Angelina Jolie wspomina zmarłą mamę. Miała zaledwie 56 lat

Angelina Jolie wspomina mamę
Angelina Jolie wspomina mamę
Źródło: Los Angeles Times
Angelina Jolie w ostatnim wywiadzie wspomniała swoją mamę. Marcheline Bertrand zmarła w wyniku choroby nowotworowej w 2007 roku. Kilka lat później jej sławna córka poddała się mastektomii i usunięciu jajników, by zmniejszyć ryzyko zachorowania. Tę decyzję komentowano na całym świecie. "Diagnoza we wczesnym stadium jest kluczowa, ale to wymaga regularnych badań i świadomości swojego ciała" - przekonuje dziś Angelina Jolie.

Mija 16 lat, od śmierci mamy Angeliny Jolie - Marcheline Bertrand. Aktorka odziedziczyła po niej gen mutacji BRCA1, który zwiększa ryzyko raka piersi i jajnika. W związku z tym, w 2013 roku jedna z najpiękniejszych aktorek Hollywood, poddała się zabiegowi mastektomii, a dwa lata później — usunięciu jajników. Zdecydowała się na to prewencyjnie, nie chorując na raka. Stąd decyzja ta stała się jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów, nie tylko w show-biznesowych kręgach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Przełomowy Moment. Rozmowy Martyny Mikołajczyk: MARTYNA KACZMAREK

Angelina Jolie wspomina zmarłą 16 lat temu mamę

Angelina Jolie wróciła do głośnego tematu z okazji Dnia Świadomości Raka Jajnika, obchodzonego na całym świecie 8 maja. W poniedziałek aktorka i działaczka humanitarna opublikowała na Instagramie zdjęcie sprzed lat, kiedy jako kilkuletnia dziewczynka mogła cieszyć się dzieciństwem u boku mamy.

"Jutro byłby 73. urodziny mojej mamy. Zmarła 15 lat temu, po długiej walce z rakiem piersi i jajnika. W czerwcu będę zaledwie o miesiąc od wieku, w którym zdiagnozowano u niej raka. Poddałam się zabiegom profilaktycznym, aby zmniejszyć szanse na zachorowanie, ale nadal przechodzę badania kontrolne" - czytamy.

Aktorka wspomniała też, jak zapamiętała mamę. Marcheline Bertrand kochała muzykę.

"Moja mama kochała Hendrixa i zawsze kończyła swoje listy słowami Kiss the Sky. Po jej śmierci to zdanie nabrało nowego znaczenia" - dodała.

Angelina Jolie dobrze wiedziała, że jej operacje odbiją się głośnym echem. Oprócz oczywistych pobudek, wśród których sama wymieniała między innymi to, że jej potrzebna na świecie swoim dzieciom, aktorka chciała zwrócić uwagę świata na problem z profilaktyką nowotworów. Jej działalność społeczna jest bowiem znana od dziś.

"Wysyłam moją miłość do tych, którzy także stracili swoich bliskich, i siłę dla tych, którzy walczą w tej chwili o swoje życie i życie swoich bliskich i dla innych kobiet. Proszę, poświęćcie czas, aby zadbać o swoje zdrowie i przejść na mammografię, badanie krwi lub ultrasonografię, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowała historia raka"- zakończyła.

Angelina Jolie przeszła operacje dla swoich dzieci

W 2019 roku Angelina Jolie opublikowała emocjonalny esej w czasopiśmie "Time", w którym wytłumaczyła, dlaczego zdecydowała się poddać profilaktycznym operacjom.

"Po prostu czuję, że dokonałam wyborów, które zwiększyły moje szanse na przetrwanie, aby zobaczyć, jak moje dzieci dorastają i stać się babcią" - napisała aktorka, odnosząc się do decyzji o poddaniu się profilaktycznej mastektomii obustronnej i późniejszym usunięciu jajników i jajowodów.

"Moja nadzieja polega na tym, aby dać moim dzieciom jak najwięcej lat i być tu dla nich" - tłumaczyła.

Angelina Jolie jest matką sześciorga dzieci. Ze swoim byłym mężem Bradem Pittem doczekała się trójki biologicznych dzieci, a troje razem zaadoptowali: 21-letniego Maddoxa, 19-letniego Paxa, 18-letniej Zahary, 16-latniej Shiloh, oraz 14-letnich bliźniaków, Knoxa i Vivienne.

"Żyję teraz ponad dekadę bez mamy. Poznała tylko kilku swoich wnuków i często była zbyt chora, aby się z nimi bawić. Teraz ciężko mi uważać cokolwiek w tym życiu za bosko kierowane, gdy myślę o tym, jak bardzo ich życie mogłoby skorzystać z czasu spędzonego z nią i z ochrony jej miłości i łaski. Moja matka walczyła z chorobą przez dekadę i dożyła swoich lat 50. Moja babcia zmarła w swoich 40. Mam nadzieję, że moje wybory pozwolą mi żyć trochę dłużej" - kończy wzruszający tekst.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Martyna Mikołajczyk

Źródło zdjęcia głównego: Los Angeles Times

podziel się:

Pozostałe wiadomości