Andrzej Piaseczny otwarcie o tolerancji. "30 lat temu wykopano mnie z restauracji za długie włosy i kolczyk w uchu" [TYLKO U NAS]

Andrzej Piaseczny
Andrzej Piaseczny
Źródło: MWMEDIA
Andrzej Piaseczny w rozmowie z Norbertem Żyłą podzielił się swoimi przemyśleniami dotyczącymi tolerancji osób LGBTQ+ w Polsce. Artysta otworzył się również na własne trudne doświadczenia, które spotkały go, gdy dopiero zaczynał karierę.

Czerwiec uznawany jest za Miesiąc Dumy osób LGBTQ+. Ten czas to rewelacyjna okazja do promowania równości, przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz celebrowaniu dumy z własnej tożsamości. W związku z tym ważnym miesiącem zapytaliśmy gwiazdy związane ze społecznością LGBTQ+ o trudności, z którymi muszą się mierzyć. Czy według nich społeczeństwo staje się coraz bardziej tolerancyjne? Jakie mają za sobą przejścia?

W tym tygodniu przeczytacie na cozatydzien.tvn.pl specjalne wywiady z gwiazdami, dotyczące tematyki tolerancji i równości, a już 30 czerwca na stronie pojawi się artykuł podsumowujący wszystkie rozmowy.

Resztę artykułu przeczytacie pod materiałem wideo:

czt_07
Warner Bros pochodzą z Polski. Dziś wytwórnia świętuje 100-lecie

Andrzej Piaseczny o tolerancji dla osób LGBTQ+ w Polsce

Andrzej Piaseczny w niedawnym wywiadzie z Norbertem Żyłą dla cozatydzien.tvn.pl został zapytany o to, czy uważa, że nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej tolerancyjne. Artysta zgodził się z tym stwierdzeniem, jednak nie ukrywał, że mimo iż ludzie są bardziej wolnościowi niż wcześniej, to politycy w dalszym ciągu obawiają się, że ktoś powiąże ich ze społecznością LGBTQ+, a tym samym zaszufladkuje.

Tak uważam. Mamy coraz bardziej liberalne społeczeństwo i nieustannie skostniałych polityków. Niemal wszystkie badania pokazują, że akceptacja dla związków i rozwiązań prawnych jest już dość powszechna, nawet wśród wyborców prawicowych. Politycy natomiast ciągle boją się "tęczowej łatki". Najważniejsze, że straszak LGBT już nie działa - wyznał artysta.

Andrzej Piaseczny odpowiedział także na pytanie, dotyczące tego, czy w ostatnich latach zauważył wyraźną zmianę zachowania znacznej części społeczeństwa w stosunku do osób LGBTQ+.

- To bardzo ogólne pytanie. Może dobrze gdyby zadał je sobie jednak i tak każdy z nas. Rozejrzyjmy się wokół siebie i zobaczmy jak ludzie nas traktują, no i naturalnie jak my traktujemy ich. Dla mnie "ostatnie lata" to powiedzmy 30 lat mojego dorosłego życia. W tej skali zmiany są ogromne - powiedział.

Andrzej Piaseczny nie ukrywa swojego wsparcia dla osób LGBTQ+
Andrzej Piaseczny nie ukrywa swojego wsparcia dla osób LGBTQ+
Źródło: MWMEDIA

Andrzej Piaseczny o trudnych przeżyciach

Przy okazji wywiadu Andrzej Piaseczny podzielił się własnymi trudnymi doświadczeniami, związanymi z dyskryminacją, z którą jak się okazuje, musiał zmierzyć się już na początku swojej kariery.

- 30 lat temu wykopano mnie z jednej z kieleckich restauracji za długie włosy i kolczyk w uchu, dzisiaj gram koncerty nawet na "ścianie wschodniej" i wszyscy się na nich świetnie bawią -  wyjawił.

Andrzej Piaseczny opowiedział również o innym trudnym zdarzeniu, które także wiązało się dla niego z dyskryminacją. Jak się okazało, nawet w innym państwie, artystę spotkała nieprzyjemna sytuacja ze strony osoby homofobicznej, która na dodatek była rodakiem.

-  To już wybrzmiało, ale pamiętam ciekawszy jeszcze przykład, eksportowy rzec by można, polskiej tolerancji sprzed lat. Wczesną jesienią wiele lat temu w Lizbonie, szukałem ze znajomymi miejsca w restauracji na starówce. Nawet nie wiedziałem typa, który minął nas i krzyknął: "eeee pedale". Jestem niemal pewien, że dzisiaj to by się już nie wydarzyło —  przyznał Andrzej Piaseczny.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Norbert Żyła

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości