Aleksiej Nawalny nie żyje. U jego boku ponad 20 lat stała żona Julia. "On nie mógł zrobić inaczej"

Aleksiej Nawalny nie żyje
Aleksiej Nawalny nie żyje
Źródło: GETTY IMAGES
Aleksiej Nawalny nie żyje. Lider rosyjskiej opozycji zmarł w kolonii karnej. O jego śmierci poinformował Departament Więziennictwa Rosji. Jak na razie prawnik rodziny Aleksieja Nawalnego nie komentuje sprawy ze względu na prośbę rodziny, w tym jego żony Julii, przy której boku spędził ponad 20 lat. Taka miłość zdarza się rzadko.

Aleksiej Nawalny był liderem rosyjskiej opozycji i jawnie sprzeciwiał się rządom Władimira Putina. Od stycznia 2021 r. przebywał w rosyjskich więzieniach, po tym jak wrócił do kraju z Niemiec, gdzie był leczony po próbie otrucia. Władze Rosji skazały go wówczas na 30 lat więzienia.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2022 roku

Aleksiej Nawalny nie żyje. Lider rosyjskiej opozycji miał 47 lat

16 lutego do mediów dotarła informacja o jego śmierci. Departament Więziennictwa Rosji poinformował, że polityk zmarł w Zakładzie Karnym nr 3 w rosyjskim Jamalsko-Nienieckim Okręgu Administracyjnym po tym, kiedy miał się źle poczuć na spacerze.

"Skazany Nawalny poczuł się źle po spacerze, niemal natychmiast tracąc przytomność. Pracownicy medyczni instytucji natychmiast przybyli na miejsce, wezwano zespół pogotowia ratunkowego" - podano w komunikacie.

Informacje co do przyczyny śmierci Aleksieja Nawalnego są rozbieżne, bowiem źródło rosyjskiego kanału propagandowego RT twierdzi, że polityk doznał zakrzepu krwi. Leonid Sołowjow — prawnik Aleksieja Nawalnego poproszony o komentarz w tej sprawie powiedział:

"Decyzją rodziny Aleksieja Nawalnego w ogóle niczego nie komentuję. W środę Aleksiej miał wizytę prawnika. Wszystko było wtedy w porządku" - poinformował w "Nowej Gazecie".

Aleksiej Nawalny
Aleksiej Nawalny
Źródło: Anadolu

Aleksiej Nawalny nie żyje. Przez lata wspierała go ukochana Julia

Aleksiej Nawalny wiele ryzykował swoim zachowaniem, jednak zawsze u jego boku dzielnie trwała jego żona Julia, z którą polityk był związany ponad 20 lat. Julia Nawalna urodziła się 24 lipca 1976 r. Z wykształcenia jest ekonomistką.

Para poznała się latem 1998 r. w kurorcie w Turcji. Oboje twierdzili, że była to miłość od pierwszego wejrzenia. Po dwóch latach znajomości zakochani pobrali się, a niedługo później na świecie pojawiła się ich pierwsza córka Dasza.

Julia Nawalna zdecydowała się poświęcić karierę zawodową na rzecz rodziny, a kilka lat później na świat przyszedł ich syn Zakhar.

Aleksiej Nawalny wraz z upływem czasu coraz bardziej był pochłonięty polityką. W 2011 r. jego żona w rozmowie z "Vanity Fair" powiedziała:

"Wychodzi wcześnie i późno wraca do domu. Na początku mnie to irytowało, ale potem zobaczyłam, co ludzie o nim piszą, jaką dobrą pracę wykonuje" - mówiła.

Julia Nawalny nie lubiła, kiedy ludzie pytali ją, dlaczego jej mąż jest tak zaangażowany politycznie.

"Ludzie najczęściej nie są zainteresowania. Wolą iść na zakupy. Nie mogę ich osądzać, ale byłoby o wiele lepiej, gdyby im zależało" - mówiła.

Julia Nawalny rzadko udzielała się medialnie. W wywiadzie dla "Vanity Fair" zapytana o to czy się boi, powiedziała:

"Nigdy czegoś takiego nie powiedziałam. Gdybym się bała, trudno byłoby mi żyć z Aleksiejem" - wyznała.

Dzieci Aleksieja i Julii Nawalnych również były przyzwyczajone do stałych zagrożeń. Syn, kiedy dowiedział się o otruciu ojca, miał nadal spokojnie grać w grę. Julia i Aleksiej Nawalni byli bardzo zgraną rodziną. Nie bali się publikować wizerunku dzieci w mediach społecznościowych.

Wielokrotnie chwalili się, że ich córka Dasza uczyła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła prestiżowy Uniwersytet Stanforda, jednak nie do końca wiadomo, na jakim kierunku była bowiem raz media podają nauki polityczne, a innym razem psychologię.

Po jednej z demonstracji, kiedy Aleksiej Nawalny został aresztowany, jego żona powiedziała.

"On nie mógł zrobić inaczej. Nasza córka to rozumiała, w końcu to córeczka tatusia" - wyznała.

Po informacji o śmierci Aleksieja Nawalnego prawnik polityka wyznał, że na razie wstrzymuje się od komentowania i zajmowania stanowiska na prośbę rodziny zmarłego. Aleksiej Nawalny miał 47 lat.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Aleksandra Czajkowska

Źródło zdjęcia głównego: GETTY IMAGES

podziel się:

Pozostałe wiadomości