Angelina Jolie

Angelina Jolie

Angelina Jolie to amerykańska aktorka, reżyserka, producentka filmowa, modelka i działaczka społeczna.

Angelina Jolie – życiorys

Angelina Jolie urodziła się 4 czerwca 1975 roku w Los Angeles. Jest córką aktorów Marcheline Bertrand i Jona Voighta. Aktorka ma brata Jamesa Havena. Pierwsze lata życia spędziła w mieście, w którym się urodziła, a następnie przeprowadziła się do Sneden’s Landing. W wieku 10 lat ponownie zamieszkała w Los Angeles i rozpoczęła naukę w Lee Strasberg Theatre and Film Institute.

Aktorka była trzykrotnie zamężna: z Jonnym Lee Millerem, Billym Bobem Thorntonem i Bradem Pittem. Z ostatnim mężem ma troje biologicznych dzieci i troje adopcyjnych.

Angelina Jolie – kariera

Angelina Jolie na wielkim ekranie debiutowała w wieku 5 lat (w 1982 roku) w filmie „Szukając wyjścia”. Na początku swojej kariery występowała w słynnym Instytucie Teatralnym Lee Strasberga. Później zaczęła pracować jako modelka. Po wystąpieniu w teledyskach Meat Loafa, Lenny’ego Kravitza i The Lemonheads pojawiła się w pięciu studenckich filmach nakręconych przez jej brata Jamesa Havena na wydziale filmowym Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

W 1993 roku wystąpiła w głównej roli w niskobudżetowej produkcji „Cyborg 2: Szklany cień”. Natomiast jej pierwszą dużą rolą, która miała wpływ na przebieg jej kariery była postać Kate Libby w filmie „ Hakerzy” z 1995 roku.

W 1997 roku zagrała w filmie „George Wallace” Johna Frankenheimera.

W 1999 roku wystąpiła w dramacie „Przerwana lekcja muzyki”, za który otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Ogromną sławę zyskała dzięki roli Lary Croft w filmach „Lara Croft: Tomb Raider” z 2001 roku i „Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia” z 2003 roku.

W 2005 roku zagrała w komedii „Pan i Pani Smith”.

W 2007 roku zadebiutowała jako reżyser filmem dokumentalnym „A Place in Time”.

W 2008 roku użyczyła swojego głosu postaci Tygrysicy w filmie animowanym „Kung Fu Panda”. W tym samym roku zagrała również w filmie „Oszukana”, z który otrzymała Satelitę dla najlepszej aktorki filmowej w dramacie, a także nominacje do nagród BAFTA, Złotego Globu i Oscara.

W 2011 ponownie udzieliła głosu Tygrysicy w drugiej części filmu „Kung Fu Panda”.

W 2014 roku zagrała w filmie „Czarownica”, a w 2019 roku w kontynuacji tej produkcji.

Angelina Jolie – ciekawostki

Angelina Jolie w działalność humanitarną zaangażowała się po pobycie w Kambodży w 2001 roku, gdzie kręciła zdjęcia do filmu „Lara Croft: Tomb Raider”. W efekcie jej dużego zaangażowania w pomoc, 27 sierpnia 2001 roku wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców mianował Jolie w siedzibie biura w Genewie ambasadorem dobrej woli tej instytucji. Za działalność humanitarną w 2003 roku otrzymała od Stowarzyszenia Korespondentów ONZ (UNCA) nagrodę Sergio Vieira de mello Citizen of the World, a w 2005 roku została laureatką Global Humanitarian Award.

W 2004 roku zaczęła pobierać lekcje pilotażu. Zdała egzamin i otrzymała licencję pilota, a następnie kupiła prywatny samolot Cirrus SR22.

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images