Film "Johnny" wart jest każdej minuty spędzonej w kinie. Jest to obraz mądry, pełen ciepła i humoru, przepełniony refleksją, który wnosi całkiem inny pogląd na świat. Do tego fenomenalne aktorstwo, a szczególnie genialna kreacja Dawida Ogrodnika grającego księdza Jana Kaczkowskiego. W czasach niepokoju, wojny i innych kryzysów warto zatrzymać się na chwilę i w zadumie spojrzeć na życie i relacje z innymi ludźmi. Bo jak usłyszymy w filmie "najcenniejsza rzecz, jaką możemy dać drugiemu człowiekowi, to nasz prywatny czas".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Player
Film "Johnny" nagrodzony Orłami - gdzie oglądać?
Film "Johnny" o księdzu Janie Kaczkowskim można oglądać w serwisie Player. Dlaczego warto obejrzeć tę produkcję?
"Od samego początku chciałem stworzyć film mądry taki, który zostaje z widzem na dłużej, który skłoni go do refleksji [...] Z czystym sumieniem mogę ten film polecić każdemu. To absolutnie unikalna historia, w której humor miesza się z poważnymi tematami, ale są one, przystępnie podane. Jestem przekonany, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie" - tłumaczy reżyser Daniel Jaroszek.
Film "Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka – koprodukowany przez TVN Warner Bros. Discovery – podbił serca publiczności i krytyków podczas gali rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły 2023, która odbyła się 6 marca. Produkcja zdobyła nagrody w aż czterech z ośmiu kategorii, w których była nominowana. Statuetkę za najlepszą główną rolę męską otrzymał Dawid Ogrodnik. Nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą zdobyła Maria Pakulnis. Wyróżniona w kategorii „Charakteryzacja” została Liliana Gałązka. Film zdobył także nagrodę publiczności, którą odebrał debiutujący reżyser "Johnny'ego" – Daniel Jaroszek.
Film "Johnny" – o czym opowiada?
Film "Johnny" oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. To historia sześciu ostatnich miesięcy życia ks. Jana Kaczkowskiego, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana jest ona z perspektywy podopiecznego księdza Jana Kaczkowskiego - Patryka Galewskiego.
Patryk włamuje się do domu w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A robi to z dużą ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Księdza Jana Kaczkowskiego i Patryka Galewskiego połączyła niezwykła przyjaźń, która zostaje wystawiona na próbę w obliczu śmiertelnej choroby duchownego.
Zobacz zwiastun filmu "Johnny":
Ksiądz Jan Kaczkowski – kim był?
Ksiądz Jan Kaczkowski był polskim duchownym, jednym z założycieli Hospicjum Domowego w Pucku. Do pracy angażował trudną młodzież z pobliskiej zawodówki i osoby skazane. Prowadził też warsztaty, seminaria i wykłady z tematyki hospicyjnej. Był vlogerem i autorem książek.
Od urodzenia miał lewostronny niedowład i dużą wadę wzroku. Zdiagnozowano u niego nowotwór nerki i glejaka mózgu. Pomimo śmiertelnej choroby znalazł siłę, żeby pomagać innym. Zmarł w 2016 roku, jednak zapisał się w pamięci ludzi na zawsze.
Film "Johnny" – obsada i twórcy, nagrody
Reżyserem filmu "Johnny" jest Daniel Jaroszek. Oprócz Dawida Ogrodnika w roli ks. Jana Kaczkowskiego na ekranie zobaczymy także Piotra Trojana w roli Patryka. W filmie wystąpią także m.in. Magdalena Czerwińska, Anna Dymna, Maria Pakulnis, Marta Stalmierska, Witold Dębicki, Michał Kaleta i Joachim Lamża. Producentem "Johnny'ego" jest Robert Kijak (NEXT FILM), a jednym z koproducentów grupa TVN Warner Discovery. Film powstał we współpracy z rodziną ks. Jana oraz Fundacją im. ks. Jana Kaczkowskiego.
"Johnny" zdobył nagrodę publiczności podczas 47. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, a Piotr Trojan, filmowy Patryk Galewski, otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską.
Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.
Czytaj też:
- Kulisy serialu "Papiery na szczęście". Tego nie zobaczycie w telewizji!
- Przyjaciółka Agnieszki Osieckiej przegrała w sądzie. Musi zapłacić wysokie odszkodowanie
- Małgorzata Ohme zaręczyła się! Prezenterka opowiedziała o ślubnych planach
Autor: Kamila Jamrożek
Źródło zdjęcia głównego: Next Film/mat. prasowe