Dawid Ogrodnik

Dawid Ogrodnik jako ksiądz Jan Kaczkowski jest nie do poznania

Dawid Ogrodnik to polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny oraz muzyk. Popularność zdobył rolami w najważniejszych filmach polskiej kinematografii ostatnich lat.

Dawid Ogrodnik – wiek, dzieciństwo i wczesna edukacja

Dawid Ogrodnik urodził się 15 czerwca 1986 roku w Wągrowcu. Jako dziecko uczęszczał do państwowej szkoły muzycznej I stopnia w klasie klarnetu. W 1998 roku wygrał ogólnopolski konkurs muzyczny i otrzymał stypendium ministra kultury. W wieku 13 lat wyjechał do Poznania, aby tam kontynuować naukę w liceum muzycznym. W tamtym czasie rozwijał swoje umiejętności, występując w katolickim zespole muzycznym Czerwone Światło dla Halucynacji. Po latach ujawni, że był tam molestowany przez księdza pedofila.

Dzięki znajomości z Anną Szymańską, jego ówczesną wychowawczynią, zaczął udzielać się w prowadzonej przez nią grupie teatralnej. Po zakończeniu liceum wrócił do Wągrowca i rozpoczął pracę zawodową.

Dawid Ogrodnik – kariera filmowa i nagrody

Dawid Ogrodnik prowadził wspólnie z przyjacielem agencję muzyczną David & Martin Art Management, jednak firma nie przynosiła zysków. Aby się utrzymać, Ogrodnik założył i prowadził chór dziecięcy w Łeknie oraz chór kościelny w Wągrowcu. Po dwóch nieudanych próbach dostania się do szkoły teatralnej rozpoczął naukę w Lart studiO w Krakowie. Ostatecznie został jednak przyjęty na studia aktorskie i w 2012 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Na początkowym etapie kariery grał role epizodyczne w serialach telewizyjnych (np. Majka, Prawo Agaty), głównie współpracując ze stacją TVN. Popularność przyniosła mu dopiero debiutancka rola w filmie Jesteś Bogiem, gdzie wcielił się w postać Sebastiana Rahima Salberta. Zdobył za nią nagrodę za drugoplanową rolę męską na 37. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Kolejnym szeroko nagradzanym filmem, w którym Ogrodnik zagrał główną rolę, był film Chce się żyć. Wcielił się w rolę niepełnosprawnego, cierpiącego na czterokończynowe porażenie dziecięce Mateusza Rosińskiego. Film zebrał wiele nagród w Polsce i na świecie, między innymi został nagrodzony czterema Orłami, w tym za najlepszą główną rolę męską dla Ogrodnika.

Dawid Ogrodnik – życie prywatne

Prywatnie przez wiele lat Dawid Ogrodnik związany był z aktorką Marią Nieradkiewicz. Parze w 2018 roku urodziła się córka Jaśmina. W drugiej połowie 2022 roku partnerką życiową aktora została psychoterapeutka Paulina Biernatek, którą Ogrodnik poznał na planie filmu Johnny (Biernatek miała zapewnić opiekę psychologiczną w związku z niełatwą rolą).

Aktor deklaruje swoją przynależność do struktur chrześcijańskich i silną wiarę w Boga. Aktywnie działa w protestanckiej Społeczności Chrześcijańskiej Północ.

Wzbudził kontrowersje, gdy ujawnił ciemną stronę kształcenia artystycznego i patologiczne zachowania niektórych wykładowców szkoły teatralnej. Głośny był jego konflikt z Beatą Fudalej, pedagogiem wydalonym z uczelni za zachowania o charakterze mobbingującym

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA