Co Za Tydzień

Małgorzata Rozenek-Majdan o wsparciu dzieci i polskiej psychiatrii. "Nie radzimy sobie z emocjami"

Co Za Tydzień

Autor:
Kalina
Szymankiewicz
Źródło:
"Co Za Tydzień"
Małgorzata Rozenek-Majdan wspiera budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży

W warszawskim Wawrze powstaje Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Fundacja TVN wspiera finansowo segment psychiatrii. W Centrum pomoc będą uzyskiwały dzieci z całego kraju. Jego budowa ruszyła w 2021 roku, a zakończyć się ma w roku 2024. Gwiazdy przybyły na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Wśród nich była Małgorzata Rozenek-Majdan, która z przejęciem mówiła o wsparciu psychologicznym dla dzieci. 

Goście przybyli na symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego, ale budynek już stoi. Ma cztery piętra, 6100 metrów kwadratowych. Czeka go jeszcze wykańczanie do stanu deweloperskiego. Ten etap zakończy się w grudniu tego roku i jest finansowany przez Fundację TVN.

Gwiazdy wspierają budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży

Anna Kalczyńska zaczęła swoją wypowiedź przed kamerami "Co Za Tydzień" od faktów. Uświadomiła nam, ile dzieci nie ma szans na otrzymanie pomocy psychologicznej.

- Czy państwo sobie zdają sprawę, że miesięcznie w Polsce próbuje popełnić samobójstwo siedemdziesięcioro dzieci? Na siedem milionów potrzebujących dzieci mamy zaledwie 450 lekarzy psychiatrów. To są tak niedoinwestowane potrzeby, niezauważone, niezaadresowane. Dlatego bardzo jestem dumna, że nasza fundacja podejmuje ten temat — podkreśliła Anna Kalczyńska.

Z kolei Małgorzata Rozenek-Majdan powiedziała, jak ważne jest zaangażowanie wszystkich ludzi i ich współdziałanie.

- Najpierw pandemia, później to, co się dzieje za wschodnią granicą. My, dorośli, ukształtowani często sobie nie radzimy z tymi emocjami, a co dopiero młodsze umysły. Więc tym bardziej należy mówić głośno o tym, że wsparcie psychologiczne jest tak samo ważne, jak wsparcie onkologiczne, internistyczne, czy jakiekolwiek inne medyczne. Musimy wyciągać rękę do ludzi wokół siebie, bo tylko współdziałając, jesteśmy w stanie zrobić coś razem — apelowała Małgorzata Rozenek-Majdan.

Zobacz nasze wideo, a w nim resztę gości zaproszonych na teren Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży.

Tak powstaje Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży
Tak powstaje Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży Źródło: "Co Za Tydzień"

Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Inwestycja miała być gotowa z końcem 2023 roku. Termin oddania jej do użytku nieco się wydłuży.

- Mieliśmy nadzieję, że w ciągu dwunastu miesięcy będziemy w stanie wykończyć i wyposażyć ten budynek. Wiemy, że obecnie ze względu na problemy z surowcami, pracownikami budowlanymi to opóźni się. Liczymy na to, że w czerwcu 2024 roku będziemy mogli przyjmować pierwszych pacjentów w TVN24 doktor Marek Migdał.

W Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży znajdzie się oddział pobytu dziennego, który zapewni pomoc około 30 pacjentom dziennie oraz oddział pobytu stacjonarnego dysponujący 32 łóżkami. W Centrum będzie działać poradnia psychiatryczna z trzema gabinetami lekarskimi, dwoma gabinetami terapii grupowej, gabinetem terapii rodzinnej, seksuologa oraz zabiegowym. Pacjenci Centrum będą mieli możliwość korzystania z pełnej diagnostyki dostępnej w Centrum Zdrowia Dziecka, czyli m.in. z tomografii, rezonansu, czy badań laboratoryjnych.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Kalina Szymankiewicz

Źródło: "Co Za Tydzień"

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"

Pozostałe wiadomości