Maria Sadowska zareagowała na komentarz Dawida Ogrodnika. "Trudno się cieszyć z nagrody"

Autor:
Kamila
Jamrożek
Maria Sadowska zareagowała na komentarz Dawida Ogrodnika

Podczas tegorocznej gali Bestsellerów Empiku nie zabrakło kontrowersyjnych sytuacji i wypowiedzi. Aktor Dawid Ogrodnik w kąśliwy sposób skomentował sukces Marii Sadowskiej. Nagrodzona reżyserka odpowiedziała mu na Instagramie.

Bestsellery Empiku to nagrody dla twórców, którzy sprzedali w minionym roku najwięcej książek, filmów czy płyt. W kategorii Film Polski zwyciężyła produkcja "Dziewczyny z Dubaju" wyreżyserowana przez Marię Sadowską. Do przemowy, którą wygłosiła podczas odbierania nagrody, odniósł się Dawid Ogrodnik. Aktor nie przebierał w słowach, co poruszyło reżyserkę.

Dawid Ogrodnik skomentował zwycięstwo Marii Sadowskiej

Maria Sadowska wygłosiła przemowę na gali rozdania Bestsellerów Empiku. Wyreżyserowała ona "Dziewczyny z Dubaju" nagrodzone w kategorii Film Polski. Dziękując za wyróżnienie, zaakcentowała to, jaką siłę mają kobiety. Reżyserka zaznaczyła, że "o kobietach się mówiło, by robiły filmy, ale takie małe, skromne, [...] tymczasem się okazuje, że mają szansę jednak zdobyć też box office".

Słowa te skomentował Dawid Ogrodnik. Przed ogłoszeniem wyników w kategorii Odkrycia Filmowe w uszczypliwy sposób odniósł się do przemowy Marii Sadowskiej.

Wydaje mi się, że kobiety robiły już filmy wysokobudżetowe, niejaka Agnieszka Holland, Ania Kazejak, która tutaj siedzi... [...] Ale z jednym się mogę zgodzić - na pewno nie w tak dyskryminujący rolę kobiety sposób

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Marysia Sadowska o reżyserii i rodzinie. Pracuje na planie z mężem
Marysia Sadowska o reżyserii i rodzinie. Pracuje na planie z mężem Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Maria Sadowska zareagowała na komentarz Dawida Ogrodnika

Jak się okazuje, emocje po gali Bestsellerów Empiku jeszcze nie opadły. Maria Sadowska postanowiła odpowiedzieć Dawidowi Ogrodnikowi. Reżyserka opublikowała na Instagramie pełen żalu wpis. Padły mocne słowa na temat deprecjonowania pracy kobiet.

Trudno się cieszyć z nagrody, jeśli za chwilę ktoś ci sprzedaje "kopnięcie w brzuch". Pan Dawid Ogrodnik swoją wypowiedzią udowodnił właśnie to, o czym cały czas chcę opowiadać. Kobieta odnosi sukces - dostaje nagrodę i już za chwilę musi się znaleźć ktoś, kto to osiągniecie deprecjonuje i podcina jej skrzydła

Maria Sadowska odniosła się też do określenia, jakie padło pod adresem jej filmu. Napisała, że kobiety wciąż są poddawane surowej ocenie, a Dawid Ogrodnik, oceniając publicznie film "Dziewczyny z Dubaju" jako dyskryminujący - sam zdyskryminował ją oraz wszystkie jego twórczynie.

Co ciekawe, jest to właśnie film o patriarchalnym systemie, którego nie da się przechytrzyć, który karze i niszczy kobiety, próbujące grać na męskich warunkach. Prawdopodobnie, gdyby był to film o gangsterach lub mordercach, nikt by nie oceniał w ten sposób, ani twórców, ani jego treści

Maria Sadowska poruszyła we wpisie także wątek zmagań, z jakimi muszą mierzyć się kobiety, aby osiągnąć sukces.

Pan Ogrodnik nie zna realiów, liczb oraz doświadczeń moich i moich koleżanek. Najwyraźniej nie zrozumiał mojej wypowiedzi. Nie wie, jak trudno jest zdobyć pieniądze na film i przekonać inwestorów, w większości mężczyzn. Mówię tu głównie o kinie producenckim, które rządzi się swoimi prawami

Maria Sadowska dodała także, że przykro jej było usłyszeć takie słowa z ust Dawida Ogrodnika, którego bardzo szanuje jako artystę. Co więcej, będąc w Jury Gdyńskiego Festiwalu Filmowego, wywalczyła dla niego nagrodę za główną rolę męską, co jak dodała "wbrew pozorom, nie było wcale łatwe ani oczywiste". Przyznała też, że Agnieszka Holland jest legendą i osobą absolutnie poza konkurencją, a także wielką inspiracją dla wszystkich kobiet reżyserek. Na koniec Maria Sadowska pozdrowiła koleżanki reżyserki i podziękowała wszystkim za słowa pocieszenia i wsparcia.

Oczywiście pani . [...] Pozdrawiam wszystkie moje wspaniałe koleżanki reżyserki Annę Kazejak, Małgorzatę Szumowską, Annę Jadowską, Kingę Debską, Barbarę Bialowąs, Agnieszkę Smoczyńską, Kasię Adamik, Jagodę Szelc, Olgę Chajdas i wiele, wiele innych. Bez względu na to, o czym opowiadacie i jak to opowiadacie - mam nadzieje, że nie będziecie się musiały czuć tak jak ja dzisiaj i zawsze będziecie się mogły cieszyć ze swoich nagród i osiągnięć. Dziękuje też wszystkim za słowa pocieszenia i solidarności.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

Pozostałe wiadomości