Adam Sztaba

Adam Sztaba

Adam Sztaba (ur. 15.02.1975 r. w Koszalinie) - pianista, kompozytor, dyrygent, producent, juror w "Must Be the Music. Tylko muzyka", dyrygent w "Tańcu z Gwiazdami", pianista w "Idolu".

Adam Sztaba - wykształcenie

Adam Sztaba jest absolwentem klasy fortepianu w Państwowym Liceum Muzycznym w Koszalinie oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (klasa prof. Zbigniewa Rudzińskiego).

Adam Sztaba - kariera

Adam Sztaba zadebiutował jako twórca muzyki do musicalu “Fatamorgana”, wystawianego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Miał wtedy 18 lat. Jako dziewiętnastolatek został asystentem Janusza Stokłosy, kierownika muzycznego teatru Studio Buffo w Warszawie. Rok później - kierownikiem muzycznym i pianistą zespołu Maryli Rodowicz. Pracował także dla Edyty Górniak jako kierownik muzyczny, pianista i aranżer (1998-2002).

Adam Sztaba - telewizja

Szerszej publiczności Adam Sztaba dał się poznać jako osobowość telewizyjna. Pracował w programach typu talent show:

  • “Idol” (Polsat) jako kierownik muzyczny i pianista (pierwsze dwie edycje, 2002-2003)
  • “Taniec z gwiazdami” (TVN) jako kierownik muzyczny, dyrygent, aranżer (cztery pierwsze edycje, 2005–2006)
  • “Fabryka Gwiazd” (Polsat) jako dyrektor Akademii (2008)
  • “Must Be the Music. Tylko muzyka” (Polsat) jako juror (2011–2016).

Orkiestra Adama Sztaby

W swoim dorobku zawodowym Adam Sztaba ma współpracę z wieloma artystami polskiej i światowej sceny muzycznej, w tym z Violettą Villas, Katarzyną Groniec i José Carrerasem. W 2005 roku założył Orkiestrę Adama Sztaby, z którą występował m.in. z: Chrisem Bottim, Michaelem Boltonem, Stingiem, Krzysztofem Krawczykiem, Karelem Gottem, Natalią Przybysz, Kayah, Edytą Górniak, Heleną Vondráčkovą, Drupim, Natalią Kukulską, Marylą Rodowicz, Ditą von Teese, Piotrem Cugowskim, Anią Dąbrowską, Dolores O’Riordan.

Orkiestra Adama Sztaby grała podczas wydarzeń transmitowanych w telewizji, w tym:

  • Sopot Festival (2005-2006)
  • Viva! Najpiękniejsi (2007)
  • Miss Polonia (2007)
  • Jubileusz 15 lat Polsatu (2007)
  • Sopot TOPtrendy festiwal (2008).

Adam Sztaba - życie prywatne

Pierwszą żoną Adama Sztaby była Dorota Szelągowska, projektantka wnętrz i prezenterka telewizyjna. Szelągowska i Sztaba byli w związku przez 11 lat, zanim wzięli ślub (30 maja 2013 roku). Rozwiedli się w maju 2015 roku. 

20 czerwca 2016 roku Adam Sztaba poślubił Agnieszkę Dranikowską, z którą związany jest od 2014 roku. W 2021 roku, po unieważnieniu pierwszego ślubu kościelnego Adama Sztaby, para wzięła ślub w kościele. Dranikowska i Sztaba mają syna Leopolda (ur. 11 stycznia 2016 roku).

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA