Andrzej Seweryn

Andrzej Seweryn

Andrzej Seweryn to polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny oraz dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Andrzej Seweryn – życiorys

Andrzej Seweryn uczęszczał do XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W tym samym roku został aresztowany za produkcję i kolportaż ulotek skierowanych przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Zwolnienie uzyskał na mocy amnestii z lipca 1969 roku. W latach 70. prowadził zbiórkę pieniędzy na rzecz komitetu Obrony Robotników.

Andrzej Seweryn w latach 1970–1973 był mężem Bogusławy Blajfer, a od 1974 do 1979 Krystyny Jandy, z którą ma córkę Marię Seweryn. Jego trzecią żoną w latach 1982–1987 była Laurence Bourdil, z którą ma syna Yanna, a czwartą Mireille Maalouf (od 1988 do 2012 roku). Z tego związku ma syna Maximiliena. Ostatnią żoną aktora w 2015 roku została Katarzyna Kubacka.

Andrzej Seweryn – kariera

Andrzej Seweryn jako aktor zadebiutował 15 sierpnia 1968 roku. W tym samym roku został członkiem zespołu aktorskiego Teatru Ateneum w Warszawie.

Na początku lat 70. wykładał na stołecznej PWST i grał w Teatrze Telewizji. Wystąpił w wielu filmach. Pierwszą rolę filmową otrzymał w 1970 roku w „Albumie polskim” Jana Rybkowskiego. Wystąpił też w filmach Andrzeja Wajdy („Ziemia obiecana”, „Pan Tadeusz”, „Zemsta”), Agnieszki Holland („Całkowite zaćmienie”), Jerzego Hoffmana („Ogniem i mieczem”) czy Roberta Glińskiego („Zieja”), a także serialach: „Chłopi”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Ekipa”, „39 i pół”, „Ucho Prezesa”, „Król” i najnowszy „Królowa”.

Andrzej Seweryn miał okazję zagrać również w kilku zagranicznych produkcjach, zobaczyć go można było m.in. w: "La Condanna" w reżyserii Marca Bellocchia czy "Liście Schindlera" Stevena Spielberga.

W 2006 roku wyreżyserował „Kto nigdy nie żył…” z Michałem Żebrowskim w roli głównej.

Aktor w 1980 roku wyjechał do Francji. Został aktorem teatrów francuskich i kinowych produkcji filmowych. W 1993 roku współpracował z jednym z najbardziej prestiżowych teatrów Comédie-Française. Seweryn był profesorem w École nationale supérieure des arts et techniques du théâtre w Lyonie oraz w Conservatoire national supérieur d’art dramatique (CNSAD) w Paryżu.

W 2010 roku wrócił na stałe do Polski i zamieszkał w Warszawie.

1 stycznia 2011 roku objął stanowisko dyrektora Teatru Polskiego.

Andrzej Seweryn – nagrody i wyróżnienia

Andrzej Seweryn jest laureatem licznych nagród, m.in.:

  • w 1980 roku zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za rolę w „Dyrygencie” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie,
  • w 1997 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • w 1999 roku we Francji otrzymał Narodowy Order Zasługi,
  • w 2000 roku był laureatem Nagrody Telewizji Polskiej za film „Prymas”,
  • w 2016 roku otrzymał Nagrodę za pierwszoplanową rolę męską w filmie „Ostatnia rodzina” na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA