Dawid Ogrodnik o roli w "Johnnym". "Duża zmiana perspektywy na życie"

Autor:
Dominika
Kowalewska
Relacja z gali rozdania Orłów 2023. Dawid Ogrodnik o roli w "Johnnym"

Marzec to zdecydowanie miesiąc polskiego i światowego kina. Za nami nie tylko oscarowa noc, podczas której poznaliśmy zdobywców najważniejszych nagród filmowych. Na początku miesiąca odbyła się gala rozdania Orłów 2023, na której triumfowali twórcy filmów "IO" oraz "Johnny". Na ceremonii nie mogło zabraknąć redakcji "Co za Tydzień".

Choć cały świat żyje galą rozdania Oscarów 2023, również na polskim podwórku jakiś czas temu obchodziliśmy święto kina. 6 marca 2023 roku miało miejsce wręczenie nagród Polskiej Akademii Filmowej, czyli tzw. Orłów. Aż sześć statuetek zdobyli twórcy filmu "IO" - za najlepszy film, scenariusz, muzykę, montaż, zdjęcia i reżyserię dla Jerzego Skolimowskiego, który łączył się z gośćmi z Los Angeles. W końcu "IO" miało okazję sięgnąć po najważniejszą nagrodę filmową - Oscara.

Orły 2023. Dawid Ogrodnik o roli w "Johnnym"

Podczas gali rozdania Orłów 2023 triumfował też film "Johnny". Opowieść o księdzu Janie Kaczkowskim zdobyła aż cztery statuetki. Dla Dawida Ogrodnika rola księdza Jana była czymś więcej niż tylko aktorskim wyzwaniem. 

- Czasami czuję, że jest coś do odkrycia przeze mnie i to mnie mocno intryguje. W tym przypadku było to doświadczenie śmierci, przy której Jan był często, bo to ponad 2 tys. osób odprowadzonych na drugą stronę. To mnie pasjonowało i chciałem tego doświadczyć. To było oczywiście bardzo trudne doświadczenie, ale jednocześnie ta rekompensata, to co otrzymałem od Jana, była przeogromna. I z tym myśleniem na pewno zostałem i na pewno zostanę już do końca swoich dni, za co mu serdecznie dziękuję, bo to znacząca zmiana i duża zmiana perspektywy na życie - powiedział Dawid Ogrodnik.

Jego niezwykłe przemówienie podczas odbierania nagrody zaskoczyło wielu, o czym przeczytacie na cozatydzien.tvn.pl:

Dawid Ogrodnik zaskoczył przemową na Orłach. "Dziękuję dwóm małym istotom"

Niekwestionowaną gwiazdą tego projektu jest ponadto Maria Pakulnis, która sięgnęła po statuetkę w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola kobieca. Aktorka zagrała pacjentkę w hospicjum prowadzonym przez księdza Jana.

- To było wspaniałe doświadczenie. Największym sukcesem dla mnie było to, że ludzie nie rozpoznawali mnie - przyznała.

Dlaczego? Tego dowiecie się, oglądając relację z gali rozdania Orłów 2023.

Andrzej Seweryn o roli w "Śubuku"

Tego wieczoru triumfowali ponadto Dorota Pomykała, która zdobyła statuetkę w kategorii Najlepsza główna rola kobieca za występ w filmie "Kobiety na dachu". Po wyróżnienie sięgnął również Andrzej Seweryn, który zagrał antypatycznego sąsiada matki z autystycznym dzieckiem w filmie "Śubuk". Aktor nie boi się wcielać w najróżniejszej maści role. W tym roku można było obejrzeć go ponadto w serialu "Królowa", w którym wcielił się w postać drag queen. Jak sam stwierdził, nie ma problemu z sięganiem po role, które nie wzbudzają sympatii widzów i taki też jego bohater w produkcji "Śubuk".

- Jeśli chodzi o tę postać, to jak tylko zobaczyłem, że to jest jakiś łobuz i bandyta, to od razu mi się to spodobało. Są koledzy, którzy wolą zawsze grać takie postacie pozytywne, są tacy aktorzy, nie tylko zresztą w Polsce: "Nie, to jest negatywna postać, to ja nie mogę, bo publiczność nie pójdzie do kina na mnie" [...]. Mamy tutaj w Polsce ten luksus, że sztuka filmowa, że pewne wybory, mają charakter artystyczny - przyznał Andrzej Seweryn.

Nie pozostaje nic innego, jak pogratulować wszystkim zwycięzcą.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor:Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: "Co za Tydzień"

Pozostałe wiadomości