023 roku.

"Nabożeństwo żałobne odbędzie się 8 lutego, o godzinie 14.00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Leonarda w Pajęcznie. Uroczystości poprzedzi wystawienie oraz wyprowadzenie urny na cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Cmentarnej o godzinie 12.00" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Wojciech Walasik - kim był?

Wojciech Walasik urodził się 20 maja 1963 roku w Łodzi. Uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Łodzi, której pierwszy stopień ukończył w klasie fortepianu, a drugi stopień w klasie trąbki. W 1987 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, w Teatrze Studyjnym'83 i Teatrze Nowym w Łodzi. W Akademii Muzycznej w Łodzi uczył podstaw aktorstwa i reżyserował opery.

Występował w znanych produkcjach kinowych i telewizyjnych m.in. Władysława Pasikowskiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Marka Koterskiego, Mariusza Trelińskiego oraz Andrzeja i Janusza Kondratiuków. Możemy kojarzyć go z epizodycznych ról w serialach takich jak "Boża podszewka" czy "Kryminalni" oraz filmach "Kroll", "Psy" czy "Pożegnanie jesieni".

Oprócz kariery aktorskiej pracował lektor, reżyser koncertów i spektakli, a także tworzył muzykę do przedstawień teatralnych. Był związany z łódzką Akademią Muzyczną. Uczył m.in. podstaw gry aktorskiej i wymowy scenicznej. Był reżyserem akademickich przedstawień operowych.

W 1988 otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Łodzi. W 2006 roku został wyróżniony Nagrodą III stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości