Festiwal w Cannes 2022. Opublikowano oficjalny plakat. To kadr z kultowego filmu

Autor:
Kamila
Jamrożek
Festiwal w Cannes 2022

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes to jedna z najbardziej prestiżowych imprez świata filmu. Właśnie ukazał się oficjalny plakat 75. edycji, który oddaje hołd kultowemu filmowi. Jakiemu? Na pewno znacie ten tytuł.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się już w maju. W konkursie głównym zmierzy się 18 filmów. Wśród nich znalazła się także polska produkcja. Organizatorzy opublikowali oficjalny plakat 75. edycji.

Festiwal Filmowy w Cannes zaprezentował plakat 75. edycji

Organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes zaprezentowali plakat promujący tegoroczną edycję. Przedstawia on kadr z momentu kulminacyjnego kultowego filmu Petera Weiera z 1998 roku "The Truman Show". Główną rolę zagrał w nim Jim Carrey

Na plakacie widzimy Trumana Burbanka, który dotyka ściany, imitującej niebo. Tak naprawdę to tylko część scenografii na planie telewizyjnym. Truman odkrywa, że świat, w którym żyje, jest fikcją, a schody prowadzą do gabinetu głównego producenta programu. Na afiszu wydarzenia widnieje też duża cyfra 75. To numer edycji festiwalu.

Organizatorzy tłumaczą w oficjalnym oświadczeniu, dlaczego wykorzystali właśnie ten kard.

"'Truman Show' Petera Weira i Andrew Niccola jest współczesnym odzwierciedleniem jaskini Platona, a decydująca scena skłania widzów nie tylko do doświadczania granicy między rzeczywistością a jej reprezentacją, ale także do poddania pod rozwagę potęgi fikcji, tego, co między manipulacją a katharsis. Tak jak Truman ucieka przed fałszem, tak samo festiwal, ze słynnym czerwonym dywanem, oferuje widzom prawdę o artystach wchodzących do kina" - czytamy.

Piotr Głowacki zabiera dzieci na plany filmowe i do teatru. "Dajemy im różne szanse"
Piotr Głowacki zabiera dzieci na plany filmowe i do teatru. "Dajemy im różne szanse"

O czym jest film "Truman Show"?

"Truman Show" opowiada historię 30-letniego agenta ubezpieczeniowego. Prowadzi on przeciętne życie w spokojnym miasteczku. Ma kochającą żonę i przyjaciół. Cały czas żyje jednak w przeświadczeniu, że ktoś go obserwuje.

Okazuje się, że nieświadomy niczego mężczyzna jest główną reality show, trwającego od dnia jego narodzin. Wszyscy otaczający go ludzie są aktorami. Jego życie śledzi ponad 5000 kamer, a o każdym aspekcie jego życia decyduje reżyser. Truman zaczyna się czegoś domyślać i staje się coraz bardziej podejrzliwy. W końcu poznaje smutną prawdę, że otaczający go świat to tylko skrupulatnie wyreżyserowana fikcja.

"The Truman Show"
"The Truman Show" Źródło: Paramount/Getty Images

Jim Carrey ogłosił koniec kariery

Jim Carrey - odwórca roli Truma - swoją działalność artystyczną rozpoczął już 1978 roku. Popularność na skalę światową przyniosły mu świetne role komediowe w filmach takich jak "Maska" czy "Ace Ventura: Psi detektyw". Gwiazdor ogłosił niedawno, że kończy karierę aktorską. Ostatnim filmem z jego udziałem był "Sonic. Szybki jak błyskawica".

Festiwal w Cannes 2022. Jakie filmy powalczą o Złotą Palmę?

W konkursie głównym 75. festiwalu w Cannes o Złotą Palmę powalczy 18 filmów. Wśród nich znalazł się obraz "Eo" Jerzego Skolimowskiego. To współczesna interpretacja - zaliczanego do klasyki kina - francuskiego filmu "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona z 1966 roku.

Obok "Eo" nominacje do Złotej Palmy otrzymały m.in. "Broker" Hirokazu Koreedy, "Crimes of the Future" Davida Cronenberga, "Tori and Lokita" Jean-Pierre'a i Luki Dardenne'ów, "Showing up" Kelly Reichardt oraz "Tchaikovski’s wife" Kiriłła Sieriebriennikowa, "Holy Spider" Aliego Abbasiego i "Les Amandiers" Valérii Bruni Tedeschi.

O główną nagrodę powalczą też "Stars at Noon" Claire Denis, "Frère et soeur" Arnauda Desplechina, "Close" Lukasa Dhonta, "Armageddon Time" Jamesa Graya, "Nostalgia" Maria Martone, "RMN" Cristiana Mungiu, "Triangle of Sadness" Rubena Ostlunda, "Decision to Leave" Parka Chan-wooka, "Leila’s Brothers" Saeeda Roustayia oraz "Boy from Heaven" Tarika Saleha. Pełną listę znajdziesz TUTAJ.

Festiwal w Cannes 2022. Kiedy się odbędzie?

75. festiwal filmowy odbędzie się w dniach 17-28 maja  w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes. Jak co roku festiwal zgromadzi plejadę gwiazd związanych z branżą filmową i nie tylko. Podczas festiwalu przyznawana jest nagroda Złota Palma (Palme d'Or) dla najlepszego filmu.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Stephane Cardinale - Corbis/Corbis via Getty Images

Pozostałe wiadomości