Jerzy Skolimowski laureatem Orła 2022 za osiągnięcia życia. Kim jest? Co o nim wiemy?

Autor:
Kamila
Jamrożek
Jerzy Skolimowski nagrodzony za Osiągnięcia Życia

Jerzy Skolimowski został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2022 za osiągnięcia życia. Co wiemy o karierze i rodzinie słynnego reżysera?

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes to jedna z najbardziej prestiżowych imprez świata filmu. W konkursie głównym zmierzy się 18 filmów. Wśród nich znalazła się polska produkcja "Eo" Jerzego Skolimowskiego. Kim są pozostali kandydaci?

Jerzy Skolimowski laureatem Orła 2022 za osiągnięcia życia

Jerzy Skolimowski został laureatem konkursu Orły 2022 za osiągnięcia życia. Prezydent Polskiej Akademii Filmowej wymienił kilka wybitnych dzieł Jerzego Skolimowskiego takich jak "Nóż w wodzie", "Bariera" czy "Rysopis". Nawiązał również do filmów, za które w przeszłości laureat otrzymał Orły, czyli "Czterech nocy z Anną", "Essential Killing" i "11 minut". Wspomniał też o najnowszym filmie Jerzego Skolimowskiego "Eo", który w maju zostanie zaprezentowany w konkursie głównym 75. festiwalu w Cannes.

Piotr Głowacki zabiera dzieci na plany filmowe i do teatru. "Dajemy im różne szanse"
Piotr Głowacki zabiera dzieci na plany filmowe i do teatru. "Dajemy im różne szanse"

Jerzy Skolimowski - kim jest reżyser "Eo"? Wiek, pochodzenie

Obraz "Eo" Jerzego Skolimowskiego powalczy o Złotą Palmę w konkursie głównym 75. festiwalu w Cannes. To współczesna interpretacja - zaliczanego do klasyki kina - francuskiego filmu "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona z 1966 roku.

W filmie przestawiona jest historia osiołka o imieniu Baltazar. Zwierzę rozpoczyna swoją drogę życiową w polskim cyrku, a kończy we włoskiej rzeźni. Obraz Jerzego Skolimowskiego to gorzka opowieść o ludzkim zachowaniu wobec bezbronnego zwierzęcia i obraz relacji społecznych oraz przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie.

Autorami scenariusza są Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek. W filmie wystąpili m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.

75. festiwal filmowy odbędzie się w dniach 17-28 maja  w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes.

Jerzy Skolimowski to polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, poeta, malarz, przedstawiciel trzeciej fali polskiego kina, komandor Orderu Odrodzenia Polski. Ma 83 lata i pochodzi z Łodzi.

Jerzy Skolimowski - kariera. Jakie filmy wyreżyserował?

Jerzy Skolimowski do gimnazjum chodził w czeskich Podiebradach, wraz z Milosem Formanem, Vaclavem Havlem i Ivanem Passerem. W 1959 r. ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a cztery lata później studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej Filmówki.

Jego talent filmowy rozwinął się po spotkaniu z Andrzejem Wajdą. Był autorem scenariusza do obrazu słynnego reżysera "Niewinni czarodzieje", który osiągnął niebywały sukces.

W swojej karierze Jerzy Skolimowski wyreżyserował ponad 20 filmów. Wiele z nich zostało już docenionych na festiwalu w Cannes m.in.: "Krzyk" ("The Shout"; 1978 - nagroda specjalna jury w Cannes), "Fucha" ("Moonlighting"; 1982 - nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes), "Cztery noce z Anną" (doceniony w 2008 roku w Cannes).

Jerzy Skolimowski to wybitny polski reżyser
Jerzy Skolimowski to wybitny polski reżyser Źródło: MWMEDIA

Jerzy Skolimowski - malarstwo i polityka

Jerzy Skolimowski jest również cenionym malarzem. Brał udział w Biennale w Wenecji, wystawiał swoje prace w Europie i Stanach Zjednoczonych. W 2015 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W 2010 roku został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi po katastrofie smoleńskiej oraz przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku.

Jerzy Skolimowski - życie prywatne, żona, dzieci

Pierwszą żoną Jerzego Skolimowskiego była w latach 1959–1965 aktorka Elżbieta Czyżewska. Po rozstaniu kobieta poślubiła amerykańskiego dziennikarza Davida Halberstama. Jerzy Skolimowski natomiast ożenił się z Joanną Szczerbic. Aktorka zmarła w 2014 roku.

Para doczekała się dwóch synów: Michała (ur. 1968) i Józefa (ur. 1970, zm. 2012). Obaj synowie reżysera szli w jego ślady, pisząc scenariusze i pomagając ojcu w realizowanych przezeń projektach. Jego młodszy syn Józef Skolimowski zmarł podczas pobytu z bratem w Indiach. Miał 42 lata.

Po śmierci Joanny Szczerbic Jerzy Skolimowski związał się ze swą wieloletnią współpracowniczką, Ewą Piaskowską.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

Pozostałe wiadomości