Odkrywamy tajemnice Dolnego Śląska. Jakie miejsca warto odwiedzić?

Odkrywamy tajemnice Dolnego Śląska. Co warto zobaczyć?

Projekt Zima zagościł na Dolnym Śląsku, a wraz z nim moc atrakcji. Wśród nich pokaz ratownictwa górskiego zorganizowany przez GOPR. Dowiedz się, co na temat bezpieczeństwa w górach ma do powiedzenia ratownik GOPR oraz jakie miejsca warto odwiedzić na Dolnym Śląsku.

Projekt Zima odwiedził kolejne interesujące miejsce na mapie Polski. Tym razem zagościł na Dolnym Śląsku. Podczas wydarzenia odbył się pokaz ratownictwa górskiego zorganizowany przez GOPR. Przybyłe osoby mogły zobaczyć inscenizowaną akcję ratunkową.

Ratownik GOPR o bezpieczeństwie w górach

Na odwiedzających miasteczko zimowe jak zwykle czekało dużo atrakcji. Goście wydarzenia w specjalnych stanowiskach mogli dowiedzieć się, jakie ciekawe miejsca warto zwiedzić na Dolnym Śląsku. Na zwiedzających miasteczko czekało również spotkanie z dzikimi ptakami pod czujnym okiem ich opiekunów oraz wspomniany już pokaz ratownictwa górskiego przygotowany przez ratowników GOPR.

W rozmowie z Co za tydzień na temat bezpieczeństwa w górach wypowiedział się Mariusz Grudzień z Grupy Sudeckiej GOPR.

- Turystyka zimowa i turystyka narciarska przez profilaktykę jest na coraz wyższym poziomie i zauważamy mniej wypadków w górach. Już nie zdarzają się przysłowiowe panie na szpileczkach... to są tylko opowieści turystów. Razem z Dolnym Śląskiem mamy parę projektów, które realizujemy jak "Góry bez brawury", "Bezpieczny Dolny Śląsk", gdzie cały czas edukujemy i mówimy o bezpieczeństwie w górach - powiedział w rozmowie z Co Za Tydzień ratownik GOPR.

Co warto odwiedzić na Dolnym Śląsku?

Wraz z kamerą Co Za tydzień zasięgnęliśmy informacji, co warto na Dolnym Śląsku odwiedzić. Z pewnością ciekawą atrakcją jest Stara Kopalnia. Dlaczego warto zagłębić się w jej tajemnice? Na ten temat wypowiedział się Andrzej Partyka ze Starej Kopalni w Wałbrzychu.

- Koniecznie trzeba odwiedzić Starą Kopalnię, Wałbrzych i okolice, bo to są ciekawe miejsca, to jest mnóstwo zabytków, o widokach nie wspomnę. Stara Kopalnia to centrum nauki i sztuki i już dziewiąty rok działamy. W grudniu zeszłego roku dostaliśmy certyfikat jako jeden z dziesięciu najlepszych obiektów turystycznych w kraju. To ogromny zaszczyt dla nas i serce się raduje. Dla nas to też sentyment, a przewodnicy na Starej Kopalni, czyli moi koledzy i ja, wszyscy jesteśmy byłymi górnikami. Każdy co innego w kopalni robił, więc każdy kto do nas przyjedzie i pójdzie z różnym przewodnikiem, inną historię usłyszy. Można osiem razy oglądać Starą Kopalnię i nikt się nie będzie nudził - powiedział w rozmowie z reporterem Co Za Tydzień.

Najważniejsze atrakcje Dolnego Śląska – Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu to największa postindustrialna atrakcja znajdująca się na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. Mieści się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Julia". Po rewitalizacji na ogromnym terenie zabytkowych obiektów poprzemysłowych znalazł się kopalniany park maszynowy. W obiekcie oprócz Muzeum Przemysłu i Techniki znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, w której organizowane są pokazy malarstwa, fotografii, grafiki, rysunku oraz spotkania autorskie z artystami, a także Centrum Ceramiki Unikatowej, które organizuje warsztaty ceramiczno-garncarskie. W Starej Kopalni jako przewodnicy pracują byli górnicy, dzięki czemu zwiedzający mają możliwość poznania specyfiki tej pracy.

Najważniejsze atrakcje Dolnego Śląska – Kopalnia w Kletnie

Mało kto wie, że w latach 1947-1967 roku w Polsce wydobywano uran, a później produkowano nawet koncentrat uranowy (tzw. yellow cake). Poszukiwaniami i wydobyciem zajmowały się tzw. Zakłady Przemysłowe R-1 działające w Kowarach na Dolnym Śląsku i w Kletnie w pobliżu Kłodzka. Dziś Kopalnia Uranu w Kletnie jest dostępna dla turystów. Zwiedzanie obejmuje labirynt korytarzy pełnych różnorodnych kolorów. Wycieczka po Kopalni pozwala odbyć prehistoryczną podróż do przeszłości. Podczas przemierzania trasy można dowiedzieć się wiele na temat rekonstrukcji map paleogeograficznych, szeregu procesów minerałotwórczych i skałotwórczych, powstawania kontynentów oraz ich dryf oraz powstawania pierwszych organizmów i wymierania gatunków. Można także podziwiać występujące miejscowo minerały takie jak: ametyst, kwarc mleczny, fluoryt czy baryt.

Najważniejsze atrakcje Dolnego Śląska – Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Ma ona trzy poziomy. Górny zachowany jest szczątkowo. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. Partie dolne są niedostępne dla turystów. Trasa turystyczna została świetnie przygotowana do zwiedzania. Jest ciekawie oświetlona i prowadzi wygodnym chodnikiem. Jaskinia na całej długości zwiedzania została zabezpieczona i oświetlona tak, że turysta może się w niej czuć bezpiecznie.

Najważniejsze atrakcje Dolnego Śląska – trasy biegowe w Czarnej Górze

Czarna Góra to raj dla narciarzy biegowych. Znajdziemy tam wiele tras biegowych o zróżnicowanym stopniu trudności. W Masywie Śnieżnika oraz pobliskich Górach Bystrzyckich stworzono największy w Polsce system tras narciarstwa biegowego. Biegówki to ciekawy zamiennik dla zimowych spacerów oraz efektywna forma treningu. Aby uprawiać ten sport, wystarczą narty i oczywiście śnieg, którego w Sudetach nie brakuje. Podobnie jak i tras biegowych. Amatorzy tej formy aktywności mogą skorzystać łącznie z ponad 200 km ratrakowanych i oznakowanych tras, zlokalizowanych w najbliższym sąsiedztwie Czarna Góra Resort. Wiosną możliwe są też zjazdy trasami na rowerach.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Pozostałe wiadomości