Wydarzenia

Met Gala 2022. Przypominamy najbardziej kontrowersyjne stylizacje w historii

Wydarzenia

Met Gala. Jared Leto w towarzystwie własnej głowy

Met Gala to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie mody. Przed nami kolejna edycja. Zanim jednak zobaczymy tegoroczne kreacje gwiazd, przypominamy stylizacje, którymi zaskoczyli nas w poprzednich edycjach.

Met Gala 2022 to tzw. modowe Oscary. Spektakularne, a często także kontrowersyjne kreacje gwiazd wzbudzają niemałą ekscytację. W jakich strojach zaprezentują się znani? Dowiemy się już dziś w nocy z 2 na 3 maja. Gala jak zawsze obędzie się w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. 

Wystawa "Od princeski do New Look". Historia kobiecej mody
Wystawa "Od princeski do New Look". Historia kobiecej mody Źródło: "Co Za Tydzień"

Met Gala 2022 - temat przewodni

Met Gala to prawdziwe modowe święto. Temat przewodni Met Gali to jedna z najważniejszych informacji dotycząca imprezy, gdyż służy za inspirację dla kreacji gwiazd. Hasło przewodnie tegorocznej Met Gali 2022 brzmi: "In America: An Anthology of Fashion" (pol. "W Ameryce: antologia mody"). Motyw łączy się z ubiegłorocznym hasłem, czyli "In America: A Lexicon in Fashion" (pol. "W Ameryce: Leksykon mody".

Meta Gala 2022 - kontrowersyjne stylizacje z poprzednich edycji

W 2016 roku tematem przewodnim gali było "Manus x Machina: Fashion In An Age Of Technology". Katty Perry zainspirowana tym hasłem wybrała suknię z wieloma wzorami oraz technologicznymi motywami, która prezentowała gotycką stronę futuryzmu. Gwiazda zabrała ze sobą także retro dodatki, takie jak gra Tamagotchi.

Met Gala. Katty Perry w "technologicznej" kreacji
Met Gala. Katty Perry w "technologicznej" kreacji Źródło: Getty Images

W 2018 roku Meta Gala była poświęcona związkom mody z religią i obrządkami katolickimi. Dużo emocji wzbudziły stroje gwiazd. Rihanna miała na sobie papieską mitrę. Katy Perry zaprezentowała się w skrzydłach anioła, a Ariana Grande miała na sobie spektakularną suknię z nadrukiem dzieła Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej. Sarah Jessica Parker postawiła na strój pełen nawiązań do akcesoriów związanych z obrzędami katolickimi. Madonna włożyła na głowę złotą koronę i czarną siatkową woalkę. 

Met Gala. Rihanna w papieskiej mitrze
Met Gala. Rihanna w papieskiej mitrze Źródło: Getty Images
Met Gala. Katty Perry w stroju anioła
Met Gala. Katty Perry w stroju anioła Źródło: Getty Images
Meta Gala. Ariana Grande w sukni z nadrukiem dzieła Michała Anioła
Meta Gala. Ariana Grande w sukni z nadrukiem dzieła Michała Anioła Źródło: Getty Images
Met Gala. Sarah Jessica Parker w stroju nawiązującym do religii
Met Gala. Sarah Jessica Parker w stroju nawiązującym do religii Źródło: Getty Images
Meta Gala. Madonna w złotej koronie
Meta Gala. Madonna w złotej koronie Źródło: Getty Images

W 2019 roku temat gali nawiązywał do słynnego eseju Susan Sontag "Notatki o kampie" i zwiastował modowe szaleństwo. Tak też się stało. Gwiazdy pojawiły się na gali w bardzo ciekawych stylizacjach. Katy Perry przebrała się za żyrandol wysadzany kryształami, a na after party przyszła przebrana za hamburgera. Zendaya przebrała się za Kopciuszka, a Lili Reinhart za Marię Antoninę. Jared Leto przyszedł na galę w towarzystwie... własnej głowy.

Met Gala. Katy Perry przebrana za żyrandol
Met Gala. Katy Perry przebrana za żyrandol Źródło: Getty Images
Met Gala. Lili Reinhart jako Maria Antonina
Met Gala. Lili Reinhart jako Maria Antonina Źródło: Getty Images
Met Gala. Zendaya jako Kopciuszek
Met Gala. Zendaya jako Kopciuszek Źródło: Getty Images
Met Gala. Jared Leto w towarzystwie własnej głowy
Met Gala. Jared Leto w towarzystwie własnej głowy Źródło: Getty Images

W zeszłym roku także mogliśmy oglądać ciekawe kreacje, choć temat przewodni gali, nie zapowiadał żadnych kontrowersji. Szczególne poruszenie wzbudziła Billie Eilish, która zaprezentowała się niczym disneyowska księżniczka czy Marilyn Monroe. Kim Kardashian zamaskowana od głowy do stóp. Nie zabrakło też nawiązań politycznych. Alexandria Ocasio-Cortez miała na sobie kreację, na której widniał napis "Tax the rich" (pol. "Opodatkować bogatych").

Met Gala 2021: Billie Eilish
Met Gala. Billie Eilish jak disneyowska księżniczka  Źródło: Getty Images
Met Gala. Kim Kardashian zamaskowana od głowy do stóp
Met Gala. Kim Kardashian zamaskowana od głowy do stóp Źródło: Getty Images
Met Gala. Alexandria Ocasio-Cortez w kreacji z napisem "Tax the rich"
Met Gala. Alexandria Ocasio-Cortez w kreacji z napisem "Tax the rich" Met Gala. Alexandria Ocasio-Cortez w kreacji z napisem "Tax the rich" Źródło: Getty Images

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości